Brentfords bødler blev sat på plads i Premier League-premieren

Arsenal kom nemt til en 3-0-sejr over Fulham, som slog Brentford i den afgørende kamp om oprykning til Premier League i sidste sæson.



I slutningen af sidste sæson var det Fulham, som ødelagde Brentfords oprykningsdrømme, da de to hold mødtes i playoff-finalen om den sidste plads i Premier League.

Fulham tog lørdag hul på den nye sæson i premiere-kampen mod Arsenal, og her kunne det straks ses, at de var kommet i menneskehænder, da Arsenal kørte hårdt på og slog dem med sikre 3-0 foran tomme tribuner, som man er fortsat med i England.

Læs også:Lørdagens rygtebørs: Franskmænd vil have Simon Kjær

Allerede efter otte minutters spil sendte Alexandre Lacazette efter noget klumpspil inde omkring Fulham-målmanden, hvor det altså endte med, at den franske angriber sørgede for, at bolden kom over stregen.

Kort efter pausen omsatte Gabriel et hjørnespark fra nytilkomne Willian til 2-0, og efter godt en times spil var det Pierre-Emerick Aubameyang, som scorede stensikkert til 3-0 og lukkede dermed mere eller mindre opgøret.

Læs også:Stor Premier League-optakt: Sådan står de 20 klubber

I det hele taget kunne sejren godt være endt med at blive større, da Arsenal ofte havde nemt ved at komme igennem.

Arsenal kan derfor se sig selv på førstepladsen, da de var det første hold, der var i kamp. Næste opgave for Arsenal er mod endnu en London-klub, da West Ham kommer på besøg.

Samtidig spillede danskerklubben Brentford deres første kamp i den næstbedste række, hvor de stod overfor Birmingham. Her blev det dog ikke til den start, som Thomas Frank og Co. havde håbet på, da man tabte med 0-1. Her måtte Mathias Jensen endvidere forlade banen efter en håndfuld minutter, da han blev ramt af en skade.

Læs også:Blog: Derfor kan Liverpool ende som treer efter City og Chelsea
Læs også:Fulham lejer keeper i Paris Saint-Germain




LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FC København – Lyngby BK

AGF – Brøndby IF

Køb, køb, køb!

Viborg FF – OB

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Skyder Brøndby-transfer ned

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Sønderjyske – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Randers FC – Silkeborg IF

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Meldes varm på ung Superliga-profil

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt