Southampton havde travlt helt ind til de sidste sekunder af transfervinduet.
Men man lykkedes med at hente de ønskede forstærkninger til klubben, som skal hjælpe Southampton med at sikre klubben endnu en sæson i Premier League.
På klubbens hjemmeside har de præsenteret den tidligere Superliga-stjerneduo Kamaldeen Sulemana og Paul Onuachu. Kamaldeen kommer til fra Stade Rennais, mens Onuachu har scoret et hav af mål i KRC Genk de seneste sæsoner.
– Han er en håndfuld at spille mod. Han har fantastiske statistikker gennem sin karriere, og så har han noget erfaring, så han bliver en vigtig tilføjelse til holdet, siger cheftræner, Nathan Jones, om Paul Onuachu, mens han også roser tilgangen af Kamaldeen.
– Det er også en virkelig positiv tilføjelse for os. Vi har været ivrige efter at tilføje en lidt mere potent spiller, og det er Kamaldeen, lyder det fra Nathan Jones, der håber på, at han når sit fulde potentiale på St. Mary's.
Southampton betaler angiveligt 185 millioner kroner for den tidligere FC Nordsjælland-angriber, mens de må slippe omkring 150 millioner kroner for den tidligere FC Midtjylland-skarpretter. Sådan lyder meldingerne fra England.
20-årige Kamaldeen Sulemana har tilbragt det seneste halvandet år i Stade Rennais, hvor det startede godt, men skader har siden sendt ham længere væk fra startopstillingen.
Det sammen kan ikke siges om 28-årige Paul Onuachu, der igennem flere transfervinduet er blevet rygtet væk på grund af sin evne til at lave mål. Han er tidligere topscorer i Belgien, og alene i denne sæson er det blevet til 17 scoringer.
De to offensive esser kan få deres ilddåb på lørdag, når Southampton gæster Brentford. Her har man brug for tre point, hvis man vil væk fra sidstepladsen i Premier League.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Helt vildt: I danskerklub er ALLE til salg
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
NYHEDER