Beckham hylder Solskjær: Alle elsker ham

Den nuværende Inter Miami-ejer støtter sin tidligere holdkammerat og tror, han vil opnå store ting med klubben.



David Beckham mener, at hans tidligere holdkammerat Ole Gunnar Solskjær gør et “fantastisk stykke arbejde” som manager for Manchester United.

Solskjær tog over fra Jose Mourinho i december 2018, og har haft sine op- og nedture på Old Trafford, men har sendt United tæt på en top fire-placering for anden gang under sin ledelse.

Beckham, der nu er medejer af Inter Miami, spillede sammen med Solskjær i Manchester United i perioden 1996 – 2003, sammen vandt de fem Premier League-mesterskaber, ligesom de også var holdkammerater, da Manchester United vandt Champions League i 1998-99.

– Jeg har læst noget af kritikken, men jeg tænker, at når man er manager i Manchester United, der har haft den succes, som de har haft gennem tiden, så vil man altid blive kritiseret, om det er spillerne, ejerne eller manageren, siger Beckham til ESPN.

– Ole har været i gamet langt tid, så han ved, hvordan han skal håndtere kritik. Han er stille, gør sit job, og jeg mener, det er utroligt, hvad han har gjort med Manchester United.

– Resultaterne begynder at komme. Forhåbentligt fortsætter det, for fansene elsker Ole, vi elsker alle Ole, og vi ønsker, at det går ham godt. Så når kritikken kommer, er han den, der kan håndtere det.

Solskjær har haft en jævn tid som Manchester United-manager, hvor det er gået relativt godt i Premier League, mens de ofte er røget ud i de andre turneringer lige før finalerne.

I sin første hele sæson som Manchester United-manager i 2019-20 førte Solskjær klubben til en tredjeplads i ligaen, men tabte i semifinalerne i Carabao Cup, FA Cuppen og Europa League.

I denne sæson er Manchester United på andenpladsen i Premier League, men der er hele 14 point op til bysbørnene fra City, og selv med en kamp i baghånden, ser det svært ud for United at tage titlen.

Solskjærs tropper er også eliminert i Carabao-cupen, FA Cuppen og Champions League, mens de dog har en chance i Europa League, hvor de spillede sig i kvartfinalen med en sejr over AC Milan.





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Transferfri stjerne i København