Avis: SønderjyskE tilbød Thomas Frank cheftrænerjobbet i 2016

Ifølge Ekstra Bladet var det SønderjyskE, der tilbage i slutningen af 2016 ville have Thomas Frank som cheftræner.



Han har kæmpe succes i Championship-klubben Brentford lige nu, danske Thomas Frank, og tirsdag aften kan han sammen med Brentford rykke i Premier League, hvis klubben formår at besejre Fulham på Wembley.

Men faktisk havde Thomas Frank muligheder for at blive i Danmark i 2016. Det forklarede han til B.T, og nu har Ekstra Bladet så gravet frem, hvem der havde snøren ude.

Læs også:Fulham kæmper med at få topscorer klar til Brentford-brag

Ifølge Ekstra Bladet var det SønderjyskE, der tilbød danskeren en kontrakt, da Jakob Michelsen i stedet valgte at rejse til Sverige og Hammerby i slutningen af 2016. Thomas Frank valgte dog at takke nej til muligheden, og i sidste ende endte SønderjyskE med at pege på Claus Nørgaard.

– Da jeg stoppede i Brøndby, tænkte jeg, at jeg gerne ville være cheftræner igen. Min drøm og min ambition var at tage til udlandet. På det tidspunkt kunne jeg blive cheftræner i en Superliga-klub eller blive assistenttræner i Brentford. Jeg var i tvivl, men jeg tog chancen i Brentford, fordi det er en fed klub med en god strategi og god ledelse. Og jeg havde måske et håb om at blive cheftræner i klubben på et tidspunkt, sagde Frank i interviewet med B.T.

Læs også:Ajax-træner giver Kudus tid: Vi må se, hvad han har brug for

Thomas Frank startede i Brentford som Dean Smiths assistent. Da englænderen forlod klubben for at overtage i Aston Villa, pegede London-mandskabets ledelse på Thomas Frank som cheftræner. 

Og nu står man så foran den største kamp i klubbens historie, når man spiller om en plads i Premier League mod Fulham. Der er kampstart 20.45 tirsdag aften.

Frank stoppede i Brøndby i foråret 2016, efter det kom fra, at Jan Bech Andersen på et fanforum havde skrevet kritisk om både Frank og daværende sportschef Per Rud.

Læs også:Nye regler i England: Kan udvises for at hoste på en modstander
Læs også:Optakt: FC København – Istanbul Basaksehir
Læs også:Utilfreds Frank Lampard: Premier League starter for tidligt




David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 




LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Derfor kommer han IKKE til FC København

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

De kan være færdige i Brøndby

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Her lander Superliga-kampprogrammet

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Oliver Sonne vender tilbage

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Storklub jagter to danskere

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss