Brasilien åbner problemramt Copa America med sejr

Et coronaramt Venezuela kunne intet stille op mod Brasilien, da Copa America endelig blev skudt i gang.



Sjældent har der været så store problemer op til en fodboldturnering, som det har været tilfældet ved dette års Copa America.

Men trods sponsorproblemer, store protester og flere coronaudbrud lykkedes det natten til mandag dansk tid det brasilianske landshold at tage hul på turneringen med en sejr på 3-0 over Venezuela.

På hjemmebanen i hovedstaden Brasília dominerede værterne deres uerfarne modstandere fra start til slut med mål fra Marquinhos, Neymar og Gabriel Barbosa.

Men åbningskampen vil formentlig mest blive husket for, at det overhovedet lykkedes at få den sparket i gang.

Det er nemlig bare to uger siden, at turneringen blev flyttet til Brasilien. Oprindeligt var Colombia og Argentina udpeget som værtslande.

Colombia blev droppet på grund af dødelige regeringsprotester. Senere fik også Argentina frataget værtskabet på grund af coronasituationen i landet.

Derefter landede værtskabet i Brasilien. Men det udløste stor utilfredshed på grund af frygten for, at begivenheden vil medføre stigende coronasmitte i den i forvejen hårdt ramte sydamerikanske nation.

I den forgangne uge nåede spørgsmålet om værtskabet så hele vejen til Brasiliens højesteret. Her gav et flertal af dommerne torsdag – bare tre dage før turneringsstarten – den endelige tilladelse til, at Copa America kunne afvikles.

I de efterfølgende dage er problemerne dog fortsat med at skylle ind over turneringen. Spillere og officials fra tre forskellige lande er således allerede blevet testet positive for coronavirus.

Deriblandt Brasiliens modstandere i åbningskampen, Venezuela.

Holdet meddelte fredag, at hele otte spillere var blevet testet positive. Derfor måtte træneren aftenen før kampen mod Brasilien indkalde hele 15 nye spillere.

Og det kunne ses på banen natten til mandag, hvor Venezuela ikke havde meget at skyde med.

Copa America, der slutter 10. juli, skulle oprindeligt være afviklet i sommeren 2020, men blev udskudt et år på grund af coronapandemien.

Brasiliens landshold har tidligere meddelt, at holdet spiller turneringen i protest på grund af kaosset omkring afviklingen. Flere store sponsorer har også trukket sig ud.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Nu står han uden klub


Udenlandske klubber stjæler transferplan

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Kongen af straffespark på vej til FC København

Massiv interesse for Horsens-flop

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

FCK forhandler om målmand – koster kassen

Den fejl må Brøndby ikke lave!

Påpeger Conrad Harders problem

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner



Rejser til Brøndby med en røvfuld

Belgier var fristet af FCK og FCM

FCM jagter Champions League-talenter

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

FCK-emne skifter til PSV



Lindstrøm på blokken i storklub

FC Barcelona-stjerner i chok

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

Bayern raser mod Donnarumma



‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen