Chelsea-AC om fremtiden: Her er min drøm

Den danske landsholdsspiller prøver ikke at skjule, at han gerne vil forlænge sit ophold i Chelsea.



Chelsea vil gerne, spilleren vil også gerne, men endnu er der ikke indledt nogen forhandlinger om at forlænge parternes samarbejde.

Det bekræfter Andreas Christensen over for Chelseas hjemmeside.

– Der har ikke været nogen samtaler (om en kontraktforlængelse, red.) endnu, men som jeg har sagt, så er jeg her for det lange løb, og det har jeg hele tiden været. Jeg føler, det er mit andet hjem. Danmark vil altid være mit hjem, men Chelsea vil altid være mit sted, lyder det fra den danske landsholdsspiller.

Andreas Christensen nærmer sig snart et årti i London-klubben, og han ser gerne, at hans tid hos The Blues fortsætter.

– Jeg har vist, at jeg vil være her. Jeg har været her i næsten 10 år nu.

– Jeg har aldrig tvivlet på min beslutning (om at tage til Chelsea, red.), og jeg har været her længe nu. Jeg accepterer, at klubben nogle gange skifter træner, og det kan gøre det svært at komme på holdet.

Selvom Andreas Christensen nærmer sig jubilæet som Chelsea-spiller, så er det ikke fordi, han ikke har snuset til tilværelsen andetsteds.

– Efter et lejeophold (hos Borussia Mönchengladbach, red.) kom jeg tilbage og har fået en god del spilletid siden. Siden har det været lidt op og ned, men det er rart i øjeblikket at spille kampe regelmæssigt og min selvtillid stiger efter hver kamp.

Tirsdag fik han hele kampen i Champions League-semifinalen mod Real Madrid, hvor London-klubben fik et godt udgangspunkt med 1-1 på udebane.

– Jeg synes, at vi startede de første 25 minutter, halve time ret godt og fik sat os op i gode situationer. På en anden dag, havde vi måske allerede scoret to eller tre gange.

– De var farlige på standardsituationer, så der skal vi have vores fokus i næste kamp. Men vi føler os godt tilpas, ikke kun forsvarsspillerne, men hele holdet, og vi har stor tiltro til den måde, vi spiller på, lyder det fra Andreas Christensen, der glæder sig over, at Chelsea er svære at score mod i øjeblikket.

Den danske landsholdsspiller har til sommer et år tilbage af sin kontrakt, og derfor skal Chelsea til at beslutte sig for, om de vil af med ham eller forlænge hans aftale.







LIVE

TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’

Slår transferrekord for Superliga-angriber

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’

Har budt en milliard

Han er ny landstræner for Italien

Bekræfter: Salah-transfer droppet

FCK misser landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Rodri er blevet opereret i ryggen

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det