Manchester United betalte sidste sommer i dyre domme for at få André Onana til klubben.
Men keeperen fik en svær start, hvor han lavede nogle enorme fejl, og det førte til massiv kritik. Blandt andet ønskede den tidligere Manchester United-spiller Roy Keane, at David De Gea blev hentet tilbage.
Anders Lindegaard tager dog nu målmanden fra Cameroun i forsvar.
– Jeg synes, Onana har gjort det rigtig godt med hensyn til at håndtere presset. Han har fået masser af kritik. Jeg synes også, han har fået for meget. Folk bør forstå, hvad det er, han har bragt til Manchester United. Han var ikke hentet til Manchester United for at lave verdensklasse redninger, som vi har vænnet os lidt til med David De Gea, siger han til Manchester Uniteds hjemmeside.
– Han blev hentet til Manchester United, fordi han er verdensklasse med fødderne. Han er en top tre-keeper med fødderne med hensyn til at spille bolden ud og sætte spillet op.
– Man kan ikke forvente, at han dominerer feltet som Thibaut Courtois. Man kan ikke forvente, at han laver redninger med fingerspidserne som David De Gea. Det er deres kvaliteter og der, hvor de er bedst i verden. Men vi kan forvente, at han er verdensklasse med fødderne.
Selv med fødderne havde Onana dog sine problemer i sidste sæson.
– Han kan ikke gøre det uden sit hold. Det er meget nemmere at lave redninger med fingerspidserne på egen hånd. At spille ud bagfra handler ikke kun om dig, men også om holdet foran dig. Så holdet skal sættes op efter det og have de rigtige spillere til det, forklarer Lindegaard.
Den tidligere United-keeper roser også Onana for sin psyke.
– Det faktum, at han har overvundet kritikken, siger noget om hans mentale styrke. Han har et meget stærkt hoved. Det er bemærkelsesværdigt og meget imponerende, og jeg bifalder det.
– Men jeg tror, han var et godt sted mod slutningen af sæsonen, og jeg forsikre jer om, at han var meget stærkere mod slutningen af sæsonen end i starten. Han har fået en masse erfaring, som kommer ham til gode fremover i Manchester United. Jeg håber bare, han får muligheden for at vise, hvor suveræn han er med fødderne.
André Onana lukkede 83 mål ind i 51 kampe for Manchester United i sidste sæson.
LIVE
LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
OPTAKT
Freiburg – Aston Villa
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Færdig: Nu er han rejst til København
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
‘Er den største Bournemouth-fan’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!