Manchester United betalte sidste sommer i dyre domme for at få André Onana til klubben.
Men keeperen fik en svær start, hvor han lavede nogle enorme fejl, og det førte til massiv kritik. Blandt andet ønskede den tidligere Manchester United-spiller Roy Keane, at David De Gea blev hentet tilbage.
Anders Lindegaard tager dog nu målmanden fra Cameroun i forsvar.
– Jeg synes, Onana har gjort det rigtig godt med hensyn til at håndtere presset. Han har fået masser af kritik. Jeg synes også, han har fået for meget. Folk bør forstå, hvad det er, han har bragt til Manchester United. Han var ikke hentet til Manchester United for at lave verdensklasse redninger, som vi har vænnet os lidt til med David De Gea, siger han til Manchester Uniteds hjemmeside.
– Han blev hentet til Manchester United, fordi han er verdensklasse med fødderne. Han er en top tre-keeper med fødderne med hensyn til at spille bolden ud og sætte spillet op.
– Man kan ikke forvente, at han dominerer feltet som Thibaut Courtois. Man kan ikke forvente, at han laver redninger med fingerspidserne som David De Gea. Det er deres kvaliteter og der, hvor de er bedst i verden. Men vi kan forvente, at han er verdensklasse med fødderne.
Selv med fødderne havde Onana dog sine problemer i sidste sæson.
– Han kan ikke gøre det uden sit hold. Det er meget nemmere at lave redninger med fingerspidserne på egen hånd. At spille ud bagfra handler ikke kun om dig, men også om holdet foran dig. Så holdet skal sættes op efter det og have de rigtige spillere til det, forklarer Lindegaard.
Den tidligere United-keeper roser også Onana for sin psyke.
– Det faktum, at han har overvundet kritikken, siger noget om hans mentale styrke. Han har et meget stærkt hoved. Det er bemærkelsesværdigt og meget imponerende, og jeg bifalder det.
– Men jeg tror, han var et godt sted mod slutningen af sæsonen, og jeg forsikre jer om, at han var meget stærkere mod slutningen af sæsonen end i starten. Han har fået en masse erfaring, som kommer ham til gode fremover i Manchester United. Jeg håber bare, han får muligheden for at vise, hvor suveræn han er med fødderne.
André Onana lukkede 83 mål ind i 51 kampe for Manchester United i sidste sæson.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
DAGENS SPILFORSLAG
Tristesse i Tbilisi
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Jess Thorup fyret
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Liverpool præsenterer succestræner
De 10 største stjerner, der misser VM
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TRANSFER