Jannik Vestergaards tid i Leicester har været en hård oplevelse. Foruden at klubben senest er rykket ned, så har han savnet spilletid og mistet sin plads på landsholdet, som blandt andet kostede deltagelse ved VM.
Landsholdslegenden Nicklas Bendtner giver nu et gratis råd til, hvad Vestergaard nu skal gøre. Det sker i sin podcast 'Stolpe ind'.
– Han skal i hvert fald videre. Jannik skal spille. Han er et stort asset. Han skal ikke bare derned sammen med det Leicester-hold.
Derudover bliver der også talt om muligheden for Rasmus Nissen, hvor Bendtner i forhold til begge spillere lige trækker puft ind på deres vegne og peger på, at de skal finde en klub, som passer til dem.
Her er det ikke nødvendigvis den oplagte løsning at tage til Brentford, som tidligere har hentet en række andre danskere til klubben.
– Jeg vil så lige være ham, der hiver i håndbremsen, og siger, at selvfølgelig vil vi gerne have vores danske spillere lykkes. 100 procent. Der er ikke noget, som jeg hellere vil, og jeg kan også godt føle, at nogle af dem kan være et asset, siger han og fortsætter:
– Passer de typer, vi nævner nødvendigvis ind på det Brentford-hold, som Thomas Frank er ved at opbygge. Det ved jeg ikke, men det er da klart, at jeg gerne ville have dem ud og have dem videre.
I forhold til Jannik Vestergaard er der blevet til meget lidt spilletid for Leicester-holdet, og det er i den forbindelse blevet til spydige kommentarer om den danske midterforsvarer fra deres nu tidligere manager Brendan Rodgers. Det kan ses i videoen i toppen af artiklen.
Endvidere er Vestergaard blevet omtalt som 'dødvægt' senest.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
Hjulmand og co. taber stort skridt
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
INTERVIEW