Manchester Uniteds niveau er omtrent så stabilt som søvnrytmen hos en nyfødt. Onsdag leverede holdet en flot kamp og slog Chelsea 2-1. Lørdag fulgte man det op med 0-3 hjemme mod Bournemouth efter en elendig indsats.
Det var samtidig fjerde hjemmebanenederlag i ni Premier League-kampe. Det er kraftigt medvirkende til, at man er placeret på sjettepladsen med minimum ti point til førstepladsen, når 16. runde er færdigspillet.
Hvis alternativet til Rasmus Højlund er Anthony Martial, behøver danskeren bedømt på lørdagens kamp ikke at frygte for manglende spilletid, selv om målene udebliver.
Blandt mange kandidater til titlen var Martial Uniteds dårligste i de første 45 minutter af opgøret. På intet tidspunkt var han farlig, og som opspilsstation gjorde han oftest mere skade en gavn.
Der var blot spillet fem minutter, da en blanding af dårligt pasningsspil og passivitet hos United-holdet førte til Bournemouths føringsmål.
Lewis Cook opsnappede bolden og fik lov at løbe til baglinjen. Fladt foran mål fandt han Dominic Solanke, som satte indersiden på til 1-0 ganske umarkeret.
Hjemmeholdet havde bolden i 73 procent af tiden, men gjorde ikke ret meget fornuftigt med den.
Kun stolpen stod i for vejen for, at det ikke var værre end 0-1 halvvejs, da Solanke var tæt på at udnytte en elendig aflevering på tværs fra Scott McTominay.
Selv om United kom en del bedre ud efter pausen med mere energi og målsøgende spil, så løb tålmodigheden med Martial ud efter ti minutter.
Ind kom Rasmus Højlund for at jagte sit første ligamål, og kort efter sendte gæsterne Højlunds landsmand Philip Billing i aktion også.
Uniteds pres lige efter pausen var aftaget en smule, og Bournemouth begyndte igen at få chancer. Og så faldt det hele fra hinanden for United.
Mens en usynlig Højlund stadig ikke kan få brudt måltørken i Premier League, så steg Philip Billing let op over Luke Shaw på et indlæg og headede 2-0-målet i kassen.
Fem minutter efter snorksov United på et hjørnespark, og så kunne Marcos Senesi suge den sidste lyd ud af hjemmepublikum på Old Trafford.
For at gøre ondt værre tog anfører Bruno Fernandes et gult kort for brok og har karantæne i næste kamp mod Liverpool. Og kun VAR reddede United fra at indkassere til 0-4 efter en ny defensiv brøler.
Publikum var allerede udvandret, så da dommeren kort efter fløjtede af, var der kun en tredjedel kapacitet tilbage til at buhe Højlund og co. fra banen.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
FC København-boss i smuttur