Brentfords ejer Matthew Benham har efter sigende planer om at sælge en del af sine aktier i Premier League-klubben.
Det skriver det engelske medie The Athletic.
Her bliver der peget på, at det er en minoritetsandel, som han gerne vil sælge, og dermed forbliver han engageret i klubben, som han har været hovedaktionær i siden 2012.
Dengang lå klubben nede i den tredjebedste række, og han rykkede dernæst op i Championship, og i 2021 kom London-klubben om i den bedste engelske række, hvor de har været siden.
I forbindelse med en rapport fra Bloomberg har en talsmand for klubben udtalt, at der er behov for investeringer for at kunne konkurrere i Premier League.
– På baggrund af klubbens nylige stigning og vækst og ændringerne i ejerstrukturen inden for Premier League er det ikke overraskende, at der har været interesse for investeringsmuligheder i Brentford FC, siger talsmanden og fortsætter:
– Mens Matthew Benhams engagement i klubben er lige så stærkt som nogensinde, er det kun naturligt, og måske endda afgørende, for os at nøje undersøge, hvad ny investering potentielt kunne betyde for Brentford FC's fremtid, lyder det.
Tilbage i august solgte han sin aktiemajoritet i FC Midtjylland til den danske rigmand Anders Holch Povlsen.
Det har desuden vist sig, at den brasilianske legende Ronaldo tilbage i 2017 havde samtaler om at overtage Brentford.
Senest har der også været stillet spørgsmålet om klubben kan blive i Premier League, når man bruger så få penge. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
OPTAKT
Østrig – Jordan
OPTAKT
Argentina – Algeriet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Frankrig – Senegal
EKSKLUSIVT