Ombejlet Brentford-stjerne: Har genfundet min selvtillid her

Said Benrahma har nydt tilliden fra Thomas Frank og co. i Brentford og mener, at den tillid har hjulpet ham en hel del.



Said Benrahma har været en af de allerstørste profiler i Brentford i denne sæson, hvor danskerklubben er blot en sejr fra at rykke op i Premier League, og det kan han ifølge eget udsagn takke blandt andre Thomas Frank for.

Den algirske dribler fortæller således til France Football, at hans opblomstring i denne sæson især skyldes tillid fra trænerstaben og klubben. 

Læs også:Avis: SønderjyskE tilbød Thomas Frank cheftrænerjobbet i 2016

– Det afgørende er, om man bliver vist tillid. Her i Brentford har jeg genfundet min selvtillid, fordi jeg har en klub og en træner, der viser, at de tror på mig.

– Det er det, der giver mig mulighed for at spille frit og være mig selv, og derfor også det, der har gjort, at jeg har præsteret så godt, siger Said Benrahma og tilføjer: 

– I opstillingen ligger jeg på venstre side, men han lader mig spille, som jeg vil, og så er det op til mig at gøre en forskel. Nogle gange bliver jeg helt ude ved sidelinjen,  ogandre gange lægger jeg mig ind som en 10’er.

Læs også:Fulham kæmper med at få topscorer klar til Brentford-brag

Said Benrahma er 24 år og har leveret 10 oplæg og 17 kasser på 45 kampe i denne sæson. Han kan øge de tal tirsdag aften, når Brentford skal møde Fulham i den afgørende playoff-kamp om en plads i Premier League.

Præstationerne har også sat Said Benrahma i forbindelse med et skifte til Premier League-klubber som Chelsea og Arsenal.

Før han kom til Brentford i 2018, spillede kantspilleren for blandt andre Nice, Angers og Châteauroux i Frankrig. 





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Åbner op om Brøndby-exit

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Superliga-spiller åben for transfer

Jonas Lössl stopper karrieren

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FCK-boss roser varm bomber

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er FCK’s modstander i Conference League

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Schweiz – Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tjekkiet – Sydafrika

Mexico – Sydkorea