Frank Arnesens navn popper i disse dage op i England.
Onsdag kom det frem fra blandt andre OCCRP og The Guardian, at Chelseas tidligere ejer Roman Abramovich skulle have foretaget skjulte betalinger til blandt andet agenter og direktører i løbet af sin tid i spidsen for klubben.
Betalingerne skete angiveligt gennem Abramovich' offshore-selskaber på De Britiske Jomfruøer, hvorfor man altså er gået udenom Chelseas egne regnskaber. Det kan betyde, at klubben har overtrådt UEFA's regler om Financial Fair Play. Noget som blandt andet kan give klubben en pointstraf i fremtiden.
Frank Arnesen blev af medierne blandet ind i sagen via sin tid som sportsdirektør for klubben. Medierne har gravet i dokumenter, som viser, at han modtog 250.000 pund, 2,1 millioner kroner, for konsulentydelser betalt af selskabet Ovington Worldwide Limited, som er registreret på De Britiske Jomfruøer. Han indrømmer at have modtaget pengene andetsteds fra end Chelsea.
– Jeg ville have forventet, at betalingen skulle behandles gennem Chelseas regnskaber, men modtog den gennem en anden enhed. Jeg forstod det sådan, at tredjeparten og Chelsea var blevet enige om dette, har han sagt.
Tipsbladet har siden fanget Frank Arnesen til en uddybende snak om sagen, og her forklarer Arnesen i detaljer, hvordan det er foregået. Først understreger han dog, at han ikke har noget kendskab til, hvordan klubben har gjort det i andre tilfælde som eksempelvis med agenter.
– Helt konkret er det sådan, at jeg i min kontrakt kunne få en bonus, hvis jeg nåede nogle resultater, som var tilfredsstillende for klubben. På det tidspunkt havde jeg allerede sagt, at jeg slutter i klubben – det gjorde jeg i november. Så det her var en afsluttende tale med Chelsea om at slutte det hele på en god måde – også på grund af at jeg ville starte så hurtigt som muligt i HSV, som jeg havde skrevet under med i foråret.
Han understreger, at hans sidste kamp med Chelsea var den 22. maj 2011, og dagen efter startede han i tyske HSV. Inden skiftet fik han afrundet det hele med Chelsea.
– Det var mig, der bad om, at jeg ville fortsætte min karriere andetsteds, og jeg var meget taknemmelig for de seks år, jeg havde været der. Så gav han (Abramovich, red.) mig en bonus på de 250.000 pund og sagde, at det er fint. Det var jeg meget glad for. Vi sagde pænt farvel til hinanden, og så siger han: ”okay, så sender vi pengene”. Så sagde jeg ”send dem på min hollandske regning" – den officielle jeg har haft hos Rabobank, siden jeg var i PSV i 1985. Det gjorde de så fra det firma.
– For det første er jeg egentlig ligeglad med, hvor fanden de sender det fra, for det har jeg ikke noget med at gøre. For det andet så handlede det mere for mig om, at et år efter skulle jeg indgive min skattebillet i England, og der opgav jeg alle pengene. De tog de 45 procent, de normalt gør, i skat. Det er det. Andet er der overhovedet ikke, slår han fast.
Årsagen til at han skulle gøre det året efter, var fordi, at man i England skal indgive sin skattebillet før den 5. april, men det var først i maj, at han stoppede i Chelsea og tog til Tyskland.
Han understreger, at han har gjort alt officielt og intet har i klemme.
– Det er typisk de englændere, de vil lave en sag ud af det. Jeg tror, jeg er den eneste, der har svaret (medierne, red.) – alle de andre har nægtet. Jeg har overhovedet ikke noget at skjule. Det er en storm i et glas vand, jeg ved ikke, hvad de snakker om. Jeg har gjort alt officielt og fulgt min kontrakt.
Frank Arnesen var ansat i Chelsea gennem flere roller fra 2005 til 2011. I dag har han en post i bestyrelsen hos PSV Eindhoven.
Chelseas nye ejere er klar over alvoren, og de har selv meldt flere sager ind til Premier League, ligesom de nye ejere ved købet af Chelsea fra Roman Abramovich satte penge til side til uafklarede sager. Premier League efterforsker flere sager i Chelsea, og en af dem er angiveligt knyttet til betalinger i forbindelse med Andreas Christensens skifte fra Brøndby IF til Chelsea tilbage i 2012. Læs mere om det her.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Nu dukker første historie op
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
Barcelona vandt 7-2
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
AVIS
Interessant afsløring
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Presset træner vil rotere mod FCM
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER