Southampton havde travlt helt ind til de sidste sekunder af transfervinduet.
Men man lykkedes med at hente de ønskede forstærkninger til klubben, som skal hjælpe Southampton med at sikre klubben endnu en sæson i Premier League.
På klubbens hjemmeside har de præsenteret den tidligere Superliga-stjerneduo Kamaldeen Sulemana og Paul Onuachu. Kamaldeen kommer til fra Stade Rennais, mens Onuachu har scoret et hav af mål i KRC Genk de seneste sæsoner.
– Han er en håndfuld at spille mod. Han har fantastiske statistikker gennem sin karriere, og så har han noget erfaring, så han bliver en vigtig tilføjelse til holdet, siger cheftræner, Nathan Jones, om Paul Onuachu, mens han også roser tilgangen af Kamaldeen.
– Det er også en virkelig positiv tilføjelse for os. Vi har været ivrige efter at tilføje en lidt mere potent spiller, og det er Kamaldeen, lyder det fra Nathan Jones, der håber på, at han når sit fulde potentiale på St. Mary's.
Southampton betaler angiveligt 185 millioner kroner for den tidligere FC Nordsjælland-angriber, mens de må slippe omkring 150 millioner kroner for den tidligere FC Midtjylland-skarpretter. Sådan lyder meldingerne fra England.
20-årige Kamaldeen Sulemana har tilbragt det seneste halvandet år i Stade Rennais, hvor det startede godt, men skader har siden sendt ham længere væk fra startopstillingen.
Det sammen kan ikke siges om 28-årige Paul Onuachu, der igennem flere transfervinduet er blevet rygtet væk på grund af sin evne til at lave mål. Han er tidligere topscorer i Belgien, og alene i denne sæson er det blevet til 17 scoringer.
De to offensive esser kan få deres ilddåb på lørdag, når Southampton gæster Brentford. Her har man brug for tre point, hvis man vil væk fra sidstepladsen i Premier League.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Kræver monsterløn
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
Afslører Brøndbys transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
NYHEDER
– Det skal Bo Svensson være ret obs på
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
TRANSFER