Længe så det ud til at skulle ende i en pointdeling tidligt lørdag eftermiddag mellem Brighton og Manchester United, men dybt inde i dommerens tillægstid dukkede Joao Pedro op og sikrede hjemmeholdet tre point.
Brighton fastholdt trykket efter et hjørnespark, og til sidst endte et indlæg hos en helt fri Joao Pedro, der i det 95. minut ikke svigtede og sikrede en 2-1-sejr.
Forinden havde det været en kamp, der langtfra havde været et festfyrværkeri.
Særligt første halvleg havde ikke meget underholdning.
Danny Welbeck åbnede scoringen mod sin gamle klub, mens Uniteds unge kanttalent Amad Diallo en halv time før tid bragte balance i regnskabet.
Mod slutningen levede opgøret en smule op. Hjemmeholdet jagtede mest de tre point og blev i tillægstiden belønnet.
Dermed har Brighton to sejre i de første to kampe, mens United fortsat har tre point. Det er de to eneste hold i ligaen, der indtil videre har været i aktion to gange.
I en taktisk første halvleg uden meget underholdning viste hjemmeholdet først farlighed.
Efter lidt over en halv time kom værterne i front på en af første halvlegs få chancer. Uniteds Harry Maguire og den nyerhvervede back Noussair Mazraoui gik fejl af hinanden, og det straffede Brighton.
Kaoru Mitoma stod fri bagest i feltet og udnyttede United-kokset med at spille Danny Welbeck fri foran mål, og den tidligere United-angriber svigtede ikke.
I anden halvlegs begyndelse var United-holdet fortsat tandløst.
Brighton spillede sig frem til flere fine muligheder, hvor den største tilfaldt Welbeck, der efter et hjørnespark headede på overliggeren.
Værterne manglede dog skarpheden, og det kostede.
Uniteds unge kant Amad Diallo blev spillet i dybden. Han drev bolden ind i hjemmeholdets felt og sendte med venstrebenet bolden i nettet via en Brighton-midtstopper.
Efter udligningen åbnede kampen en smule mere op i begge ender.
20 minutter før tid troede Alejandro Garnacho, at han havde bragt gæsterne på sejrskurs, men hans afslutning ramte på målstregen ufrivilligt angriberen Joshua Zirkzee, der akkurat var gledet ind i en offsideposition.
Som afslutningen nærmede sig var det Brighton, der investerede mest i offensiven, og i tillægstiden var der gevinst.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: England skifter ud i truppen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
Deadline overskredet: FC København melder ud
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
OPTAKT
Frankrig – Senegal
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
NYHEDER
Elias Jelert færdig
Her er Tunesiens nye VM-træner
OPTAKT
Irak – Norge
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
OPTAKT