Avis: SønderjyskE tilbød Thomas Frank cheftrænerjobbet i 2016

Ifølge Ekstra Bladet var det SønderjyskE, der tilbage i slutningen af 2016 ville have Thomas Frank som cheftræner.



Han har kæmpe succes i Championship-klubben Brentford lige nu, danske Thomas Frank, og tirsdag aften kan han sammen med Brentford rykke i Premier League, hvis klubben formår at besejre Fulham på Wembley.

Men faktisk havde Thomas Frank muligheder for at blive i Danmark i 2016. Det forklarede han til B.T, og nu har Ekstra Bladet så gravet frem, hvem der havde snøren ude.

Læs også:Fulham kæmper med at få topscorer klar til Brentford-brag

Ifølge Ekstra Bladet var det SønderjyskE, der tilbød danskeren en kontrakt, da Jakob Michelsen i stedet valgte at rejse til Sverige og Hammerby i slutningen af 2016. Thomas Frank valgte dog at takke nej til muligheden, og i sidste ende endte SønderjyskE med at pege på Claus Nørgaard.

– Da jeg stoppede i Brøndby, tænkte jeg, at jeg gerne ville være cheftræner igen. Min drøm og min ambition var at tage til udlandet. På det tidspunkt kunne jeg blive cheftræner i en Superliga-klub eller blive assistenttræner i Brentford. Jeg var i tvivl, men jeg tog chancen i Brentford, fordi det er en fed klub med en god strategi og god ledelse. Og jeg havde måske et håb om at blive cheftræner i klubben på et tidspunkt, sagde Frank i interviewet med B.T.

Læs også:Ajax-træner giver Kudus tid: Vi må se, hvad han har brug for

Thomas Frank startede i Brentford som Dean Smiths assistent. Da englænderen forlod klubben for at overtage i Aston Villa, pegede London-mandskabets ledelse på Thomas Frank som cheftræner. 

Og nu står man så foran den største kamp i klubbens historie, når man spiller om en plads i Premier League mod Fulham. Der er kampstart 20.45 tirsdag aften.

Frank stoppede i Brøndby i foråret 2016, efter det kom fra, at Jan Bech Andersen på et fanforum havde skrevet kritisk om både Frank og daværende sportschef Per Rud.

Læs også:Nye regler i England: Kan udvises for at hoste på en modstander
Læs også:Optakt: FC København – Istanbul Basaksehir
Læs også:Utilfreds Frank Lampard: Premier League starter for tidligt




Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stort medie hylder AGF-profil

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Født i Danmark og på vej til VM



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig