Ombejlet Brentford-stjerne: Har genfundet min selvtillid her

Said Benrahma har nydt tilliden fra Thomas Frank og co. i Brentford og mener, at den tillid har hjulpet ham en hel del.



Said Benrahma har været en af de allerstørste profiler i Brentford i denne sæson, hvor danskerklubben er blot en sejr fra at rykke op i Premier League, og det kan han ifølge eget udsagn takke blandt andre Thomas Frank for.

Den algirske dribler fortæller således til France Football, at hans opblomstring i denne sæson især skyldes tillid fra trænerstaben og klubben. 

Læs også:Avis: SønderjyskE tilbød Thomas Frank cheftrænerjobbet i 2016

– Det afgørende er, om man bliver vist tillid. Her i Brentford har jeg genfundet min selvtillid, fordi jeg har en klub og en træner, der viser, at de tror på mig.

– Det er det, der giver mig mulighed for at spille frit og være mig selv, og derfor også det, der har gjort, at jeg har præsteret så godt, siger Said Benrahma og tilføjer: 

– I opstillingen ligger jeg på venstre side, men han lader mig spille, som jeg vil, og så er det op til mig at gøre en forskel. Nogle gange bliver jeg helt ude ved sidelinjen,  ogandre gange lægger jeg mig ind som en 10’er.

Læs også:Fulham kæmper med at få topscorer klar til Brentford-brag

Said Benrahma er 24 år og har leveret 10 oplæg og 17 kasser på 45 kampe i denne sæson. Han kan øge de tal tirsdag aften, når Brentford skal møde Fulham i den afgørende playoff-kamp om en plads i Premier League.

Præstationerne har også sat Said Benrahma i forbindelse med et skifte til Premier League-klubber som Chelsea og Arsenal.

Før han kom til Brentford i 2018, spillede kantspilleren for blandt andre Nice, Angers og Châteauroux i Frankrig. 





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

‘Horsens var et helvede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Smadrer transferrekord

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Forventer rekord i Superliga-klub

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

– Han har en “grim” side

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

‘Sort uheld’ i Viborg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Brøndby tæt på ny forstærkning