Manchester United blev nedlagt

Joao Pedro sikrede med sin overtidsscoring Brighton en 2-1-sejr over Manchester United i Premier League.



Længe så det ud til at skulle ende i en pointdeling tidligt lørdag eftermiddag mellem Brighton og Manchester United, men dybt inde i dommerens tillægstid dukkede Joao Pedro op og sikrede hjemmeholdet tre point.

Brighton fastholdt trykket efter et hjørnespark, og til sidst endte et indlæg hos en helt fri Joao Pedro, der i det 95. minut ikke svigtede og sikrede en 2-1-sejr.

Forinden havde det været en kamp, der langtfra havde været et festfyrværkeri.

Særligt første halvleg havde ikke meget underholdning.

Danny Welbeck åbnede scoringen mod sin gamle klub, mens Uniteds unge kanttalent Amad Diallo en halv time før tid bragte balance i regnskabet.

Mod slutningen levede opgøret en smule op. Hjemmeholdet jagtede mest de tre point og blev i tillægstiden belønnet.

Dermed har Brighton to sejre i de første to kampe, mens United fortsat har tre point. Det er de to eneste hold i ligaen, der indtil videre har været i aktion to gange.

I en taktisk første halvleg uden meget underholdning viste hjemmeholdet først farlighed.

Efter lidt over en halv time kom værterne i front på en af første halvlegs få chancer. Uniteds Harry Maguire og den nyerhvervede back Noussair Mazraoui gik fejl af hinanden, og det straffede Brighton.

Kaoru Mitoma stod fri bagest i feltet og udnyttede United-kokset med at spille Danny Welbeck fri foran mål, og den tidligere United-angriber svigtede ikke.

I anden halvlegs begyndelse var United-holdet fortsat tandløst.

Brighton spillede sig frem til flere fine muligheder, hvor den største tilfaldt Welbeck, der efter et hjørnespark headede på overliggeren.

Værterne manglede dog skarpheden, og det kostede.

Uniteds unge kant Amad Diallo blev spillet i dybden. Han drev bolden ind i hjemmeholdets felt og sendte med venstrebenet bolden i nettet via en Brighton-midtstopper.

Efter udligningen åbnede kampen en smule mere op i begge ender.

20 minutter før tid troede Alejandro Garnacho, at han havde bragt gæsterne på sejrskurs, men hans afslutning ramte på målstregen ufrivilligt angriberen Joshua Zirkzee, der akkurat var gledet ind i en offsideposition.

Som afslutningen nærmede sig var det Brighton, der investerede mest i offensiven, og i tillægstiden var der gevinst.

/ritzau/





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Braithwaite del af stor transferplan



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

PSG – Bayern München

Atletico Madrid – Arsenal

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Afvist – Brøndby undrer sig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Skidt nyt om Lukas Lerager