Benham vil sælge en del af sine Brentford-aktier

Det lader til, at der er behov for investorer i London-klubben.



Brentfords ejer Matthew Benham har efter sigende planer om at sælge en del af sine aktier i Premier League-klubben. 

Det skriver det engelske medie The Athletic.

Her bliver der peget på, at det er en minoritetsandel, som han gerne vil sælge, og dermed forbliver han engageret i klubben, som han har været hovedaktionær i siden 2012. 

Dengang lå klubben nede i den tredjebedste række, og han rykkede dernæst op i Championship, og i 2021 kom London-klubben om i den bedste engelske række, hvor de har været siden.

I forbindelse med en rapport fra Bloomberg har en talsmand for klubben udtalt, at der er behov for investeringer for at kunne konkurrere i Premier League.

– På baggrund af klubbens nylige stigning og vækst og ændringerne i ejerstrukturen inden for Premier League er det ikke overraskende, at der har været interesse for investeringsmuligheder i Brentford FC, siger talsmanden og fortsætter:

– Mens Matthew Benhams engagement i klubben er lige så stærkt som nogensinde, er det kun naturligt, og måske endda afgørende, for os at nøje undersøge, hvad ny investering potentielt kunne betyde for Brentford FC's fremtid, lyder det.

Tilbage i august solgte han sin aktiemajoritet i FC Midtjylland til den danske rigmand Anders Holch Povlsen.

Det har desuden vist sig, at den brasilianske legende Ronaldo tilbage i 2017 havde samtaler om at overtage Brentford.

Senest har der også været stillet spørgsmålet om klubben kan blive i Premier League, når man bruger så få penge. Læs mere om det her.





Skandaløse scener: Han er en skændsel!




LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Sønderjyske – FC Midtjylland

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC København kan miste endnu en stjerne

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Afsløring: FC København sælger Achouri

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Klar for FC København

‘Spanien var det bedste hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber