– Det var en ulykke, der ventede på at ske

Tre gange i sæsonen har Arsenal fået et rødt kort, og lørdag kostede det, da holdet tabte 0-2 til Bournemouth.



For tredje gang i efterårets Premier League blev Arsenal reduceret til ti mand, da William Saliba i første halvleg af lørdagens udebanekamp mod Bournemouth trak i nødbremsen.

Midtstopperen blev ved stillingen 0-0 i første halvleg sendt tidligt i bad. Det blev afgørende, da værterne med to scoringer i de sidste 20 minutter tog en 2-0-sejr.

– Det er meget svært at vinde en kamp i Premier League, når man er ti mand i 60 minutter. Det var bare en ulykke, der ventede på at ske. Vi har tre gange skullet gå igennem det, og denne gang kostede det os, siger Arsenal-træner Mikel Arteta ifølge AFP efter opgøret.

Tidligere på efteråret blev holdet fra det nordlige London reduceret til ti mand i opgør mod Manchester City og Brighton. Begge de kampe endte uafgjort.

Selv det er det tredje røde kort på otte kampe, er Arteta ikke bekymret for tendensen.

– Vi forsøger at holde os til linjen. De tre røde kort har været vidt forskellige og er kommet i forskellige situationer, siger træneren.

Med nederlaget indtager Arsenal tredjepladsen i den engelske liga.

Mandskabet har samme pointantal som Manchester City, der har spillet en kamp færre. Det samme har Liverpool, der ligger nummer et – ét point foran Arsenal og City.

– Vi kan ikke lave flere fjollede fejl. Vi har brug for vores bedste spillere på banen hele tiden. Troen er stadig høj, og vi vil holde sammen, siger den defensive midtbanespiller Declan Rice.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

FC Fredericia – FC København

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

AGF – Sønderjyske

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Chok i Wolfsburg

Randers FC – Vejle Boldklub

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Det ser sort ud for B.93

Manchester United – Liverpool

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

FCK lurer på landsholdsspiller

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass