Arsenal redder uafgjort i sidste sekund

Alexandre Lacazette scorede til 2-2 i den dybe overtid og skaffede Arsenal 2-2 mod Crystal Palace.



Arsenal er ubesejrede i sine seneste fem ligakampe, efter at holdet mandag spillede 2-2 med Crystal Palace i et underholdende lokalopgør.

Den franske angriber Alexandre Lacazette udlignede for Arsenal i sidste øjeblik.

Danske Joachim Andersen agerede på fin vis spillende stopper for Crystal Palace i hele opgøret. Kampen bød også på et gensyn mellem Arsenal og klubbens tidligere midtbanestjerne Patrick Vieira, der nu står i spidsen for Palace.

Arsenal har 11 point og ligger nummer 12. Palace er efter pointdelingen nummer 14 med sine 8 point.

Arsenal fik en glimrende start på opgøret og bragte sig på 1-0 efter otte minutters spil.

Et hjørnespark var ved at løbe ud i sandet. Men den ivorianske kantspiller Nicolas Pépé gjorde sig selv farlig med et par gode driblinger og en nærgående afslutning, som Palace-keeper Vicente Guaita reddede i fuld længde, men ikke kunne holde fast i.

Arsenals anfører og frontløber, Pierre-Emerick Aubameyang, reagerede hurtigt. Han omsatte riposten til sit tredje ligamål i denne sæson.

Palace havde meget af det spillemæssige initiativ før pausen og producerede også en lille håndfuld gode muligheder. Men uden offensivprofilen Wilfried Zaha manglede offensiven lidt bid.

Arsenal-keeper Aaron Ramsdale diskede desuden op med et par solide redninger og sørgede for 1-0 ved pausen.

Den ghanesiske midtbanespiller Thomas Partey var i vælten fra anden halvlegs start.

Først sendte han et fremragende langskud lige forbi målrammen. Kort efter mistede han bolden til Jordan Ayew og var i den grad medskyldig i Palaces udligning.

Ayew fandt den rutinerede belgiske angriber Christian Benteke. Han satte en Arsenal-spiller og sparkede fladt balance i regnskabet.

Det livlige opgør bølgede herefter frem og tilbage med pæne chancer i begge ender. Blandt andre Arsenals indskiftede Alexandre Lacazette bød godt ind.

Men der skulle et nyt boldtab til for at bryde stillingskrigen.

Belgiske Albert Sambi Lokonga var denne gang synderen. Efter hurtigt og effektivt kontraspil sparkede angriberen Edouard Odsonne bolden i kassen via overliggeren.

Arsenal trykkede på i slutfasen. Forløsningen kom i sidste øjeblik.

Palace fik clearet et hjørnespark, og forsvarsspilleren Ben White trykkede af. Igen gav keeper Guaita en ripost, og denne gang var Lacazette på det rigtige sted.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Skifter til Rangers

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Tyskland – Paraguay