Billing udpeger Højbjerg: Det spørger jeg ham om

Den danske midtbanespiller har noget andet end bare kampen mod Tottenham lørdag i tankerne.



Philip Billing har i denne sæson etableret sig som en stærk spiller i Premier League for Bournemouth, som han har scoret syv mål for. 

Det er med afstand midtbanespillerens stærkeste sæson i karrieren.

Det lader til, at Billing elsker at spille Premier League, og han får da også udnyttet det til at skaffe sig en ganske imponerende trøjesamling. I et interview med The Times fortæller han, at han i denne sæson har byttet trøjer med Erling Haaland, Kevin de Bruyne og senest Roberto Firmino, da Billing blev matchvinder mod Liverpool.

Her udnyttede Billing hurtigt situationen, da Liverpool fik straffespark i anden halvleg til at spørge brasilianeren om trøjen.

– Jeg så til venstre, og jeg var klar til at løbe ind i feltet, men så så dommeren noget. I stedet for vendte jeg mig mod 'Bobby' og sagde; "må jeg få din trøje?" Så skød Mo Salah straffesparket forbi mål, og jeg tænkte; "happy days", siger Billing, der altid har været stor fan af Roberto Firmino. 

Han bliver herefter spurgt ind til, om det er noget, han ofte gør – altså at spørge modstanderne midt under kampen, om de vil bytte trøjer. 

– Det afhænger af, hvilken kamp det er, og hvordan øjeblikket er. Det går hurtigt, og ingen har nogensinde sagt nej. Måske vil de have en Philip Billing-trøje. Firmino var også den første til at spørge mig om min trøje. Normalt tænker jeg; "hvorfor vil Kevin de Bruyne have min trøje?" Men jeg giver ham den, og jeg ved ikke, hvad han så gør med den.

Sikkert er det, at Billing igen skal på trøjejagt i denne weekend. Her møder hans Bournemouth nemlig Tottenham, som har danske Pierre-Emile Højbjerg på holdet. 

Billing afslører i interviewet, at han vil spørge sin landsmand, om de ikke kan bytte trøjer, når den tid kommer. 

I det store interview åbner han ligeledes op for, at han ikke bryder sig om at heade til bolden, og at det er noget, han helst gerne vil undgå.

Dette selv om folk i England tror, han er god i luften på grund af sin høje størrelse. Billing scorede sit første Premier League-mål i 2018, dengang han spillede for Huddersfield, på et hovedstød. Siden da har han ikke headet bolden i mål.

Trods sine gode præstationer for Bournemouth har Philip Billing ofte været i skyggen på det danske landshold. Han var dog udtaget og fik minutter i begge landskampe senest mod Finland og Kasakhstan. 





Medier blæst bagover af Liverpool-stjerne




STORT INTERVIEW

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Kasper Dolberg afslører ‘usædvanlig’ hobby

Real Madrid vinder igen

David Nielsen: – Det er et helvede

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

Blæst bagover af dansk stjerne

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Thomas Frank og Tottenham i comeback



EKSKLUSIVT

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Rigtig skidt for Hermansen

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Bo Henriksen og Mainz i kæmpe sejr

Nedtur for Mattias Skjelmose

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

Nu topper AC Horsens 1. division



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Glæder sig til særlig kamp: – Vi har snakket

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde

Dansker i stort kinesisk eventyr

– Jeg vil vinde Champions League

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Randers FC – FC Nordsjælland

– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting

En fynsk kongetransfer!

FC Midtjylland – Viborg FF



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Danmark kører Island over i Helle Thomsens debut

Bendtner scorer nyt job

Forlanger undskyldning efter transferbombe

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Vejle Boldklub – Sønderjyske

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Fem på stribe: Liverpool vinder Merseyside-derby

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Engelsk legende til Wrexham?

Taiwaner knækker Anders Antonsen

Ramt af sygdom – overvejede drastisk beslutning

Her er trupperne til midtjysk derby

Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar

Dansk tennis-ydmygelse

Mål i begge ender i Udine

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp