Længe så det ud til at skulle ende i en pointdeling tidligt lørdag eftermiddag mellem Brighton og Manchester United, men dybt inde i dommerens tillægstid dukkede Joao Pedro op og sikrede hjemmeholdet tre point.
Brighton fastholdt trykket efter et hjørnespark, og til sidst endte et indlæg hos en helt fri Joao Pedro, der i det 95. minut ikke svigtede og sikrede en 2-1-sejr.
Forinden havde det været en kamp, der langtfra havde været et festfyrværkeri.
Særligt første halvleg havde ikke meget underholdning.
Danny Welbeck åbnede scoringen mod sin gamle klub, mens Uniteds unge kanttalent Amad Diallo en halv time før tid bragte balance i regnskabet.
Mod slutningen levede opgøret en smule op. Hjemmeholdet jagtede mest de tre point og blev i tillægstiden belønnet.
Dermed har Brighton to sejre i de første to kampe, mens United fortsat har tre point. Det er de to eneste hold i ligaen, der indtil videre har været i aktion to gange.
I en taktisk første halvleg uden meget underholdning viste hjemmeholdet først farlighed.
Efter lidt over en halv time kom værterne i front på en af første halvlegs få chancer. Uniteds Harry Maguire og den nyerhvervede back Noussair Mazraoui gik fejl af hinanden, og det straffede Brighton.
Kaoru Mitoma stod fri bagest i feltet og udnyttede United-kokset med at spille Danny Welbeck fri foran mål, og den tidligere United-angriber svigtede ikke.
I anden halvlegs begyndelse var United-holdet fortsat tandløst.
Brighton spillede sig frem til flere fine muligheder, hvor den største tilfaldt Welbeck, der efter et hjørnespark headede på overliggeren.
Værterne manglede dog skarpheden, og det kostede.
Uniteds unge kant Amad Diallo blev spillet i dybden. Han drev bolden ind i hjemmeholdets felt og sendte med venstrebenet bolden i nettet via en Brighton-midtstopper.
Efter udligningen åbnede kampen en smule mere op i begge ender.
20 minutter før tid troede Alejandro Garnacho, at han havde bragt gæsterne på sejrskurs, men hans afslutning ramte på målstregen ufrivilligt angriberen Joshua Zirkzee, der akkurat var gledet ind i en offsideposition.
Som afslutningen nærmede sig var det Brighton, der investerede mest i offensiven, og i tillægstiden var der gevinst.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TRANSFER
Superliga-retur?
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Har budt en milliard
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE