Kæmpe Manchester United-nedtur

Kontinuitet er en by i Rusland for Manchester United, som hjemme tabte 0-3 til Bournemouth i Premier League.



Manchester Uniteds niveau er omtrent så stabilt som søvnrytmen hos en nyfødt. Onsdag leverede holdet en flot kamp og slog Chelsea 2-1. Lørdag fulgte man det op med 0-3 hjemme mod Bournemouth efter en elendig indsats.

Det var samtidig fjerde hjemmebanenederlag i ni Premier League-kampe. Det er kraftigt medvirkende til, at man er placeret på sjettepladsen med minimum ti point til førstepladsen, når 16. runde er færdigspillet.

Hvis alternativet til Rasmus Højlund er Anthony Martial, behøver danskeren bedømt på lørdagens kamp ikke at frygte for manglende spilletid, selv om målene udebliver.

Blandt mange kandidater til titlen var Martial Uniteds dårligste i de første 45 minutter af opgøret. På intet tidspunkt var han farlig, og som opspilsstation gjorde han oftest mere skade en gavn.

Der var blot spillet fem minutter, da en blanding af dårligt pasningsspil og passivitet hos United-holdet førte til Bournemouths føringsmål.

Lewis Cook opsnappede bolden og fik lov at løbe til baglinjen. Fladt foran mål fandt han Dominic Solanke, som satte indersiden på til 1-0 ganske umarkeret.

Hjemmeholdet havde bolden i 73 procent af tiden, men gjorde ikke ret meget fornuftigt med den.

Kun stolpen stod i for vejen for, at det ikke var værre end 0-1 halvvejs, da Solanke var tæt på at udnytte en elendig aflevering på tværs fra Scott McTominay.

Selv om United kom en del bedre ud efter pausen med mere energi og målsøgende spil, så løb tålmodigheden med Martial ud efter ti minutter.

Ind kom Rasmus Højlund for at jagte sit første ligamål, og kort efter sendte gæsterne Højlunds landsmand Philip Billing i aktion også.

Uniteds pres lige efter pausen var aftaget en smule, og Bournemouth begyndte igen at få chancer. Og så faldt det hele fra hinanden for United.

Mens en usynlig Højlund stadig ikke kan få brudt måltørken i Premier League, så steg Philip Billing let op over Luke Shaw på et indlæg og headede 2-0-målet i kassen.

Fem minutter efter snorksov United på et hjørnespark, og så kunne Marcos Senesi suge den sidste lyd ud af hjemmepublikum på Old Trafford.

For at gøre ondt værre tog anfører Bruno Fernandes et gult kort for brok og har karantæne i næste kamp mod Liverpool. Og kun VAR reddede United fra at indkassere til 0-4 efter en ny defensiv brøler.

Publikum var allerede udvandret, så da dommeren kort efter fløjtede af, var der kun en tredjedel kapacitet tilbage til at buhe Højlund og co. fra banen.

/ritzau/



– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

TransferLIVE: Er det Jens Jønssons nye klub?

Han peger på Simon Kjær

– Du har udstråling som tagpap

Magisk aften for FC København-stjerne

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Fælder dom over Højlund

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Overvejer Mathias Jensen-køb

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Ny nedtur for Ansu Fati

Presset Frank: Her er vores store problem

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Henter dansker – får god pakke

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’