Brentfords ejer Matthew Benham har efter sigende planer om at sælge en del af sine aktier i Premier League-klubben.
Det skriver det engelske medie The Athletic.
Her bliver der peget på, at det er en minoritetsandel, som han gerne vil sælge, og dermed forbliver han engageret i klubben, som han har været hovedaktionær i siden 2012.
Dengang lå klubben nede i den tredjebedste række, og han rykkede dernæst op i Championship, og i 2021 kom London-klubben om i den bedste engelske række, hvor de har været siden.
I forbindelse med en rapport fra Bloomberg har en talsmand for klubben udtalt, at der er behov for investeringer for at kunne konkurrere i Premier League.
– På baggrund af klubbens nylige stigning og vækst og ændringerne i ejerstrukturen inden for Premier League er det ikke overraskende, at der har været interesse for investeringsmuligheder i Brentford FC, siger talsmanden og fortsætter:
– Mens Matthew Benhams engagement i klubben er lige så stærkt som nogensinde, er det kun naturligt, og måske endda afgørende, for os at nøje undersøge, hvad ny investering potentielt kunne betyde for Brentford FC's fremtid, lyder det.
Tilbage i august solgte han sin aktiemajoritet i FC Midtjylland til den danske rigmand Anders Holch Povlsen.
Det har desuden vist sig, at den brasilianske legende Ronaldo tilbage i 2017 havde samtaler om at overtage Brentford.
Senest har der også været stillet spørgsmålet om klubben kan blive i Premier League, når man bruger så få penge. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
LIVE
VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
– Det vil være VM’s største overraskelse!
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
Knuser transferrekord
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
OPTAKT
Spanien – Belgien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT