Manchester United betalte sidste sommer i dyre domme for at få André Onana til klubben.
Men keeperen fik en svær start, hvor han lavede nogle enorme fejl, og det førte til massiv kritik. Blandt andet ønskede den tidligere Manchester United-spiller Roy Keane, at David De Gea blev hentet tilbage.
Anders Lindegaard tager dog nu målmanden fra Cameroun i forsvar.
– Jeg synes, Onana har gjort det rigtig godt med hensyn til at håndtere presset. Han har fået masser af kritik. Jeg synes også, han har fået for meget. Folk bør forstå, hvad det er, han har bragt til Manchester United. Han var ikke hentet til Manchester United for at lave verdensklasse redninger, som vi har vænnet os lidt til med David De Gea, siger han til Manchester Uniteds hjemmeside.
– Han blev hentet til Manchester United, fordi han er verdensklasse med fødderne. Han er en top tre-keeper med fødderne med hensyn til at spille bolden ud og sætte spillet op.
– Man kan ikke forvente, at han dominerer feltet som Thibaut Courtois. Man kan ikke forvente, at han laver redninger med fingerspidserne som David De Gea. Det er deres kvaliteter og der, hvor de er bedst i verden. Men vi kan forvente, at han er verdensklasse med fødderne.
Selv med fødderne havde Onana dog sine problemer i sidste sæson.
– Han kan ikke gøre det uden sit hold. Det er meget nemmere at lave redninger med fingerspidserne på egen hånd. At spille ud bagfra handler ikke kun om dig, men også om holdet foran dig. Så holdet skal sættes op efter det og have de rigtige spillere til det, forklarer Lindegaard.
Den tidligere United-keeper roser også Onana for sin psyke.
– Det faktum, at han har overvundet kritikken, siger noget om hans mentale styrke. Han har et meget stærkt hoved. Det er bemærkelsesværdigt og meget imponerende, og jeg bifalder det.
– Men jeg tror, han var et godt sted mod slutningen af sæsonen, og jeg forsikre jer om, at han var meget stærkere mod slutningen af sæsonen end i starten. Han har fået en masse erfaring, som kommer ham til gode fremover i Manchester United. Jeg håber bare, han får muligheden for at vise, hvor suveræn han er med fødderne.
André Onana lukkede 83 mål ind i 51 kampe for Manchester United i sidste sæson.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
DAGENS SPILFORSLAG
Hjørnefattigt i Philly
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
OPTAKT
Panama – England
OPTAKT
Jordan – Argentina
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
OPTAKT
Colombia – Portugal
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT