Kæmpe Manchester United-nedtur

Kontinuitet er en by i Rusland for Manchester United, som hjemme tabte 0-3 til Bournemouth i Premier League.



Manchester Uniteds niveau er omtrent så stabilt som søvnrytmen hos en nyfødt. Onsdag leverede holdet en flot kamp og slog Chelsea 2-1. Lørdag fulgte man det op med 0-3 hjemme mod Bournemouth efter en elendig indsats.

Det var samtidig fjerde hjemmebanenederlag i ni Premier League-kampe. Det er kraftigt medvirkende til, at man er placeret på sjettepladsen med minimum ti point til førstepladsen, når 16. runde er færdigspillet.

Hvis alternativet til Rasmus Højlund er Anthony Martial, behøver danskeren bedømt på lørdagens kamp ikke at frygte for manglende spilletid, selv om målene udebliver.

Blandt mange kandidater til titlen var Martial Uniteds dårligste i de første 45 minutter af opgøret. På intet tidspunkt var han farlig, og som opspilsstation gjorde han oftest mere skade en gavn.

Der var blot spillet fem minutter, da en blanding af dårligt pasningsspil og passivitet hos United-holdet førte til Bournemouths føringsmål.

Lewis Cook opsnappede bolden og fik lov at løbe til baglinjen. Fladt foran mål fandt han Dominic Solanke, som satte indersiden på til 1-0 ganske umarkeret.

Hjemmeholdet havde bolden i 73 procent af tiden, men gjorde ikke ret meget fornuftigt med den.

Kun stolpen stod i for vejen for, at det ikke var værre end 0-1 halvvejs, da Solanke var tæt på at udnytte en elendig aflevering på tværs fra Scott McTominay.

Selv om United kom en del bedre ud efter pausen med mere energi og målsøgende spil, så løb tålmodigheden med Martial ud efter ti minutter.

Ind kom Rasmus Højlund for at jagte sit første ligamål, og kort efter sendte gæsterne Højlunds landsmand Philip Billing i aktion også.

Uniteds pres lige efter pausen var aftaget en smule, og Bournemouth begyndte igen at få chancer. Og så faldt det hele fra hinanden for United.

Mens en usynlig Højlund stadig ikke kan få brudt måltørken i Premier League, så steg Philip Billing let op over Luke Shaw på et indlæg og headede 2-0-målet i kassen.

Fem minutter efter snorksov United på et hjørnespark, og så kunne Marcos Senesi suge den sidste lyd ud af hjemmepublikum på Old Trafford.

For at gøre ondt værre tog anfører Bruno Fernandes et gult kort for brok og har karantæne i næste kamp mod Liverpool. Og kun VAR reddede United fra at indkassere til 0-4 efter en ny defensiv brøler.

Publikum var allerede udvandret, så da dommeren kort efter fløjtede af, var der kun en tredjedel kapacitet tilbage til at buhe Højlund og co. fra banen.

/ritzau/



Peter Schmeichel taget på sengen

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mohamed Daramy vender tilbage

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Nyt nederlag til Thomas Frank

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

Andreas Christensen skriver snart under

Går langt ned i løn

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Stor ydmygelse

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Rangers rundbarberer Dons igen

Neestrup reagerer på brudt aftale

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Wrexham slår Premier League-klub

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad