Anders Lindegaard kritisk: Det bør folk forstå

Anders Lindegaard mener, at kritikken af André Onana har været for hård.



Manchester United betalte sidste sommer i dyre domme for at få André Onana til klubben.

Men keeperen fik en svær start, hvor han lavede nogle enorme fejl, og det førte til massiv kritik. Blandt andet ønskede den tidligere Manchester United-spiller Roy Keane, at David De Gea blev hentet tilbage.

Anders Lindegaard tager dog nu målmanden fra Cameroun i forsvar.

– Jeg synes, Onana har gjort det rigtig godt med hensyn til at håndtere presset. Han har fået masser af kritik. Jeg synes også, han har fået for meget. Folk bør forstå, hvad det er, han har bragt til Manchester United. Han var ikke hentet til Manchester United for at lave verdensklasse redninger, som vi har vænnet os lidt til med David De Gea, siger han til Manchester Uniteds hjemmeside.

– Han blev hentet til Manchester United, fordi han er verdensklasse med fødderne. Han er en top tre-keeper med fødderne med hensyn til at spille bolden ud og sætte spillet op.

– Man kan ikke forvente, at han dominerer feltet som Thibaut Courtois. Man kan ikke forvente, at han laver redninger med fingerspidserne som David De Gea. Det er deres kvaliteter og der, hvor de er bedst i verden. Men vi kan forvente, at han er verdensklasse med fødderne.

Selv med fødderne havde Onana dog sine problemer i sidste sæson.

– Han kan ikke gøre det uden sit hold. Det er meget nemmere at lave redninger med fingerspidserne på egen hånd. At spille ud bagfra handler ikke kun om dig, men også om holdet foran dig. Så holdet skal sættes op efter det og have de rigtige spillere til det, forklarer Lindegaard.

Den tidligere United-keeper roser også Onana for sin psyke.

– Det faktum, at han har overvundet kritikken, siger noget om hans mentale styrke. Han har et meget stærkt hoved. Det er bemærkelsesværdigt og meget imponerende, og jeg bifalder det.

– Men jeg tror, han var et godt sted mod slutningen af sæsonen, og jeg forsikre jer om, at han var meget stærkere mod slutningen af sæsonen end i starten. Han har fået en masse erfaring, som kommer ham til gode fremover i Manchester United. Jeg håber bare, han får muligheden for at vise, hvor suveræn han er med fødderne.

André Onana lukkede 83 mål ind i 51 kampe for Manchester United i sidste sæson.





LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Optakt: Mexico – Sydafrika

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Storklub har kontaktet Brøndby

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

OB jagter tidligere Superliga-profil