Andreas Christensens dage i Chelsea kan meget vel være talte, og ifølge den spanske avis Sport ventes danskerens beslutning om fremtiden at være lige på trapperne.
Ifølge Sport er forhandlingerne mellem Andreas Christensen og FC Barcelona således ‘fremskredne’, og avisen peger på, at en aftale meget vel kan komme på plads i slutningen af januar.
– Barça har været meget opmærksomme på markedet for gratis spillere, og Chelsea-midterforsvareren Andreas Christensen er en af de prioriteter, som klubbens sportslige ledelse har arbejdet på i de seneste måneder, skriver Sport således.
– Klubben er allerede i meget fremskredne forhandlinger om at hente ham fra juni af, men det er nødvendigt at få kontrakten på plads i løbet af januar, så man bevarer kontrollen over spilleren. Christensen er en spiller, der nyder stor beundring i den sportslige ledelse, trænerstaben synes godt om ham, og der forventes praktisk talt at opstå enighed om alt, pånær den endelige beslutning fra Barça, i løbet af de næste dage.
Ifølge Sport har forhandlingerne mellem FC Barcelona og Andreas Christensen været i gang i længere tid.
– Der er blevet bevaret en god relation til danskerens lejr, og i sommer begyndte man at arbejde på planen om at lukke transferen i løbet af januar. Danskeren ønsker ikke at vente med at tage en beslutning om sin fremtid til efter denne dato, da han har mange tilbud på hånden. Hans idé har dog hele tiden været at spille for Barça.
Ifølge Sport har FC Barcelona valgt at gå efter Andreas Christensen i stedet for Matthijs de Ligt, idet danskeren er gratis, hvilket kan frigive midler til at hente en topangriber.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED
