I Arsenal vil de nok sige, at derbyet i det nordlige London søndag eftermiddag blev mere spændende end nødvendigt.
Med tre mål før pausen var Premier Leagues tophold på vej mod en stensikker sejr over ærkerivalen Tottenham, men var lige ved at sætte det over styr efter pausen.
Det endte dog lykkeligt for gæsterne, der med 3-2 tog sin første sejr på Tottenhams nye stadion og sikrede sig tre vigtige point i topstriden.
Arsenal er på førstepladsen, men kan blive overhalet af Manchester City, der har to kampe i hånden. Tottenham er femmer med syv point op til Aston Villa på den lukrative fjerdeplads, der udløser billet til Champions League.
Pierre-Emile Højbjerg kom til at spille en uheldig hovedrolle for Tottenham, da et hjørnespark efter et kvarter blev svinget ind i feltet. Den danske landsholdsspiller satte hovedet på og scorede – et flot mål – i eget net.
Micky van de Ven troede syv minutter senere, at han havde bragt Tottenham på 1-1, men hans mål blev annulleret, fordi han var offside.
Arsenal-spillerne havde på daværende tidspunkt ikke haft en afslutning inden for rammen, men fik så fuld gevinst af de to, de fik før pausen.
Efter 27 minutter udnyttede Kai Havertz, at Tottenhams returløb var ikkeeksisterende. Efter en bolderobring sendte tyskeren en lang aflevering frem til Bukayo Saka, der havde god plads og scorede til 2-0.
Kai Havertz udbyggede selv føringen til 3-0, da han efter 38 minutter headede et hjørnespark i nettet.
Tottenham kom ud til anden halvleg med helt ny energi, og efter 64 minutter leverede Arsenal-keeper David Raya en foræring af de større. Spanieren sendte bolden lige ud til Cristian Romero, der uden pres scorede sikkert.
Det fik hjemmepublikummet op af stolene, og Arsenal-spillerne virkede for en gangs skyld rådvilde.
Tottenham var i teten, og med knap fire minutter igen af den ordinære spilletid blev det for alvor spændende. Arsenal begik straffespark, og Son Heung-min hamrede kuglen i nettet til 2-3.
Hjemmeholdet blev skubbet frem af sine medlevende fans i slutminutterne, men Arsenal holdt liv i titelræset.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer