Chelsea-AC om fremtiden: Her er min drøm

Den danske landsholdsspiller prøver ikke at skjule, at han gerne vil forlænge sit ophold i Chelsea.



Chelsea vil gerne, spilleren vil også gerne, men endnu er der ikke indledt nogen forhandlinger om at forlænge parternes samarbejde.

Det bekræfter Andreas Christensen over for Chelseas hjemmeside.

– Der har ikke været nogen samtaler (om en kontraktforlængelse, red.) endnu, men som jeg har sagt, så er jeg her for det lange løb, og det har jeg hele tiden været. Jeg føler, det er mit andet hjem. Danmark vil altid være mit hjem, men Chelsea vil altid være mit sted, lyder det fra den danske landsholdsspiller.

Andreas Christensen nærmer sig snart et årti i London-klubben, og han ser gerne, at hans tid hos The Blues fortsætter.

– Jeg har vist, at jeg vil være her. Jeg har været her i næsten 10 år nu.

– Jeg har aldrig tvivlet på min beslutning (om at tage til Chelsea, red.), og jeg har været her længe nu. Jeg accepterer, at klubben nogle gange skifter træner, og det kan gøre det svært at komme på holdet.

Selvom Andreas Christensen nærmer sig jubilæet som Chelsea-spiller, så er det ikke fordi, han ikke har snuset til tilværelsen andetsteds.

– Efter et lejeophold (hos Borussia Mönchengladbach, red.) kom jeg tilbage og har fået en god del spilletid siden. Siden har det været lidt op og ned, men det er rart i øjeblikket at spille kampe regelmæssigt og min selvtillid stiger efter hver kamp.

Tirsdag fik han hele kampen i Champions League-semifinalen mod Real Madrid, hvor London-klubben fik et godt udgangspunkt med 1-1 på udebane.

– Jeg synes, at vi startede de første 25 minutter, halve time ret godt og fik sat os op i gode situationer. På en anden dag, havde vi måske allerede scoret to eller tre gange.

– De var farlige på standardsituationer, så der skal vi have vores fokus i næste kamp. Men vi føler os godt tilpas, ikke kun forsvarsspillerne, men hele holdet, og vi har stor tiltro til den måde, vi spiller på, lyder det fra Andreas Christensen, der glæder sig over, at Chelsea er svære at score mod i øjeblikket.

Den danske landsholdsspiller har til sommer et år tilbage af sin kontrakt, og derfor skal Chelsea til at beslutte sig for, om de vil af med ham eller forlænge hans aftale.







LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Her lander Superliga-kampprogrammet

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Storklub jagter to danskere

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Klar til at gå shopamok

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Dansk profil overrasker: Han er så god



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen