Den unge Arsenal-angriber Folarin Balogun har kontraktudløb i London-klubben efter denne sæson, men det ser ud til, at han bliver i sin barndomsklub.
Englænderen debuterede tidligere på sæsonen for Arsenal mod Dundalk FC i Europa League, og Balogun har i alt optrådt fire gange i den næstfineste af de europæiske klubturneringer og scoret to mål. Det er også blevet til en enkelt optræden mod Manchester City i EFL Cuppen.
Arsenal-manager Mikel Arteta regner med, at den 19-årige angriber snart forlænger.
– Vi gør det officielt, når det er officielt, og alt er klart, men som jeg tidligere har sagt, har jeg hele tiden været positivt indstillet over for, at han skal blive i klubben. Vi er meget tæt på, siger Arteta til Goal.
Floarin Bolagun har tidligere givet udtryk for kraftige overvejelser om at forlade Arsenal i jagten på mere spilletid – de meldinger kom bag på den spanske manager.
– Jeg har først og fremmest forsøgt at forstå, hvordan han kunne nå til det punkt, at han oprigtigt overvejede at forlade den klub, hvor han er vokset op, og som han har så mange følelser for. Når man forstår hans position, forsøger man at forklare ham, hvor involveret han kommer til at være i projektet, lyder det fra Mikel Arteta.
Floarin Bolagun er lige nu en del af Arsenals U23-mandskab, hvor han er anfører. Mikel Arteta overvejer at indlemme ham i førsteholdstruppen i den kommende sæson, hvis han forlænger sin kontrakt.
Ifølge transfereksperten Fabrizio Romano forlænger Floarin Bolagun med Arsenal frem til 2025 – han skal have afvist 15 interesserede klubber. Fremmest i skoene var Bundesliga-klubben Bayer Leverkusen.
LIVE
LIVE: Køber bolig i København
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Riemer reagerer på stor landsholdschok
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
NYHEDER
