Arsenal bekræfter: Vi er tæt på

The Gunners er tæt på at forlænge med angriber.



Den unge Arsenal-angriber Folarin Balogun har kontraktudløb i London-klubben efter denne sæson, men det ser ud til, at han bliver i sin barndomsklub.

Englænderen debuterede tidligere på sæsonen for Arsenal mod Dundalk FC i Europa League, og Balogun har i alt optrådt fire gange i den næstfineste af de europæiske klubturneringer og scoret to mål. Det er også blevet til en enkelt optræden mod Manchester City i EFL Cuppen.

Arsenal-manager Mikel Arteta regner med, at den 19-årige angriber snart forlænger.

– Vi gør det officielt, når det er officielt, og alt er klart, men som jeg tidligere har sagt, har jeg hele tiden været positivt indstillet over for, at han skal blive i klubben. Vi er meget tæt på, siger Arteta til Goal.

Floarin Bolagun har tidligere givet udtryk for kraftige overvejelser om at forlade Arsenal i jagten på mere spilletid – de meldinger kom bag på den spanske manager.

– Jeg har først og fremmest forsøgt at forstå, hvordan han kunne nå til det punkt, at han oprigtigt overvejede at forlade den klub, hvor han er vokset op, og som han har så mange følelser for. Når man forstår hans position, forsøger man at forklare ham, hvor involveret han kommer til at være i projektet, lyder det fra Mikel Arteta.

Floarin Bolagun er lige nu en del af Arsenals U23-mandskab, hvor han er anfører. Mikel Arteta overvejer at indlemme ham i førsteholdstruppen i den kommende sæson, hvis han forlænger sin kontrakt.

Ifølge transfereksperten Fabrizio Romano forlænger Floarin Bolagun med Arsenal frem til 2025 – han skal have afvist 15 interesserede klubber. Fremmest i skoene var Bundesliga-klubben Bayer Leverkusen. 







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Her er FC Københavns vej i Europa

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Kommer med frækt bud på dansk mester



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Liverpool – Brentford

Bayern München lurer på choktransfer

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Fulham – Newcastle

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?