Avis: ‘AC’ i fremskreden dialog – vil ikke vente

Ifølge den spanske avis Sport ønsker Andreas Christensen at få afklaret sin fremtid inden udgangen af januar.



Andreas Christensens dage i Chelsea kan meget vel være talte, og ifølge den spanske avis Sport ventes danskerens beslutning om fremtiden at være lige på trapperne. 

Ifølge Sport er forhandlingerne mellem Andreas Christensen og FC Barcelona således ‘fremskredne’, og avisen peger på, at en aftale meget vel kan komme på plads i slutningen af januar.

– Barça har været meget opmærksomme på markedet for gratis spillere, og Chelsea-midterforsvareren Andreas Christensen er en af de prioriteter, som klubbens sportslige ledelse har arbejdet på i de seneste måneder, skriver Sport således. 

– Klubben er allerede i meget fremskredne forhandlinger om at hente ham fra juni af, men det er nødvendigt at få kontrakten på plads i løbet af januar, så man bevarer kontrollen over spilleren. Christensen er en spiller, der nyder stor beundring i den sportslige ledelse, trænerstaben synes godt om ham, og der forventes praktisk talt at opstå enighed om alt, pånær den endelige beslutning fra Barça, i løbet af de næste dage.

Ifølge Sport har forhandlingerne mellem FC Barcelona og Andreas Christensen været i gang i længere tid.

– Der er blevet bevaret en god relation til danskerens lejr, og i sommer begyndte man at arbejde på planen om at lukke transferen i løbet af januar. Danskeren ønsker ikke at vente med at tage en beslutning om sin fremtid til efter denne dato, da han har mange tilbud på hånden. Hans idé har dog hele tiden været at spille for Barça.

Ifølge Sport har FC Barcelona valgt at gå efter Andreas Christensen i stedet for Matthijs de Ligt, idet danskeren er gratis, hvilket kan frigive midler til at hente en topangriber. 






Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’




LIVE

TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Forhandler om Albert Grønbæk

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Kasper Schmeichel stopper karrieren



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Storklub jagter to danskere

Dansk profil overrasker: Han er så god

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne