Avis: ‘AC’ i fremskreden dialog – vil ikke vente

Ifølge den spanske avis Sport ønsker Andreas Christensen at få afklaret sin fremtid inden udgangen af januar.



Andreas Christensens dage i Chelsea kan meget vel være talte, og ifølge den spanske avis Sport ventes danskerens beslutning om fremtiden at være lige på trapperne. 

Ifølge Sport er forhandlingerne mellem Andreas Christensen og FC Barcelona således ‘fremskredne’, og avisen peger på, at en aftale meget vel kan komme på plads i slutningen af januar.

– Barça har været meget opmærksomme på markedet for gratis spillere, og Chelsea-midterforsvareren Andreas Christensen er en af de prioriteter, som klubbens sportslige ledelse har arbejdet på i de seneste måneder, skriver Sport således. 

– Klubben er allerede i meget fremskredne forhandlinger om at hente ham fra juni af, men det er nødvendigt at få kontrakten på plads i løbet af januar, så man bevarer kontrollen over spilleren. Christensen er en spiller, der nyder stor beundring i den sportslige ledelse, trænerstaben synes godt om ham, og der forventes praktisk talt at opstå enighed om alt, pånær den endelige beslutning fra Barça, i løbet af de næste dage.

Ifølge Sport har forhandlingerne mellem FC Barcelona og Andreas Christensen været i gang i længere tid.

– Der er blevet bevaret en god relation til danskerens lejr, og i sommer begyndte man at arbejde på planen om at lukke transferen i løbet af januar. Danskeren ønsker ikke at vente med at tage en beslutning om sin fremtid til efter denne dato, da han har mange tilbud på hånden. Hans idé har dog hele tiden været at spille for Barça.

Ifølge Sport har FC Barcelona valgt at gå efter Andreas Christensen i stedet for Matthijs de Ligt, idet danskeren er gratis, hvilket kan frigive midler til at hente en topangriber. 





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arsenal – Fulham

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

– Vi har alle fejlet

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stor Yussuf Poulsen-hyldest