Brentford tager beslutning om karantæneramt bomber

Ifølge Daily Mail kan Ivan Toney potentielt se frem til en lønforhøjelse i Brentford, selvom danskerklubben ikke kan bruge angriberen resten af året.



Brentford blev onsdag ramt af en virkelig dårlig nyhed, da det engelske fodboldforbund valgte at idømme Ivan Toney otte måneders karantæne for overtrædelse af bettingreglerne. 

Toney, der med sine 20 fuldtræffere i denne sæson blot er overgået af Erling Haaland og Harry Kane på Premier Leagues topscorerliste, kan dermed først komme i kamp igen i 2024. 

Thomas Frank jokede for nyligt ved at vurdere Toney til at være 850 millioner kroner værd, men den lange karantæne har selvsagt sat en stopper for et potentielt rekordsalg for Brentford, idet der har været rygter om et prisskilt på 430 millioner kroner. 

Ifølge Daily Mail har Brentford nu taget en beslutning om den 27-årige Ivan Toney, der har en kontrakt frem til sommeren 2025. 

Daily Mail skriver, at Brentford er klar til at tilbyde Ivan Toney en forbedret kontrakt, selvom angriberen altså ikke kommer til at sparke til en bold i resten af 2023.

Ivan Toney tjener angiveligt en relativt lav løn på 170.000 kroner om ugen, og ifølge Daily Mail vil angriberen kunne tjene knap 1,3 millioner kroner om ugen, hvis han skiftede til en større klub i Premier League. 

Lønniveauet i Brentford er dog ganske anderledes, idet Ben Mee angiveligt er klubbens bedst betalte med en ugeløn på 470.000 kroner. Brentford var angiveligt ikke parate til at imødekomme Ivan Toneys lønkrav, da parterne forhandlede sidste år. 

Ifølge Daily Mail kan der blive tale om et kompromis, hvor Ivan Toney accepterer en lavere løn for til gengæld at få indsat en frikøbsklausul i sin kontrakt, så angriberen kan komme af sted til en større klub næste sommer. 

Uden en forlængelse risikerer Brentford, at Ivan Toneys pris falder gevaldigt, idet angriberen til næste sommer blot vil have et enkelt år tilbage af sin kontrakt. 






TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Elfenbenskysten – Norge

Brøndby med transferscoop?

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Kryptisk transfermelding

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København-farvel rykker nærmere

Afviste Premier League-klubber

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Tæt på kæmpetransfer