Brentfords beslutning om at lukke deres akademi kom som en stor overraskelse, da det pludseligt blev annonceret i sommeren 2016.
To af klubbens helt store talenter Ian Carlo Poveda og Josh Bohui var kort forinden skiftet til Manchester City og Manchester United, og Brentford fik ikke andet end et par håndører for deres arbejde i at udvikle de to talenter.
Derfor besluttede klubben at tænke ud af boksen og gå en helt anden vej ved at etablere et B-hold, der ville gøre vejen til førsteholdet mere enkelt og med en markant lavere udgift, end det er at drive et ungdomsakademi.
– Det var ikke, fordi han (Poveda, red.) var årsagen, men i processen med at evaluere vores setup, mistede vi ham til Manchester City, og der stod det klart for os, at den model, vi havde, ikke var den rigtige for os, siger med-direktør Rasmus Ankersen til Sky Sports.
– Hver gang vi havde en 15 eller 16-årige spiller, vi mente kunne gå hele vejen, så kom der en storklub ind og snuppede ham. Vi følte, at med de kompensationsregæer, der er, og som i den grad er i storklubbernes favør, så var det ikke pengene værd.
Frustrationen førte til en omlægning af spillerudviklingen i klubben.
– I stedet for at kæmpe mod de store klubber med større budgetter, så overvejede vi, hvordan vi kunne gøre dem til vores venner i stedet for fjender, og der opstod B-holdet.
– Mange af spillerne på B-holdet har været i nogle af det store klubber eller er blevet afvist, og her ser vi et potentiale i at samle nogle af dem op og give dem en chance, fortæller Rasmus Ankersen.
Stor succes
Den unikke proces har vist sig succesfuld i de første fem år, hvor klubben har hentet spillere fra mindre europæiske ligaer ind, udviklet dem og siden solgt dem eller brugt dem på førsteholdet.
Den finske angriber, Marcus Forss og den danske forsvarsspiller Mads Bech Sørensen er nogle af de spillere, der har udviklet sig til nyttige førsteholdsspillere, mens Chris Mepham blev solgt til ligarivalerne fra Bournemouth i januar for 12 millioner pund.
– Der findes forskellige måder at udvikle spillere på, og det er kun godt, at vi kan byde på noget andet til de spillere, vi forsøger at lokke hertil. Det er svært at investere i en otte-, ni- eller ti-årig, og du ved ikke, hvad du ender med at få ud af din investering, hvor vi føler os mere sikre, når vi kigger på de lidt ældre spillere.
– Jeg synes, det står tydeligt, at vi gerne vil udvikle vores spillere på B-holdet til førsteholdsspillere. Selvfølgelig skal spillerne være gode nok, det er det vigtigste. Men vi sætter os selv under pres, for hvis det ikke lykkedes at udvikle spillerne, så ser det lidt dumt ud.
Brexit-udfordringen
Men Brentfords succes med at udvikle ældre spillere bliver betragteligt sværere, efter Brexit er trådt i kraft.
– Én af de første ting, vi gjorde, da de nye regler kom ud var at løbe alle vores rekrutterede spillere gennem Brexit-systemet.
– Hvis jeg skal være helt ærlig, så var der ikke mange af vores spillere, der ville have gået igennem Selv Neal Maupay og Said Benrahma, der i dag spiller Premier League, lyder det fra Rasmus Ankersen, der uddyber:
– Den dør er lukket nu på grund af Brexit, og det arbejder vi nu på at løse. Vi kommer til at fortsætte med et B-hold, det er jeg ret sikker på, men vi skal lave nogle ændringer. Vi skal fokusere mere på spillere inden for Storbritannien, og det kigger vi på nu.
Rasmus Ankersen vurderer, at mindst 15 spillere har udviklet sig til førsteholdsspillere, siden de introducerede B-holdet.
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
Superliga-profil får trænerlicens
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
Vil bygge statue af Messi
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
INTERVIEW
Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
Kæmpestjerne angrer
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
