Mason Greenwood er onsdag blevet løsladt mod kaution, efter at angriberen søndag blev arresteret på grund af mistanke om overfald og voldtægt.
Og ifølge den engelske avis Daily Mail har Greenwood-sagen skabt rigtig dårlig stemning hos angriberens arbejdsgiver, Manchester United.
– Der var meget mere på dagsordenen end blot transfer-overvejelser, da Manchester Uniteds midlertidige træner Ralf Rangnick mandag morgen var til møde med fodbolddirektør John Murtough på klubbens træningsanlæg Carrington. United var stadig rystede over nyheden om, at Mason Greenwood mindre end 24 timer forinden var blevet anholdt, samt over de potentielle konsekvenser for spilleren og hans klub, skriver Daily Mail således.
Ifølge Daily Mail har det været ‘et par traumatiske dage’ selv for en klub af Manchester Uniteds størrelse, hvor man er vant til medieomtale.
– Spillere og stab er angiveligt ‘chokerede og forfærdede’ over de billeder og lydklip, der blev lækket på sociale medier i løbet af weekenden. En række spillere, inklusive Cristiano Ronaldo, Paul Pogba, Edinson Cavani og David de Gea, er tilsyneladende stoppet med at følge Greenwood på sociale medier, skriver Daily Mail således.
Avisen peger på, at konsekvenserne så småt er ved at ramme Greenwood, idet Nike har suspenderet deres aftale med angriberen, der også er blevet fjernet fra dele af FIFA 22-spillet. Ifølge Daily Mail er stemningen i klubben så trykket, at fredagens FA Cup-kamp mod Middlesbrough vil stå i skyggen af den chokerende sag.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
