Brentfords bødler blev sat på plads i Premier League-premieren

Arsenal kom nemt til en 3-0-sejr over Fulham, som slog Brentford i den afgørende kamp om oprykning til Premier League i sidste sæson.



I slutningen af sidste sæson var det Fulham, som ødelagde Brentfords oprykningsdrømme, da de to hold mødtes i playoff-finalen om den sidste plads i Premier League.

Fulham tog lørdag hul på den nye sæson i premiere-kampen mod Arsenal, og her kunne det straks ses, at de var kommet i menneskehænder, da Arsenal kørte hårdt på og slog dem med sikre 3-0 foran tomme tribuner, som man er fortsat med i England.

Læs også:Lørdagens rygtebørs: Franskmænd vil have Simon Kjær

Allerede efter otte minutters spil sendte Alexandre Lacazette efter noget klumpspil inde omkring Fulham-målmanden, hvor det altså endte med, at den franske angriber sørgede for, at bolden kom over stregen.

Kort efter pausen omsatte Gabriel et hjørnespark fra nytilkomne Willian til 2-0, og efter godt en times spil var det Pierre-Emerick Aubameyang, som scorede stensikkert til 3-0 og lukkede dermed mere eller mindre opgøret.

Læs også:Stor Premier League-optakt: Sådan står de 20 klubber

I det hele taget kunne sejren godt være endt med at blive større, da Arsenal ofte havde nemt ved at komme igennem.

Arsenal kan derfor se sig selv på førstepladsen, da de var det første hold, der var i kamp. Næste opgave for Arsenal er mod endnu en London-klub, da West Ham kommer på besøg.

Samtidig spillede danskerklubben Brentford deres første kamp i den næstbedste række, hvor de stod overfor Birmingham. Her blev det dog ikke til den start, som Thomas Frank og Co. havde håbet på, da man tabte med 0-1. Her måtte Mathias Jensen endvidere forlade banen efter en håndfuld minutter, da han blev ramt af en skade.

Læs også:Blog: Derfor kan Liverpool ende som treer efter City og Chelsea
Læs også:Fulham lejer keeper i Paris Saint-Germain




LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Han tager hjem fra VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

USA får drømmestart på VM

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Overraskende melding om Oliver Christensen

Elias Jelert færdig

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby henter Alexander Drexel