Manchester United betalte sidste sommer i dyre domme for at få André Onana til klubben.
Men keeperen fik en svær start, hvor han lavede nogle enorme fejl, og det førte til massiv kritik. Blandt andet ønskede den tidligere Manchester United-spiller Roy Keane, at David De Gea blev hentet tilbage.
Anders Lindegaard tager dog nu målmanden fra Cameroun i forsvar.
– Jeg synes, Onana har gjort det rigtig godt med hensyn til at håndtere presset. Han har fået masser af kritik. Jeg synes også, han har fået for meget. Folk bør forstå, hvad det er, han har bragt til Manchester United. Han var ikke hentet til Manchester United for at lave verdensklasse redninger, som vi har vænnet os lidt til med David De Gea, siger han til Manchester Uniteds hjemmeside.
– Han blev hentet til Manchester United, fordi han er verdensklasse med fødderne. Han er en top tre-keeper med fødderne med hensyn til at spille bolden ud og sætte spillet op.
– Man kan ikke forvente, at han dominerer feltet som Thibaut Courtois. Man kan ikke forvente, at han laver redninger med fingerspidserne som David De Gea. Det er deres kvaliteter og der, hvor de er bedst i verden. Men vi kan forvente, at han er verdensklasse med fødderne.
Selv med fødderne havde Onana dog sine problemer i sidste sæson.
– Han kan ikke gøre det uden sit hold. Det er meget nemmere at lave redninger med fingerspidserne på egen hånd. At spille ud bagfra handler ikke kun om dig, men også om holdet foran dig. Så holdet skal sættes op efter det og have de rigtige spillere til det, forklarer Lindegaard.
Den tidligere United-keeper roser også Onana for sin psyke.
– Det faktum, at han har overvundet kritikken, siger noget om hans mentale styrke. Han har et meget stærkt hoved. Det er bemærkelsesværdigt og meget imponerende, og jeg bifalder det.
– Men jeg tror, han var et godt sted mod slutningen af sæsonen, og jeg forsikre jer om, at han var meget stærkere mod slutningen af sæsonen end i starten. Han har fået en masse erfaring, som kommer ham til gode fremover i Manchester United. Jeg håber bare, han får muligheden for at vise, hvor suveræn han er med fødderne.
André Onana lukkede 83 mål ind i 51 kampe for Manchester United i sidste sæson.
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
OPTAKT
Norge – England
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
Pressede på for FC København-exit
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
– Det vil være VM’s største overraskelse!
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
MEDIE