Brentfords bødler blev sat på plads i Premier League-premieren

Arsenal kom nemt til en 3-0-sejr over Fulham, som slog Brentford i den afgørende kamp om oprykning til Premier League i sidste sæson.



I slutningen af sidste sæson var det Fulham, som ødelagde Brentfords oprykningsdrømme, da de to hold mødtes i playoff-finalen om den sidste plads i Premier League.

Fulham tog lørdag hul på den nye sæson i premiere-kampen mod Arsenal, og her kunne det straks ses, at de var kommet i menneskehænder, da Arsenal kørte hårdt på og slog dem med sikre 3-0 foran tomme tribuner, som man er fortsat med i England.

Læs også:Lørdagens rygtebørs: Franskmænd vil have Simon Kjær

Allerede efter otte minutters spil sendte Alexandre Lacazette efter noget klumpspil inde omkring Fulham-målmanden, hvor det altså endte med, at den franske angriber sørgede for, at bolden kom over stregen.

Kort efter pausen omsatte Gabriel et hjørnespark fra nytilkomne Willian til 2-0, og efter godt en times spil var det Pierre-Emerick Aubameyang, som scorede stensikkert til 3-0 og lukkede dermed mere eller mindre opgøret.

Læs også:Stor Premier League-optakt: Sådan står de 20 klubber

I det hele taget kunne sejren godt være endt med at blive større, da Arsenal ofte havde nemt ved at komme igennem.

Arsenal kan derfor se sig selv på førstepladsen, da de var det første hold, der var i kamp. Næste opgave for Arsenal er mod endnu en London-klub, da West Ham kommer på besøg.

Samtidig spillede danskerklubben Brentford deres første kamp i den næstbedste række, hvor de stod overfor Birmingham. Her blev det dog ikke til den start, som Thomas Frank og Co. havde håbet på, da man tabte med 0-1. Her måtte Mathias Jensen endvidere forlade banen efter en håndfuld minutter, da han blev ramt af en skade.

Læs også:Blog: Derfor kan Liverpool ende som treer efter City og Chelsea
Læs også:Fulham lejer keeper i Paris Saint-Germain




‘Horsens var et helvede’




LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Tuchel forsvarer sin taktik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Er han løsningen i AGF?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Messi sætter ord på vildt drama

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Skamroses af Thomas Nørgaard

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Voldsom kritik

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det var verdens undergang’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind