Betaler kassen for tidligere Superliga-stjerneduo

Southampton havde travlt til det allersidste, men man lykkedes med at lukke handlerne i tide.



Southampton havde travlt helt ind til de sidste sekunder af transfervinduet.

Men man lykkedes med at hente de ønskede forstærkninger til klubben, som skal hjælpe Southampton med at sikre klubben endnu en sæson i Premier League.

På klubbens hjemmeside har de præsenteret den tidligere Superliga-stjerneduo Kamaldeen Sulemana og Paul Onuachu. Kamaldeen kommer til fra Stade Rennais, mens Onuachu har scoret et hav af mål i KRC Genk de seneste sæsoner.

– Han er en håndfuld at spille mod. Han har fantastiske statistikker gennem sin karriere, og så har han noget erfaring, så han bliver en vigtig tilføjelse til holdet, siger cheftræner, Nathan Jones, om Paul Onuachu, mens han også roser tilgangen af Kamaldeen.

– Det er også en virkelig positiv tilføjelse for os. Vi har været ivrige efter at tilføje en lidt mere potent spiller, og det er Kamaldeen, lyder det fra Nathan Jones, der håber på, at han når sit fulde potentiale på St. Mary's.

Southampton betaler angiveligt 185 millioner kroner for den tidligere FC Nordsjælland-angriber, mens de må slippe omkring 150 millioner kroner for den tidligere FC Midtjylland-skarpretter. Sådan lyder meldingerne fra England.

20-årige Kamaldeen Sulemana har tilbragt det seneste halvandet år i Stade Rennais, hvor det startede godt, men skader har siden sendt ham længere væk fra startopstillingen.

Det sammen kan ikke siges om 28-årige Paul Onuachu, der igennem flere transfervinduet er blevet rygtet væk på grund af sin evne til at lave mål. Han er tidligere topscorer i Belgien, og alene i denne sæson er det blevet til 17 scoringer.

De to offensive esser kan få deres ilddåb på lørdag, når Southampton gæster Brentford. Her har man brug for tre point, hvis man vil væk fra sidstepladsen i Premier League.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Her kan du se AGF mod Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Supercomputer: De vinder Superligaen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

FC København – Lyngby BK

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Køb, køb, køb!

Officielt: FC København sælger stjerne