Arsenal er ubesejrede i sine seneste fem ligakampe, efter at holdet mandag spillede 2-2 med Crystal Palace i et underholdende lokalopgør.
Den franske angriber Alexandre Lacazette udlignede for Arsenal i sidste øjeblik.
Danske Joachim Andersen agerede på fin vis spillende stopper for Crystal Palace i hele opgøret. Kampen bød også på et gensyn mellem Arsenal og klubbens tidligere midtbanestjerne Patrick Vieira, der nu står i spidsen for Palace.
Arsenal har 11 point og ligger nummer 12. Palace er efter pointdelingen nummer 14 med sine 8 point.
Arsenal fik en glimrende start på opgøret og bragte sig på 1-0 efter otte minutters spil.
Et hjørnespark var ved at løbe ud i sandet. Men den ivorianske kantspiller Nicolas Pépé gjorde sig selv farlig med et par gode driblinger og en nærgående afslutning, som Palace-keeper Vicente Guaita reddede i fuld længde, men ikke kunne holde fast i.
Arsenals anfører og frontløber, Pierre-Emerick Aubameyang, reagerede hurtigt. Han omsatte riposten til sit tredje ligamål i denne sæson.
Palace havde meget af det spillemæssige initiativ før pausen og producerede også en lille håndfuld gode muligheder. Men uden offensivprofilen Wilfried Zaha manglede offensiven lidt bid.
Arsenal-keeper Aaron Ramsdale diskede desuden op med et par solide redninger og sørgede for 1-0 ved pausen.
Den ghanesiske midtbanespiller Thomas Partey var i vælten fra anden halvlegs start.
Først sendte han et fremragende langskud lige forbi målrammen. Kort efter mistede han bolden til Jordan Ayew og var i den grad medskyldig i Palaces udligning.
Ayew fandt den rutinerede belgiske angriber Christian Benteke. Han satte en Arsenal-spiller og sparkede fladt balance i regnskabet.
Det livlige opgør bølgede herefter frem og tilbage med pæne chancer i begge ender. Blandt andre Arsenals indskiftede Alexandre Lacazette bød godt ind.
Men der skulle et nyt boldtab til for at bryde stillingskrigen.
Belgiske Albert Sambi Lokonga var denne gang synderen. Efter hurtigt og effektivt kontraspil sparkede angriberen Edouard Odsonne bolden i kassen via overliggeren.
Arsenal trykkede på i slutfasen. Forløsningen kom i sidste øjeblik.
Palace fik clearet et hjørnespark, og forsvarsspilleren Ben White trykkede af. Igen gav keeper Guaita en ripost, og denne gang var Lacazette på det rigtige sted.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Smider Salah-bombe
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Patrick Dorgu er med
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
HELT VILDT
En voldsom ulighed
TOPNYHED
