Bringer overraskende navn i spil som United-træner

Er Erik ten Hag på vej ud? Hvis han er, skal Manchester United kigge mod Spanien.



Det kører skidt i Premier League for Manchester United, der ligger nummer otte efter 18 runder og også er færdig i Europa.

Erik ten Hag har slet, slet ikke fået alle de dyre indkøb til at levere. Rasmus Højlund er uden mål i Premier League, og Jadon Sancho er smidt af holdet. Bare et par eksempler på, hvordan klubben ikke har formået at få meget ud af spillere, der har koster samlet over en milliard kroner.

Pilen peger naturligvis på spillerne, men den peger også på træneren og på den sportslige ledelse.

Efter år med skuffelser har Manchester United nu fået Jim Ratcliffe – der også ejer franske OGC Nice – ind som en minoritetsejer – han ejer nu 25 procent af Manchester United.

Ifølge mediet Libertad Digital er Jim Ratcliffe interessret i at kigge efter en ny træner.

Mediet fortæller, at man sonderer markedet, og at navne som Graham Potter, Antonio Conte og Joachim Löw er på listen.

Men der er også en spansk træner, der ikke har været i spidsen for et hold, siden han fik sparket i Wolverhampton i august.

Der er tale om Julen Lopetegui, som Manchester United angiveligt overvejer – i hvert fald som en midlertidig løsning, skulle det ende med at man sparker Erik ten Hag ud.

Spanieren er fortsat bosat i Wolverhampton, så ikke overraskende vil den tidligere Real Madrid-træner være interesseret i at overtage, hvis der byder sig en mulighed.

At en træner som Lopetegui bringes i spil som et muligt emne som træner for Manchester United siger også noget om, hvor klubben er i øjeblikket. Man har ikke været i stand til at kæmpe med om mesterskabet, og det er svært at se, at man i den nærmeste fremtid skulle kunne kæmpe med om titlen. Dertil er truppen og resultaterne for dårlige. Så de største af de største trænernavne sværmer ikke for at få et job som træner for klubben.

Manchester United og Erik ten Hag møder Aston Villa tirsdag i Premier Elague. Villa er 11 point foran Manchester United inden opgøret.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

Brasilien – Japan

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldes tæt på storklub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’