Billing fik hovedrolle: Bournemouth rykker op

Philip Billing lagde op til kampens eneste mål, da Bournemouth sikrede oprykning ved at slå Nottingham Forest.



Den danske landsholdsspiller Philip Billing kan glæde sig over at skulle spille i Premier League efter sommerferien.

Tirsdag aften havde den danske midtbanespiller en afgørende andel i, at oprykningen blev sikret i næstsidste spillerunde af The Championship med en 1-0-sejr hjemme over Nottingham Forest.

I det 83. minut lavede Billing en maskeret aflevering på et frispark, og så kunne waliseren Kieffer Moore banke bolden fladt i mål.

Det udløste vilde jubelscener på Vitality Stadium, og ved slutfløjt steg engagementet yderligere, da tusindvis af tilskuere løb på banen.

Bournemouth vender dermed tilbage til Englands bedste række, som klubben rykkede ud af i sommeren 2020 efter fem sæsoner på fodboldens første klasse.

Også Emiliano Marcondes er på kontrakt i den kommende Premier League-klub, men han var ikke at finde i kamptruppen til topkampen.

Det var til gengæld en anden dansker på det gæstende hold. Philip Zinckernagel fik således de første 85 minutter på banen, og offensivspilleren gjorde en god figur med flere dribleture og afslutninger.

Det hjalp dog ikke Nottingham Forest, der med en sejr kunne have overhalet Bournemouth og snuppet andenpladsen inden sidste spillerunde.

Nu kan den tidligere europæiske mesterklub i stedet forberede sig på at skulle playoffkampe om at rykke op i Premier League. Det er uvist, hvem Nottingham skal møde.

Med oprykningen til Premier League kom der to gode Bournemouth-nyheder samme dag. Tidligere tirsdag annoncerede kantspilleren David Brooks, at han er kræftfri lidt over et halvt år efter at have fået konstateret den livstruende sygdom.

Som følge heraf rejste alle tilskuere sig op og klappede i kampens syvende minut, Brooks’ rygnummer.

Forud for Billings assist sent i kampen havde danskeren en anden god mulighed for at få en helterolle i kampen. Den løb dog ud i sandet, da han efter at have slidt sig fri i feltet fik opsnappet sin sløje tværpasning af gæsternes målmand.
Vestjyden ærgrede sig også tydeligt over udbyttet af den situation, men fik altså sin revanche senere i kampen.

/ritzau/






Intet ved Philip Billing skiller sig ud




LIVE

TransferLIVE: Nu handler det KUN om Harder

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

Er det Christian Eriksens næste klub?

Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney

Så fik han hul på bylden

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

På vej til FCK? Han var altdominerende

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Neestrup forklarer: Derfor er Onugkha tilbage

FC København har taget kontakt

Blæst bagover af Thomas Frank

Højbjerg reagerer på skandale



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

SL-klub tæt på ny spiller fra ‘meget høj hylde’

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

– Det har jeg aldrig set før i dansk fodbold

Afsløring: Philip Billing til lægetjek i FCM i nat



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Tonni Adamsen holder dør på klem for transfer

Det var helt sygt! Brøndby røg ned i et hul

Afsløring: Felix Beijmo afviser hollandsk klub

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Randers FC har modtaget bud på stor profil

I chok: ‘Han bliver en af de bedste nogensinde’

Ny melding: FCM betaler monsterpris for Billing

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Kuldegysninger! Det var en vild oplevelse, FCK

Afslører millionløn og særlig aftale

Brøndby må undvære skadet profil

Theo Sander: ‘Drømmer om god fremtid i OB’



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

FC Nordsjælland – Viborg FF

Klar besked til Riemer: Stjerne skal ikke udtages

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Birk fremhæver rædselsstatistik: Den siger noget

Flere klubber lurer: Er det Dolbergs sidste kamp?

Fransk topboss: ‘Vi har ikke nogen aftale med FCK’

Agent til møde med kæmpeklub

Kun sket tre gange på 25 år

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Det dér må man aldrig gøre!

Drømmedag for Jonas Vingegaard

Offensive profiler stråler i FCM-sejr

FC Fredericias drømmestart fortsætter

Philip Billing tæt på Superligaen – her er prisen

Wow – det skal du gøre noget oftere, Osorio!

FC Midtjylland bekræfter interesse i dansk stjerne

LIVE: Brøndby tabte til Sønderjyske

FCM er uden stjerne mod Silkeborg

Hjulpet af superstjerne: ‘Det vil aldrig ske igen’

Flick: Sejr efter besværlig kamp kan løfte os

Zorniger: ‘Ren overlevelse – vi var døde!’

Kongeklubben viser klassen