Brentfords beslutning om at lukke deres akademi kom som en stor overraskelse, da det pludseligt blev annonceret i sommeren 2016.
To af klubbens helt store talenter Ian Carlo Poveda og Josh Bohui var kort forinden skiftet til Manchester City og Manchester United, og Brentford fik ikke andet end et par håndører for deres arbejde i at udvikle de to talenter.
Derfor besluttede klubben at tænke ud af boksen og gå en helt anden vej ved at etablere et B-hold, der ville gøre vejen til førsteholdet mere enkelt og med en markant lavere udgift, end det er at drive et ungdomsakademi.
– Det var ikke, fordi han (Poveda, red.) var årsagen, men i processen med at evaluere vores setup, mistede vi ham til Manchester City, og der stod det klart for os, at den model, vi havde, ikke var den rigtige for os, siger med-direktør Rasmus Ankersen til Sky Sports.
– Hver gang vi havde en 15 eller 16-årige spiller, vi mente kunne gå hele vejen, så kom der en storklub ind og snuppede ham. Vi følte, at med de kompensationsregæer, der er, og som i den grad er i storklubbernes favør, så var det ikke pengene værd.
Frustrationen førte til en omlægning af spillerudviklingen i klubben.
– I stedet for at kæmpe mod de store klubber med større budgetter, så overvejede vi, hvordan vi kunne gøre dem til vores venner i stedet for fjender, og der opstod B-holdet.
– Mange af spillerne på B-holdet har været i nogle af det store klubber eller er blevet afvist, og her ser vi et potentiale i at samle nogle af dem op og give dem en chance, fortæller Rasmus Ankersen.
Stor succes
Den unikke proces har vist sig succesfuld i de første fem år, hvor klubben har hentet spillere fra mindre europæiske ligaer ind, udviklet dem og siden solgt dem eller brugt dem på førsteholdet.
Den finske angriber, Marcus Forss og den danske forsvarsspiller Mads Bech Sørensen er nogle af de spillere, der har udviklet sig til nyttige førsteholdsspillere, mens Chris Mepham blev solgt til ligarivalerne fra Bournemouth i januar for 12 millioner pund.
– Der findes forskellige måder at udvikle spillere på, og det er kun godt, at vi kan byde på noget andet til de spillere, vi forsøger at lokke hertil. Det er svært at investere i en otte-, ni- eller ti-årig, og du ved ikke, hvad du ender med at få ud af din investering, hvor vi føler os mere sikre, når vi kigger på de lidt ældre spillere.
– Jeg synes, det står tydeligt, at vi gerne vil udvikle vores spillere på B-holdet til førsteholdsspillere. Selvfølgelig skal spillerne være gode nok, det er det vigtigste. Men vi sætter os selv under pres, for hvis det ikke lykkedes at udvikle spillerne, så ser det lidt dumt ud.
Brexit-udfordringen
Men Brentfords succes med at udvikle ældre spillere bliver betragteligt sværere, efter Brexit er trådt i kraft.
– Én af de første ting, vi gjorde, da de nye regler kom ud var at løbe alle vores rekrutterede spillere gennem Brexit-systemet.
– Hvis jeg skal være helt ærlig, så var der ikke mange af vores spillere, der ville have gået igennem Selv Neal Maupay og Said Benrahma, der i dag spiller Premier League, lyder det fra Rasmus Ankersen, der uddyber:
– Den dør er lukket nu på grund af Brexit, og det arbejder vi nu på at løse. Vi kommer til at fortsætte med et B-hold, det er jeg ret sikker på, men vi skal lave nogle ændringer. Vi skal fokusere mere på spillere inden for Storbritannien, og det kigger vi på nu.
Rasmus Ankersen vurderer, at mindst 15 spillere har udviklet sig til førsteholdsspillere, siden de introducerede B-holdet.
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
OPTAKT
