Ombejlet Brentford-stjerne: Har genfundet min selvtillid her

Said Benrahma har nydt tilliden fra Thomas Frank og co. i Brentford og mener, at den tillid har hjulpet ham en hel del.



Said Benrahma har været en af de allerstørste profiler i Brentford i denne sæson, hvor danskerklubben er blot en sejr fra at rykke op i Premier League, og det kan han ifølge eget udsagn takke blandt andre Thomas Frank for.

Den algirske dribler fortæller således til France Football, at hans opblomstring i denne sæson især skyldes tillid fra trænerstaben og klubben. 

Læs også:Avis: SønderjyskE tilbød Thomas Frank cheftrænerjobbet i 2016

– Det afgørende er, om man bliver vist tillid. Her i Brentford har jeg genfundet min selvtillid, fordi jeg har en klub og en træner, der viser, at de tror på mig.

– Det er det, der giver mig mulighed for at spille frit og være mig selv, og derfor også det, der har gjort, at jeg har præsteret så godt, siger Said Benrahma og tilføjer: 

– I opstillingen ligger jeg på venstre side, men han lader mig spille, som jeg vil, og så er det op til mig at gøre en forskel. Nogle gange bliver jeg helt ude ved sidelinjen,  ogandre gange lægger jeg mig ind som en 10’er.

Læs også:Fulham kæmper med at få topscorer klar til Brentford-brag

Said Benrahma er 24 år og har leveret 10 oplæg og 17 kasser på 45 kampe i denne sæson. Han kan øge de tal tirsdag aften, når Brentford skal møde Fulham i den afgørende playoff-kamp om en plads i Premier League.

Præstationerne har også sat Said Benrahma i forbindelse med et skifte til Premier League-klubber som Chelsea og Arsenal.

Før han kom til Brentford i 2018, spillede kantspilleren for blandt andre Nice, Angers og Châteauroux i Frankrig. 







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn

Afslører: Dolberg sat til salg

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medier sender ham hjem til AGF

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Tysk VM-chok

Manchester United afbryder forhandlingerne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’