Manchester Uniteds niveau er omtrent så stabilt som søvnrytmen hos en nyfødt. Onsdag leverede holdet en flot kamp og slog Chelsea 2-1. Lørdag fulgte man det op med 0-3 hjemme mod Bournemouth efter en elendig indsats.
Det var samtidig fjerde hjemmebanenederlag i ni Premier League-kampe. Det er kraftigt medvirkende til, at man er placeret på sjettepladsen med minimum ti point til førstepladsen, når 16. runde er færdigspillet.
Hvis alternativet til Rasmus Højlund er Anthony Martial, behøver danskeren bedømt på lørdagens kamp ikke at frygte for manglende spilletid, selv om målene udebliver.
Blandt mange kandidater til titlen var Martial Uniteds dårligste i de første 45 minutter af opgøret. På intet tidspunkt var han farlig, og som opspilsstation gjorde han oftest mere skade en gavn.
Der var blot spillet fem minutter, da en blanding af dårligt pasningsspil og passivitet hos United-holdet førte til Bournemouths føringsmål.
Lewis Cook opsnappede bolden og fik lov at løbe til baglinjen. Fladt foran mål fandt han Dominic Solanke, som satte indersiden på til 1-0 ganske umarkeret.
Hjemmeholdet havde bolden i 73 procent af tiden, men gjorde ikke ret meget fornuftigt med den.
Kun stolpen stod i for vejen for, at det ikke var værre end 0-1 halvvejs, da Solanke var tæt på at udnytte en elendig aflevering på tværs fra Scott McTominay.
Selv om United kom en del bedre ud efter pausen med mere energi og målsøgende spil, så løb tålmodigheden med Martial ud efter ti minutter.
Ind kom Rasmus Højlund for at jagte sit første ligamål, og kort efter sendte gæsterne Højlunds landsmand Philip Billing i aktion også.
Uniteds pres lige efter pausen var aftaget en smule, og Bournemouth begyndte igen at få chancer. Og så faldt det hele fra hinanden for United.
Mens en usynlig Højlund stadig ikke kan få brudt måltørken i Premier League, så steg Philip Billing let op over Luke Shaw på et indlæg og headede 2-0-målet i kassen.
Fem minutter efter snorksov United på et hjørnespark, og så kunne Marcos Senesi suge den sidste lyd ud af hjemmepublikum på Old Trafford.
For at gøre ondt værre tog anfører Bruno Fernandes et gult kort for brok og har karantæne i næste kamp mod Liverpool. Og kun VAR reddede United fra at indkassere til 0-4 efter en ny defensiv brøler.
Publikum var allerede udvandret, så da dommeren kort efter fløjtede af, var der kun en tredjedel kapacitet tilbage til at buhe Højlund og co. fra banen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
DAGENS SPILFORSLAG
Kedeligt kryds i betydningsløs kamp
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
EKSKLUSIVT