Længe så det ud til at skulle ende i en pointdeling tidligt lørdag eftermiddag mellem Brighton og Manchester United, men dybt inde i dommerens tillægstid dukkede Joao Pedro op og sikrede hjemmeholdet tre point.
Brighton fastholdt trykket efter et hjørnespark, og til sidst endte et indlæg hos en helt fri Joao Pedro, der i det 95. minut ikke svigtede og sikrede en 2-1-sejr.
Forinden havde det været en kamp, der langtfra havde været et festfyrværkeri.
Særligt første halvleg havde ikke meget underholdning.
Danny Welbeck åbnede scoringen mod sin gamle klub, mens Uniteds unge kanttalent Amad Diallo en halv time før tid bragte balance i regnskabet.
Mod slutningen levede opgøret en smule op. Hjemmeholdet jagtede mest de tre point og blev i tillægstiden belønnet.
Dermed har Brighton to sejre i de første to kampe, mens United fortsat har tre point. Det er de to eneste hold i ligaen, der indtil videre har været i aktion to gange.
I en taktisk første halvleg uden meget underholdning viste hjemmeholdet først farlighed.
Efter lidt over en halv time kom værterne i front på en af første halvlegs få chancer. Uniteds Harry Maguire og den nyerhvervede back Noussair Mazraoui gik fejl af hinanden, og det straffede Brighton.
Kaoru Mitoma stod fri bagest i feltet og udnyttede United-kokset med at spille Danny Welbeck fri foran mål, og den tidligere United-angriber svigtede ikke.
I anden halvlegs begyndelse var United-holdet fortsat tandløst.
Brighton spillede sig frem til flere fine muligheder, hvor den største tilfaldt Welbeck, der efter et hjørnespark headede på overliggeren.
Værterne manglede dog skarpheden, og det kostede.
Uniteds unge kant Amad Diallo blev spillet i dybden. Han drev bolden ind i hjemmeholdets felt og sendte med venstrebenet bolden i nettet via en Brighton-midtstopper.
Efter udligningen åbnede kampen en smule mere op i begge ender.
20 minutter før tid troede Alejandro Garnacho, at han havde bragt gæsterne på sejrskurs, men hans afslutning ramte på målstregen ufrivilligt angriberen Joshua Zirkzee, der akkurat var gledet ind i en offsideposition.
Som afslutningen nærmede sig var det Brighton, der investerede mest i offensiven, og i tillægstiden var der gevinst.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
HELT VILDT
En voldsom ulighed
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Bayern München laver vildt comeback
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’