Det går ud over Premier Leagues renommé, at kampe igen og igen afgøres af dommere gemt bag skærme i det vestlige London.
Sådan lyder kritikken fra Chelseas manager, Mauricio Pochettino, efter at hans mandskab lørdag spillede 2-2 ude mod Aston Villa.
Chelsea var bagud 0-2, kæmpede sig på omgangshøjde og scorede så til 3-2 i tillægstiden. Sejrsmålet blev efterfølgende annulleret, da videobillederne viste, at Benoit Badiashile havde givet en forsvarsspiller et lille puf.
Med lovbogen i hånden kunne der godt argumenteres for frispark, men kampens dommer havde perfekt udsyn til situationen, og derfor er Mauricio Pochettino rasende over, at banedommeren blev undermineret og kendelsen omgjort.
– Det er latterligt og svært at acceptere. Dommerteamet så ikke en fejl på banen, men alligevel fik VAR dem til at ændre en kendelse. For mig var det en helt normal duel.
– Det er smertefuldt og skadeligt for engelsk fodbold. Aston Villas spillere og fans forstod heller ikke, hvorfor målet pludselig skulle annulleres.
– I mine øjne skader den her slags beslutninger Premier League. Hvis det skal være den bedste liga i verden, må man også sørge for at støtte dommerne i deres beslutninger i stedet for at lave spektakel, siger Pochettino på et pressemøde.
Tidligere i kampen havde Chelsea fået et 1-1-mål annulleret, efter at VAR korrekt fangede en snæver offside.
Pochettinos kritik kommer i kølvandet på flere andre kritiske VAR-kommentarer fra managere. Alene de seneste uger er systemet gentagne gange klandret for ikke bare at korrigere "klare og åbenlyse dommerfejl", men for at endevende petitesser og simple dommerskøn.
Wolves-manager Gary O'Neil har spurgt, "hvad er pointen med VAR?", mens Newcastle-manager Eddie Howe har tordnet over, hvordan situationer kan tolkes helt anderledes, når de bliver set igennem i superslowmotion.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Arsenal – Fulham
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
– Vi har alle fejlet
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TRANSFER