Premier League-stjerner bejler til Uefa-pris

N’Golo Kanté, Jorginho og Kevin De Bruyne er de nominerede til Det Europæiske Fodboldforbunds Årets Spiller.



Chelsea-duoen N’Golo Kanté og Jorginho samt Manchester Citys Kevin De Bruyne er nomineret til prisen Årets Spiller af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

Det skriver Uefa i en pressemeddelelse.

Jorginho, som er født og opvokset i Brasilien, men som spiller for det italienske landshold, satte et flot punktum for den forgangne fodboldsæson, da han med sin klub Chelsea, løftede trofæet i Uefas fornemste klubturnering, Champions League.

Hen over sommeren kunne han tilføje endnu en pokal til samlingen, da han med Italien gik hele vejen og slog England i finalen ved EM i fodbold.

Her blev han bare den tiende mand i historien, der har vundet både Champions League og EM i fodbold det samme år.

Franske N’Golo Kanté spillede ved siden af Jorginho, da Chelsea slog Manchester City 1-0 i Champions League-finalen.

Franskmanden blev desuden udnævnt til kampens spiller i finalekampen, ligesom han blev det i begge semifinaleopgør mellem Chelsea og spanske Real Madrid.

Anderledes uheldigt gik det dog Kanté til EM, hvor Frankrig røg ud mod Schweiz i ottendedelsfinalen.

Sidst på listen over de nominerede er den belgiske midtbanespiller Kevin De Bruyne.

Selv om han og Manchester City ikke havde heldet med sig i årets Champions League-finale, vandt klubben den bedste engelske fodboldrække, Premier League.

Med Belgien nåede Kevin De Bruyne til kvartfinalen ved EM. Her måtte mandskabet se sig slået af Italien, der vandt kampen 2-1.

Sidste år blev polske Robert Lewandowski udnævnt som Årets Spiller. Prisen kom i hus, efter at han havde vundet det tyske mesterskab og Champions League med Bayern München.

Vinderen af Årets Spiller bliver udnævnt ved lodtrækningen til gruppespillet i den nye sæson af Champions League den 26. august i den tyrkiske millionby Istanbul.

/ritzau/





Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

‘Der vil være interesse, når man spiller som jeg’

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

FC Nordsjælland køber offensiv profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Raser: Det er latterligt!

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil