Avis: Chelsea-topfolk forlader også klubben

Ifølge den engelske avis The Guardian betyder Roman Abramovich’ salg af Chelsea, at klubbens magtfulde direktør Marina Granovskaia også forlader Stamford Bridge.



En æra i Chelsea er ved at være forbi, efter at Roman Abramovich onsdag meldte ud, at han har besluttet sig for at sælge London-klubben. 

Og det bliver spændende at se, hvilken retning Chelsea kommer til at tage i de kommende år, hvor der tilsyneladende skal en helt ny ledelse ind. I hvert fald erfarer den engelske avis The Guardian, at den magtfulde direktør Marina Granovskaia og bestyrelsesformanden Bruce Buck sandsynligvis takker af i Chelsea, når de nye ejere er på plads. 

Ifølge The Guardian er der allerede interesse fra et konsortium med milliardærerne Hansjörg Wyss og Todd Boehly i spidsen, mens der angiveligt også er andre rigmænd, der overvejer at købe klubben af Roman Abramovich.

Det britiske parlamentsmedlem Chris Bryant, der længe har kritiseret Roman Abramovich, reagerede onsdag på nyheden om, at den russiske rigmand sælger Chelsea.

– Det virker alt sammen som et desperat forsøg på bevare sit omdømme. Og redde sig selv fra sanktioner. Det eneste, han reelt behøver at gøre, er at gå på TV og sige: ‘Vladimir, tag de russiske tanks tilbage, og gør det nu’, lød det således fra Labour-politikeren.

Ifølge The Guardian fik Todd Boehly tilbage i 2019 afvist et bud på Chelsea på lidt under 15 milliarder kroner. 





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

FCK-profil med hattrick i målfest

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Markant ændring i Silkeborg

FC København jagter Romane Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Panama – England



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Dansker skifter til tysk traditionsklub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’