Chelsea-AC om fremtiden: Her er min drøm

Den danske landsholdsspiller prøver ikke at skjule, at han gerne vil forlænge sit ophold i Chelsea.



Chelsea vil gerne, spilleren vil også gerne, men endnu er der ikke indledt nogen forhandlinger om at forlænge parternes samarbejde.

Det bekræfter Andreas Christensen over for Chelseas hjemmeside.

– Der har ikke været nogen samtaler (om en kontraktforlængelse, red.) endnu, men som jeg har sagt, så er jeg her for det lange løb, og det har jeg hele tiden været. Jeg føler, det er mit andet hjem. Danmark vil altid være mit hjem, men Chelsea vil altid være mit sted, lyder det fra den danske landsholdsspiller.

Andreas Christensen nærmer sig snart et årti i London-klubben, og han ser gerne, at hans tid hos The Blues fortsætter.

– Jeg har vist, at jeg vil være her. Jeg har været her i næsten 10 år nu.

– Jeg har aldrig tvivlet på min beslutning (om at tage til Chelsea, red.), og jeg har været her længe nu. Jeg accepterer, at klubben nogle gange skifter træner, og det kan gøre det svært at komme på holdet.

Selvom Andreas Christensen nærmer sig jubilæet som Chelsea-spiller, så er det ikke fordi, han ikke har snuset til tilværelsen andetsteds.

– Efter et lejeophold (hos Borussia Mönchengladbach, red.) kom jeg tilbage og har fået en god del spilletid siden. Siden har det været lidt op og ned, men det er rart i øjeblikket at spille kampe regelmæssigt og min selvtillid stiger efter hver kamp.

Tirsdag fik han hele kampen i Champions League-semifinalen mod Real Madrid, hvor London-klubben fik et godt udgangspunkt med 1-1 på udebane.

– Jeg synes, at vi startede de første 25 minutter, halve time ret godt og fik sat os op i gode situationer. På en anden dag, havde vi måske allerede scoret to eller tre gange.

– De var farlige på standardsituationer, så der skal vi have vores fokus i næste kamp. Men vi føler os godt tilpas, ikke kun forsvarsspillerne, men hele holdet, og vi har stor tiltro til den måde, vi spiller på, lyder det fra Andreas Christensen, der glæder sig over, at Chelsea er svære at score mod i øjeblikket.

Den danske landsholdsspiller har til sommer et år tilbage af sin kontrakt, og derfor skal Chelsea til at beslutte sig for, om de vil af med ham eller forlænge hans aftale.



AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Klubboss i angreb på FCK

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Viktor Claesson bliver i FC København

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– De skal skille sig af med ham!

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe triumf for Frank

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Nu drømmer de stort i AGF

Trækker overskrifter i Sydkorea

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Spanske medier i ekstase

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Her sætter Vingegaard grænsen

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat

FCM smed point i kæmpe drama