Bendters råd til Vestergaard: Det skal han gøre nu

Der bliver dog også løftet en pegefinger mod bare at tage til Brentford for de danskere, som eventuelt skal på markedet.



Jannik Vestergaards tid i Leicester har været en hård oplevelse. Foruden at klubben senest er rykket ned, så har han savnet spilletid og mistet sin plads på landsholdet, som blandt andet kostede deltagelse ved VM. 

Landsholdslegenden Nicklas Bendtner giver nu et gratis råd til, hvad Vestergaard nu skal gøre. Det sker i sin podcast 'Stolpe ind'.

– Han skal i hvert fald videre. Jannik skal spille. Han er et stort asset. Han skal ikke bare derned sammen med det Leicester-hold.

Derudover bliver der også talt om muligheden for Rasmus Nissen, hvor Bendtner i forhold til begge spillere lige trækker puft ind på deres vegne og peger på, at de skal finde en klub, som passer til dem.

Her er det ikke nødvendigvis den oplagte løsning at tage til Brentford, som tidligere har hentet en række andre danskere til klubben.

– Jeg vil så lige være ham, der hiver i håndbremsen, og siger, at selvfølgelig vil vi gerne have vores danske spillere lykkes. 100 procent. Der er ikke noget, som jeg hellere vil, og jeg kan også godt føle, at nogle af dem kan være et asset, siger han og fortsætter:

– Passer de typer, vi nævner nødvendigvis ind på det Brentford-hold, som Thomas Frank er ved at opbygge. Det ved jeg ikke, men det er da klart, at jeg gerne ville have  dem ud og have dem videre.

I forhold til Jannik Vestergaard er der blevet til meget lidt spilletid for Leicester-holdet, og det er i den forbindelse blevet til spydige kommentarer om den danske midterforsvarer fra deres nu tidligere manager Brendan Rodgers. Det kan ses i videoen i toppen af artiklen.

Endvidere er Vestergaard blevet omtalt som 'dødvægt' senest.







LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

England sprudlede i underholdende målfest

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Får afvist bud på dansk profil

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De lurer på Kjærgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Succestræner død af kræft

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub