Christian Eriksens sportslige ambitioner gjorde, at han drog til Manchester United denne sommer i stedet for at forlænge opholdet i danskerklubben Brentford.
Bedømt isoleret på de to holds møde lørdag i Premier Leagues anden runde var det en skidt beslutning. Efter en rærlig indsats af Eriksen og United blev den falmede mastodont ydmyget i et 0-4-nederlag.
Alle målene blev scoret i første halvleg, hvor hjemmeholdets tilhængere med buhråb imod Eriksen lod danskeren forstå, at de var utilfredse med hans klubskifte.
Den elendige indsats af United kommer på bagkant af 1-2-nederlaget hjemme mod Brighton i sæsonåbningen. Holdet er altså uden point efter to kampe. Det er ikke sket siden 1992.
Tre af Eriksens landsmænd – Mathias Jensen, Christian Nørgaard og Mads Roerslev – havde fundet vej til Thomas Franks Brentford-startopstilling. Især Mathias Jensen spillede en stor kamp.
Det kan man mildest talt ikke sige om United-keeper David de Gea.
Den måske mest pålidelige spiller på holdet gennem flere ellers svingende sæsoner leverede allerede efter ti minutter et fælt drop på Joshua Dasilvas halvsløje skud.
Otte minutter senere var den gal igen.
De Gea spillede bolden ud til Christian Eriksen, som var hårdt presset af Mathias Jensen. En håbløs beslutning af den spanske keeper og en skidt indsats af Eriksen gav Jensen bolden i fri position. 2-0.
Første halvleg må kandidere til de værste 45 minutter i nyere United-historie. Lidelserne virkede uendelige.
Efter en halv time udnyttede Brentford et hjørne, som Ben Mee havde sidste hoved på. Og fem minutter senere blev ydmygelsen total.
Brentford leverede flot kontraspil, Luke Shaw demonstrerede sin manglende fart og ringe placeringsevne, og så kunne Bryan Mbeumo gøre det til 4-0 alene igennem. Gæsterne var i totalt forfald.
Det lykkedes at sætte prop i ydmygelsen efter pausen. Både Christian Eriksen og Cristiano Ronaldo havde sågar et par udmærkede forsøg.
Brentford kunne også have udbygget føringen, men generelt var bolden mest på United-fødder efter pausen. Hjemmeholdet var fint tilfreds med tingenes tilstand, og United blev sjældent meget farlige.
Eriksen og co. slap for at indkassere flere mål, men det kunne på ingen måde fjerne indtrykket af en beskæmmende indsats for det 20-foldige engelske mesterhold.
Kreatøren fik 87 minutter på banen for United, mens Brentfords nyindkøb Mikkel Damsgaard forblev på bænken i hele kampen.
/ritzau/
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Farvel og tak, AaB: De kan være færdige i klubben

Napoli tæt på mesterskabet efter kæmpe drama

Shamrock snupper sejr i Dublin-derby

Rooney betvivler Haaland efter Wembley-fiasko

Fans’ holdninger er det sidste, man skal lytte til

Villarreal dukker FC Barcelona

Lukas Lerager dufter guld med det ene næsebor

Brøndby – FC Midtjylland

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark

FCK sikrede sig vigtig ekstra fordel i guldkampen

Ulykkelig Lyngby-direktør: ‘Det er en tom følelse’

FCK på guldkurs – knuser Randers

Larsson tændte guldlamper – ser du med, Jon Dahl?

Arsenal sikrer sig andenpladsen

Karlsen udpeger: Her har vi været for dårlige

Hvor har I dog været ringe!

Lyngby ude efter afklapsning: ‘Vi er ikke stolte’

Lyngby rykker ud efter ydmygelse – Vejle overlever

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel

Bombe – Brøndby sælger Yuito Suzuki

Sådan forløb det, da FCK vandt i Randers

Fattet AaB-træner: Vi er blevet bedre

Stort comeback – PSV er hollandsk mester

Stærkt berørt Helenius: ‘Vi er ikke bedre’

Skandaløs AaB-fiasko: ‘Det er hjerteknusende’

Vejle tæt på overlevelse efter vital sejr

AaB rykker ud af Superligaen

AaB rykker ud af Superligaen efter kollaps

Katastrofe, AaB – hvad tænker I på?

Det var jo som Trott, da han var bedst!

Kæmpe nedrykningsdrama – selvmål i Aalborg!

Jess Thorup færdig?

Sønderjyske – Lyngby

Dansk stjerne var tæt på karrierestop i sommer

Derfor er AaB-spiller vraget

Thomas Frank: Her er hemmeligheden med Damsgaard

Vil bruge 1,6 milliarder kroner på to nye spillere

Katastrofe for dansk klub: Dyrt med fuldtidssetup

Thomas Frank vil savne ham

Dansker fik ikon som chef: ‘Helt vanvittigt’

Riemer: Han fortjener en statue

Vil drille FCK og FCM: Det er lidt ironisk

Ellevild Harder: Han er verdens bedste angriber

Yankuba Minteh med stor dansker-hyldest

– Vi er bedst med ryggen mod muren

Afslører: Nej til transfers af Osorio og ‘Francu’

Jagthunde lugter CL-billetter efter pokaltriumf

Viborg – Vejle

Danske stjerner vinder mesterskab

Vanvittige Bo Henriksen: ‘Nu går folk amok!’

Brøndby-keeper med forrygende slutrunde

Crystal Palace vinder FA Cuppen

Nyt projekt? Kabongo har haft snakke med Brøndby

AaB – Silkeborg