Chelsea misser førstepladsen i tillægstiden

Chelsea kunne have overtaget førstepladsen i Premier League, men tabte trods føring ude mod Wolverhampton.



Chelsea havde tirsdag aften muligheden for at stryge op på en aktuel førsteplads i Premier League på bedre målscore end Tottenham og Liverpool, men Chelsea forpassede chancen.

Trods en føring i anden halvleg endte Chelsea med at tabe 1-2 i udekampen mod Wolverhampton. Det skete på et sejrsmål af Pedro Neto i tillægstiden.

Dermed ligger Chelsea i stedet på femtepladsen med 22 point, mens Tottenham og Liverpool begge har 25 og Leicester og Southampton har henholdsvis 24 og 23 point for en kamp færre.

Wolverhampton ligger nummer 9 med 20 point.

Potentielt kunne det have været et danskermøde, men Chelsea var uden Andreas Christensen, og Wolverhampton havde heller ikke Oskar Buur i truppen.

Læs også:Engelske medier: London-klubberne mister sine tilskuere

Chelsea havde overtaget i størstedelen af første halvleg, men de store chancer lod vente på sig.

Kort før pausen var det dog meget tæt på en Chelsea-føring, da Kurt Zouma højt svævende i luften headede på overliggeren, men det forblev målløst i første halvleg.

Til gengæld skulle man bare fire minutter ind i anden halvleg, før målet kom. Ben Chilwell gik mod baglinjen og sendte bolden ind foran mål, hvor formstærke Olivier Giroud flugtede bolden mod mål.

Keeper Rui Patrício fik hænderne på, men bolden passerede lige netop målstregen, afslørede målkameraet.

Kort efter havde Wolverhampton bolden i nettet, men helt korrekt blev scoringen annulleret for offside.

Læs også:Lodtrækning: Her er ottendedelsfinalerne i Champions League

Hjemmeholdet fortsatte dog jagten på udligningen, og det gav gevinst efter 65 minutter, da holdet ellers spillede i undertal på grund af en skadet spiller.

I det tætbefolkede felt lavede Daniel Podence et par smarte sparkefinter, inden han sparkede udligningen ind via en modstander.

Kampbilledet var vendt på hovedet, og nu var det Wolverhampton, der var i teten. Et kvarter før tid var det tæt på at give føring til værterne.

Fem minutter senere blev Wolverhampton også tilkendt et straffespark, men dommeren ændrede mening efter at have set episoden på VAR.

Det lignede en pointdeling, men i femte tillægsminut tillod Chelsea et kontraangreb, og Pedro Neto brød formidabelt igennem og scorede til 2-1 med et fladt spark.

/ritzau/

Læs også:Søndagens rygtebørs: Gjorde ondt på FCM – Nu er han på vej væk
Læs også:Tottenham smider sejr til slut mod London-rival
Læs også:Italiensk angriberikon: Tror Eriksen skifter i januar




Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Kæmpe transfer under opsejling

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

OB – Sønderjyske

Han er den nye Superliga-juvel!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Lindstrøm skifter til Schalke

Dansker scorer mod Barcelona

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Stor ændring i AGF?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Speakman om transfer: En unik situation

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning