Benham vil sælge en del af sine Brentford-aktier

Det lader til, at der er behov for investorer i London-klubben.



Brentfords ejer Matthew Benham har efter sigende planer om at sælge en del af sine aktier i Premier League-klubben. 

Det skriver det engelske medie The Athletic.

Her bliver der peget på, at det er en minoritetsandel, som han gerne vil sælge, og dermed forbliver han engageret i klubben, som han har været hovedaktionær i siden 2012. 

Dengang lå klubben nede i den tredjebedste række, og han rykkede dernæst op i Championship, og i 2021 kom London-klubben om i den bedste engelske række, hvor de har været siden.

I forbindelse med en rapport fra Bloomberg har en talsmand for klubben udtalt, at der er behov for investeringer for at kunne konkurrere i Premier League.

– På baggrund af klubbens nylige stigning og vækst og ændringerne i ejerstrukturen inden for Premier League er det ikke overraskende, at der har været interesse for investeringsmuligheder i Brentford FC, siger talsmanden og fortsætter:

– Mens Matthew Benhams engagement i klubben er lige så stærkt som nogensinde, er det kun naturligt, og måske endda afgørende, for os at nøje undersøge, hvad ny investering potentielt kunne betyde for Brentford FC's fremtid, lyder det.

Tilbage i august solgte han sin aktiemajoritet i FC Midtjylland til den danske rigmand Anders Holch Povlsen.

Det har desuden vist sig, at den brasilianske legende Ronaldo tilbage i 2017 havde samtaler om at overtage Brentford.

Senest har der også været stillet spørgsmålet om klubben kan blive i Premier League, når man bruger så få penge. Læs mere om det her.





VM-LIVE: Surt show




LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Brasilien – Japan

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Usikker på Chido Obi-transfer

Tæt på kæmpetransfer

Spændende melding

Storroser 18-årig FCK-spiller

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer