I et målrigt opgør, der konstant skiftede karakter, delte Aston Villa og Brentford pointene mellem sig, da holdene spillede 3-3 i Premier League.
Efter 60 tamme minutter var Brentford fortjent bagud med to, men holdet fik vendt kampen helt på hovedet med tre mål på under ti minutter i anden halvleg. Et sent mål af Aston Villas Ollie Watkins spolerede dog Brentfords comeback-triumf.
Med pointdelingen er Brentford på 16.-pladsen med 29 point og har fire point ned til Luton under nedrykningsstregen. Aston Villa er på den Champions League-givende fjerdeplads med 60 point.
Mikkel Damsgaard startede inde for blot tredje gang i sæsonen for Brentford, der også havde yderligere dansk islæt på banen i skikkelse af Mathias "Zanka" Jørgensen, Mads Roerslev og Mathias Jensen. Men danskerflokken havde det svært.
Fra første fløjt sad hjemmeholdet tungt på spillet og havde bolden markant mere end Thomas Franks mandskab, der tydeligt gik til kampen med planer om et defensivt udgangspunkt.
Trods det store spilovertag havde Villa problemer med at skære igennem Brentford-strukturen og skabe chancer, men presset blev for meget kort før pausen. Villa-topscorer Ollie Watkins pandede et skarpt indlæg ind og bragte værterne i front.
Brentford fik en regulær mareridtsstart på anden halvleg, da hjemmeholdets unge angriber Morgan Rogers over for et passivt Brentford-forsvar fordoblede føringen efter mindre end et minuts spil.
Spændingen kom tilbage i opgøret efter en times spil. Mathias "Zanka" Jørgensen reducerede til 1-2 for Brentford med sit første mål i sæsonen efter et oplæg af landsmanden Mikkel Damsgaard.
Den scoring fik flyttet initiativet over til Brentford, og blot to minutter senere vendte gæsterne opgøret yderligere på hovedet. Angriberen Bryan Mbeumo flugtede et indlæg ind til 2-2 bag Emiliano Martínez i Villa-målet.
Comebacket blev totalt for Brentford efter 67 minutter. Spanske Sergio Reguilón fandt en helt fri Yoane Wissa foran mål, og han kunne nemt sparke 3-2-scoringen i nettet.
Brentford holdt dog ikke stand. Med ti minutter tilbage kom Ollie Watkins igen på tavlen. Den engelske angriber sprang højest og udlignede med atter et hovedstødsmål til slutresultatet 3-3.
Andetsteds sejrede Luton med 2-1 over Bournemouth. Det gør, at Luton haler ind på holdene over nedrykningsstregen heriblandt Brentford.
/ritzau/
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
MEDIE
631 millioner kroner
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Dansk træner storroses
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER