Arnesen tordner: Det er typisk de englændere

Frank Arnesens navn er indblandet i en sag, hvor den tidligere Chelsea-ejer Roman Abramovic skulle have foretaget skjulte betalinger i løbet af sin tid i London-klubben. Danskeren kalder sagen for en storm i et glas vand.



Frank Arnesens navn popper i disse dage op i England.

Onsdag kom det frem fra blandt andre OCCRP og The Guardian, at Chelseas tidligere ejer Roman Abramovich skulle have foretaget skjulte betalinger til blandt andet agenter og direktører i løbet af sin tid i spidsen for klubben. 

Betalingerne skete angiveligt gennem Abramovich' offshore-selskaber på De Britiske Jomfruøer, hvorfor man altså er gået udenom Chelseas egne regnskaber. Det kan betyde, at klubben har overtrådt UEFA's regler om Financial Fair Play. Noget som blandt andet kan give klubben en pointstraf i fremtiden. 

Frank Arnesen blev af medierne blandet ind i sagen via sin tid som sportsdirektør for klubben. Medierne har gravet i dokumenter, som viser, at han modtog 250.000 pund, 2,1 millioner kroner, for konsulentydelser betalt af selskabet Ovington Worldwide Limited, som er registreret på De Britiske Jomfruøer. Han indrømmer at have modtaget pengene andetsteds fra end Chelsea. 

– Jeg ville have forventet, at betalingen skulle behandles gennem Chelseas regnskaber, men modtog den gennem en anden enhed. Jeg forstod det sådan, at tredjeparten og Chelsea var blevet enige om dette, har han sagt.

Tipsbladet har siden fanget Frank Arnesen til en uddybende snak om sagen, og her forklarer Arnesen i detaljer, hvordan det er foregået. Først understreger han dog, at han ikke har noget kendskab til, hvordan klubben har gjort det i andre tilfælde som eksempelvis med agenter.

– Helt konkret er det sådan, at jeg i min kontrakt kunne få en bonus, hvis jeg nåede nogle resultater, som var tilfredsstillende for klubben. På det tidspunkt havde jeg allerede sagt, at jeg slutter i klubben – det gjorde jeg i november. Så det her var en afsluttende tale med Chelsea om at slutte det hele på en god måde – også på grund af at jeg ville starte så hurtigt som muligt i HSV, som jeg havde skrevet under med i foråret.

Han understreger, at hans sidste kamp med Chelsea var den 22. maj 2011, og dagen efter startede han i tyske HSV. Inden skiftet fik han afrundet det hele med Chelsea.

– Det var mig, der bad om, at jeg ville fortsætte min karriere andetsteds, og jeg var meget taknemmelig for de seks år, jeg havde været der. Så gav han (Abramovich, red.) mig en bonus på de 250.000 pund og sagde, at det er fint. Det var jeg meget glad for. Vi sagde pænt farvel til hinanden, og så siger han: ”okay, så sender vi pengene”. Så sagde jeg ”send dem på min hollandske regning" – den officielle jeg har haft hos Rabobank, siden jeg var i PSV i 1985. Det gjorde de så fra det firma.

– For det første er jeg egentlig ligeglad med, hvor fanden de sender det fra, for det har jeg ikke noget med at gøre. For det andet så handlede det mere for mig om, at et år efter skulle jeg indgive min skattebillet i England, og der opgav jeg alle pengene. De tog de 45 procent, de normalt gør, i skat. Det er det. Andet er der overhovedet ikke, slår han fast. 

Årsagen til at han skulle gøre det året efter, var fordi, at man i England skal indgive sin skattebillet før den 5. april, men det var først i maj, at han stoppede i Chelsea og tog til Tyskland.

Han understreger, at han har gjort alt officielt og intet har i klemme.

– Det er typisk de englændere, de vil lave en sag ud af det. Jeg tror, jeg er den eneste, der har svaret (medierne, red.) – alle de andre har nægtet. Jeg har overhovedet ikke noget at skjule. Det er en storm i et glas vand, jeg ved ikke, hvad de snakker om. Jeg har gjort alt officielt og fulgt min kontrakt.

Frank Arnesen var ansat i Chelsea gennem flere roller fra 2005 til 2011. I dag har han en post i bestyrelsen hos PSV Eindhoven.

Chelseas nye ejere er klar over alvoren, og de har selv meldt flere sager ind til Premier League, ligesom de nye ejere ved købet af Chelsea fra Roman Abramovich satte penge til side til uafklarede sager. Premier League efterforsker flere sager i Chelsea, og en af dem er angiveligt knyttet til betalinger i forbindelse med Andreas Christensens skifte fra Brøndby IF til Chelsea tilbage i 2012. Læs mere om det her.



Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Steve Coopers højre hånd afviser

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Hylder ny United-spiller

– Han tog mig på røven!

Ny kæmpeklub er interesseret

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

– Jeg var mega ked af det

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Forventer friske danskere efter fiasko