Jannik Vestergaards tid i Leicester har været en hård oplevelse. Foruden at klubben senest er rykket ned, så har han savnet spilletid og mistet sin plads på landsholdet, som blandt andet kostede deltagelse ved VM.
Landsholdslegenden Nicklas Bendtner giver nu et gratis råd til, hvad Vestergaard nu skal gøre. Det sker i sin podcast 'Stolpe ind'.
– Han skal i hvert fald videre. Jannik skal spille. Han er et stort asset. Han skal ikke bare derned sammen med det Leicester-hold.
Derudover bliver der også talt om muligheden for Rasmus Nissen, hvor Bendtner i forhold til begge spillere lige trækker puft ind på deres vegne og peger på, at de skal finde en klub, som passer til dem.
Her er det ikke nødvendigvis den oplagte løsning at tage til Brentford, som tidligere har hentet en række andre danskere til klubben.
– Jeg vil så lige være ham, der hiver i håndbremsen, og siger, at selvfølgelig vil vi gerne have vores danske spillere lykkes. 100 procent. Der er ikke noget, som jeg hellere vil, og jeg kan også godt føle, at nogle af dem kan være et asset, siger han og fortsætter:
– Passer de typer, vi nævner nødvendigvis ind på det Brentford-hold, som Thomas Frank er ved at opbygge. Det ved jeg ikke, men det er da klart, at jeg gerne ville have dem ud og have dem videre.
I forhold til Jannik Vestergaard er der blevet til meget lidt spilletid for Leicester-holdet, og det er i den forbindelse blevet til spydige kommentarer om den danske midterforsvarer fra deres nu tidligere manager Brendan Rodgers. Det kan ses i videoen i toppen af artiklen.
Endvidere er Vestergaard blevet omtalt som 'dødvægt' senest.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED