Avis: SønderjyskE tilbød Thomas Frank cheftrænerjobbet i 2016

Ifølge Ekstra Bladet var det SønderjyskE, der tilbage i slutningen af 2016 ville have Thomas Frank som cheftræner.



Han har kæmpe succes i Championship-klubben Brentford lige nu, danske Thomas Frank, og tirsdag aften kan han sammen med Brentford rykke i Premier League, hvis klubben formår at besejre Fulham på Wembley.

Men faktisk havde Thomas Frank muligheder for at blive i Danmark i 2016. Det forklarede han til B.T, og nu har Ekstra Bladet så gravet frem, hvem der havde snøren ude.

Læs også:Fulham kæmper med at få topscorer klar til Brentford-brag

Ifølge Ekstra Bladet var det SønderjyskE, der tilbød danskeren en kontrakt, da Jakob Michelsen i stedet valgte at rejse til Sverige og Hammerby i slutningen af 2016. Thomas Frank valgte dog at takke nej til muligheden, og i sidste ende endte SønderjyskE med at pege på Claus Nørgaard.

– Da jeg stoppede i Brøndby, tænkte jeg, at jeg gerne ville være cheftræner igen. Min drøm og min ambition var at tage til udlandet. På det tidspunkt kunne jeg blive cheftræner i en Superliga-klub eller blive assistenttræner i Brentford. Jeg var i tvivl, men jeg tog chancen i Brentford, fordi det er en fed klub med en god strategi og god ledelse. Og jeg havde måske et håb om at blive cheftræner i klubben på et tidspunkt, sagde Frank i interviewet med B.T.

Læs også:Ajax-træner giver Kudus tid: Vi må se, hvad han har brug for

Thomas Frank startede i Brentford som Dean Smiths assistent. Da englænderen forlod klubben for at overtage i Aston Villa, pegede London-mandskabets ledelse på Thomas Frank som cheftræner. 

Og nu står man så foran den største kamp i klubbens historie, når man spiller om en plads i Premier League mod Fulham. Der er kampstart 20.45 tirsdag aften.

Frank stoppede i Brøndby i foråret 2016, efter det kom fra, at Jan Bech Andersen på et fanforum havde skrevet kritisk om både Frank og daværende sportschef Per Rud.

Læs også:Nye regler i England: Kan udvises for at hoste på en modstander
Læs også:Optakt: FC København – Istanbul Basaksehir
Læs også:Utilfreds Frank Lampard: Premier League starter for tidligt






LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Infantino: Iran kommer til at spille VM

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby IF – FC Nordsjælland



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Horsens kommer tættere på oprykning

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Delaney afslører dialog

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Chok i Wolfsburg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Raser over Brian Riemer-interview

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

– Vi har alle fejlet

Tror på millionkøb af FC København-spiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK