Manchester United og især Bruno Fernandes spillede som nat og dag i de to halvlege af søndagens Premier League-kamp hjemme på Old Trafford mod Brighton.
Ole Gunnar Solskjærs hold var bagud 0-1 efter en ringe første halvleg, men anført af en genfødt Bruno Fernandes efter pausen vandt United kampen 2-1.
Der er stadig langt op til Manchester City, men med de tre point er United nu fire point foran Leicester på tredjepladsen.
Solskjærs udvalgte havde meget svært ved at ramme hinanden i første halvleg med de afleveringer, som skulle skabe farlige situationer foran Brightons mål.
Bruno Fernandes, Uniteds kreative geni, var langt fra det niveau, han viste tidligere i sæsonen. Fraværet af hans farlige afleveringer var mærkbart hos hjemmeholdet.
Mason Greenwoods skud på stolpen var Uniteds bedste forsøg i de første 45 minutter, hvor det var en gammel kending af hjemmeholdet, som stjal rampelyset.
For lidt mere end et årti siden var Danny Welbeck en lovende angriber hos United, men han blev aldrig den målsluger, klubben håbede på.
I oktober samlede Brighton nu 30-årige Welbeck op på en fri transfer, og søndag bragte han gæsterne foran 1-0 på et hovedstød.
Fra anden halvlegs start var der mere pondus i Manchester Uniteds pres. Bolden blev vundet hurtigere, og man tog bedre vare på den i opspillene.
Mest markant begyndte Bruno Fernandes at svinge dirigentstokken i offensiven, som man har set tidligere i sæsonen.
Det gav et komplet forandret kampbillede med United i en totalt dominerende rolle.
Hjulpet på vej af en opspilsfejl hos gæsterne fik Bruno Fernandes bolden med næsen mod brightonmålet i en god position efter en times spil.
Han lagde bolden perfekt ud til Marcus Rashford, som køligt sendte bolden ind til 1-1 med indersiden.
Syv minutter før tid styrede Fernandes igen opspillet, og hans følte indlæg fandt bagest i feltet Paul Pogba.
Franskmanden leverede en voldsomt ringe flugter, men den endte som en assist til Mason Greenwood, som fra få meter kunne heade sejrsmålet ind.
/ritzau/
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
