Southampton havde travlt helt ind til de sidste sekunder af transfervinduet.
Men man lykkedes med at hente de ønskede forstærkninger til klubben, som skal hjælpe Southampton med at sikre klubben endnu en sæson i Premier League.
På klubbens hjemmeside har de præsenteret den tidligere Superliga-stjerneduo Kamaldeen Sulemana og Paul Onuachu. Kamaldeen kommer til fra Stade Rennais, mens Onuachu har scoret et hav af mål i KRC Genk de seneste sæsoner.
– Han er en håndfuld at spille mod. Han har fantastiske statistikker gennem sin karriere, og så har han noget erfaring, så han bliver en vigtig tilføjelse til holdet, siger cheftræner, Nathan Jones, om Paul Onuachu, mens han også roser tilgangen af Kamaldeen.
– Det er også en virkelig positiv tilføjelse for os. Vi har været ivrige efter at tilføje en lidt mere potent spiller, og det er Kamaldeen, lyder det fra Nathan Jones, der håber på, at han når sit fulde potentiale på St. Mary's.
Southampton betaler angiveligt 185 millioner kroner for den tidligere FC Nordsjælland-angriber, mens de må slippe omkring 150 millioner kroner for den tidligere FC Midtjylland-skarpretter. Sådan lyder meldingerne fra England.
20-årige Kamaldeen Sulemana har tilbragt det seneste halvandet år i Stade Rennais, hvor det startede godt, men skader har siden sendt ham længere væk fra startopstillingen.
Det sammen kan ikke siges om 28-årige Paul Onuachu, der igennem flere transfervinduet er blevet rygtet væk på grund af sin evne til at lave mål. Han er tidligere topscorer i Belgien, og alene i denne sæson er det blevet til 17 scoringer.
De to offensive esser kan få deres ilddåb på lørdag, når Southampton gæster Brentford. Her har man brug for tre point, hvis man vil væk fra sidstepladsen i Premier League.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Forlader Superliga-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Forstår intet af Bisseck-beslutning
OPTAKT
Australien – Egypten
VM-Vækkeuret: Historisk kamp med falmende stjerner
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
NYHEDER