Avis: SønderjyskE tilbød Thomas Frank cheftrænerjobbet i 2016

Ifølge Ekstra Bladet var det SønderjyskE, der tilbage i slutningen af 2016 ville have Thomas Frank som cheftræner.



Han har kæmpe succes i Championship-klubben Brentford lige nu, danske Thomas Frank, og tirsdag aften kan han sammen med Brentford rykke i Premier League, hvis klubben formår at besejre Fulham på Wembley.

Men faktisk havde Thomas Frank muligheder for at blive i Danmark i 2016. Det forklarede han til B.T, og nu har Ekstra Bladet så gravet frem, hvem der havde snøren ude.

Læs også:Fulham kæmper med at få topscorer klar til Brentford-brag

Ifølge Ekstra Bladet var det SønderjyskE, der tilbød danskeren en kontrakt, da Jakob Michelsen i stedet valgte at rejse til Sverige og Hammerby i slutningen af 2016. Thomas Frank valgte dog at takke nej til muligheden, og i sidste ende endte SønderjyskE med at pege på Claus Nørgaard.

– Da jeg stoppede i Brøndby, tænkte jeg, at jeg gerne ville være cheftræner igen. Min drøm og min ambition var at tage til udlandet. På det tidspunkt kunne jeg blive cheftræner i en Superliga-klub eller blive assistenttræner i Brentford. Jeg var i tvivl, men jeg tog chancen i Brentford, fordi det er en fed klub med en god strategi og god ledelse. Og jeg havde måske et håb om at blive cheftræner i klubben på et tidspunkt, sagde Frank i interviewet med B.T.

Læs også:Ajax-træner giver Kudus tid: Vi må se, hvad han har brug for

Thomas Frank startede i Brentford som Dean Smiths assistent. Da englænderen forlod klubben for at overtage i Aston Villa, pegede London-mandskabets ledelse på Thomas Frank som cheftræner. 

Og nu står man så foran den største kamp i klubbens historie, når man spiller om en plads i Premier League mod Fulham. Der er kampstart 20.45 tirsdag aften.

Frank stoppede i Brøndby i foråret 2016, efter det kom fra, at Jan Bech Andersen på et fanforum havde skrevet kritisk om både Frank og daværende sportschef Per Rud.

Læs også:Nye regler i England: Kan udvises for at hoste på en modstander
Læs også:Optakt: FC København – Istanbul Basaksehir
Læs også:Utilfreds Frank Lampard: Premier League starter for tidligt




LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

AGF – Sønderjyske

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

FCK lurer på landsholdsspiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United – Liverpool

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Et markant problem for Silkeborg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kultklub jagtede Brøndby-flop

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen