Billing udpeger Højbjerg: Det spørger jeg ham om

Den danske midtbanespiller har noget andet end bare kampen mod Tottenham lørdag i tankerne.



Philip Billing har i denne sæson etableret sig som en stærk spiller i Premier League for Bournemouth, som han har scoret syv mål for. 

Det er med afstand midtbanespillerens stærkeste sæson i karrieren.

Det lader til, at Billing elsker at spille Premier League, og han får da også udnyttet det til at skaffe sig en ganske imponerende trøjesamling. I et interview med The Times fortæller han, at han i denne sæson har byttet trøjer med Erling Haaland, Kevin de Bruyne og senest Roberto Firmino, da Billing blev matchvinder mod Liverpool.

Her udnyttede Billing hurtigt situationen, da Liverpool fik straffespark i anden halvleg til at spørge brasilianeren om trøjen.

– Jeg så til venstre, og jeg var klar til at løbe ind i feltet, men så så dommeren noget. I stedet for vendte jeg mig mod 'Bobby' og sagde; "må jeg få din trøje?" Så skød Mo Salah straffesparket forbi mål, og jeg tænkte; "happy days", siger Billing, der altid har været stor fan af Roberto Firmino. 

Han bliver herefter spurgt ind til, om det er noget, han ofte gør – altså at spørge modstanderne midt under kampen, om de vil bytte trøjer. 

– Det afhænger af, hvilken kamp det er, og hvordan øjeblikket er. Det går hurtigt, og ingen har nogensinde sagt nej. Måske vil de have en Philip Billing-trøje. Firmino var også den første til at spørge mig om min trøje. Normalt tænker jeg; "hvorfor vil Kevin de Bruyne have min trøje?" Men jeg giver ham den, og jeg ved ikke, hvad han så gør med den.

Sikkert er det, at Billing igen skal på trøjejagt i denne weekend. Her møder hans Bournemouth nemlig Tottenham, som har danske Pierre-Emile Højbjerg på holdet. 

Billing afslører i interviewet, at han vil spørge sin landsmand, om de ikke kan bytte trøjer, når den tid kommer. 

I det store interview åbner han ligeledes op for, at han ikke bryder sig om at heade til bolden, og at det er noget, han helst gerne vil undgå.

Dette selv om folk i England tror, han er god i luften på grund af sin høje størrelse. Billing scorede sit første Premier League-mål i 2018, dengang han spillede for Huddersfield, på et hovedstød. Siden da har han ikke headet bolden i mål.

Trods sine gode præstationer for Bournemouth har Philip Billing ofte været i skyggen på det danske landshold. Han var dog udtaget og fik minutter i begge landskampe senest mod Finland og Kasakhstan. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk transfermelding

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Holland – Marokko

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Hård dom over Kvistgaarden

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

FC København-farvel rykker nærmere

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afviste Premier League-klubber

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Storroser 18-årig FCK-spiller