Chelsea misser førstepladsen i tillægstiden

Chelsea kunne have overtaget førstepladsen i Premier League, men tabte trods føring ude mod Wolverhampton.



Chelsea havde tirsdag aften muligheden for at stryge op på en aktuel førsteplads i Premier League på bedre målscore end Tottenham og Liverpool, men Chelsea forpassede chancen.

Trods en føring i anden halvleg endte Chelsea med at tabe 1-2 i udekampen mod Wolverhampton. Det skete på et sejrsmål af Pedro Neto i tillægstiden.

Dermed ligger Chelsea i stedet på femtepladsen med 22 point, mens Tottenham og Liverpool begge har 25 og Leicester og Southampton har henholdsvis 24 og 23 point for en kamp færre.

Wolverhampton ligger nummer 9 med 20 point.

Potentielt kunne det have været et danskermøde, men Chelsea var uden Andreas Christensen, og Wolverhampton havde heller ikke Oskar Buur i truppen.

Læs også:Engelske medier: London-klubberne mister sine tilskuere

Chelsea havde overtaget i størstedelen af første halvleg, men de store chancer lod vente på sig.

Kort før pausen var det dog meget tæt på en Chelsea-føring, da Kurt Zouma højt svævende i luften headede på overliggeren, men det forblev målløst i første halvleg.

Til gengæld skulle man bare fire minutter ind i anden halvleg, før målet kom. Ben Chilwell gik mod baglinjen og sendte bolden ind foran mål, hvor formstærke Olivier Giroud flugtede bolden mod mål.

Keeper Rui Patrício fik hænderne på, men bolden passerede lige netop målstregen, afslørede målkameraet.

Kort efter havde Wolverhampton bolden i nettet, men helt korrekt blev scoringen annulleret for offside.

Læs også:Lodtrækning: Her er ottendedelsfinalerne i Champions League

Hjemmeholdet fortsatte dog jagten på udligningen, og det gav gevinst efter 65 minutter, da holdet ellers spillede i undertal på grund af en skadet spiller.

I det tætbefolkede felt lavede Daniel Podence et par smarte sparkefinter, inden han sparkede udligningen ind via en modstander.

Kampbilledet var vendt på hovedet, og nu var det Wolverhampton, der var i teten. Et kvarter før tid var det tæt på at give føring til værterne.

Fem minutter senere blev Wolverhampton også tilkendt et straffespark, men dommeren ændrede mening efter at have set episoden på VAR.

Det lignede en pointdeling, men i femte tillægsminut tillod Chelsea et kontraangreb, og Pedro Neto brød formidabelt igennem og scorede til 2-1 med et fladt spark.

/ritzau/

Læs også:Søndagens rygtebørs: Gjorde ondt på FCM – Nu er han på vej væk
Læs også:Tottenham smider sejr til slut mod London-rival
Læs også:Italiensk angriberikon: Tror Eriksen skifter i januar




Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Viborg FF – Sønderjyske

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Køber snart Brøndby-angriber

Wolfsburg – Bayern

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Peter Schmeichel lander stort job

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Manchester City – Brentford