Chelsea havde tirsdag aften muligheden for at stryge op på en aktuel førsteplads i Premier League på bedre målscore end Tottenham og Liverpool, men Chelsea forpassede chancen.
Trods en føring i anden halvleg endte Chelsea med at tabe 1-2 i udekampen mod Wolverhampton. Det skete på et sejrsmål af Pedro Neto i tillægstiden.
Dermed ligger Chelsea i stedet på femtepladsen med 22 point, mens Tottenham og Liverpool begge har 25 og Leicester og Southampton har henholdsvis 24 og 23 point for en kamp færre.
Wolverhampton ligger nummer 9 med 20 point.
Potentielt kunne det have været et danskermøde, men Chelsea var uden Andreas Christensen, og Wolverhampton havde heller ikke Oskar Buur i truppen.
Læs også:Engelske medier: London-klubberne mister sine tilskuere
Chelsea havde overtaget i størstedelen af første halvleg, men de store chancer lod vente på sig.
Kort før pausen var det dog meget tæt på en Chelsea-føring, da Kurt Zouma højt svævende i luften headede på overliggeren, men det forblev målløst i første halvleg.
Til gengæld skulle man bare fire minutter ind i anden halvleg, før målet kom. Ben Chilwell gik mod baglinjen og sendte bolden ind foran mål, hvor formstærke Olivier Giroud flugtede bolden mod mål.
Keeper Rui Patrício fik hænderne på, men bolden passerede lige netop målstregen, afslørede målkameraet.
Kort efter havde Wolverhampton bolden i nettet, men helt korrekt blev scoringen annulleret for offside.
Læs også:Lodtrækning: Her er ottendedelsfinalerne i Champions League
Hjemmeholdet fortsatte dog jagten på udligningen, og det gav gevinst efter 65 minutter, da holdet ellers spillede i undertal på grund af en skadet spiller.
I det tætbefolkede felt lavede Daniel Podence et par smarte sparkefinter, inden han sparkede udligningen ind via en modstander.
Kampbilledet var vendt på hovedet, og nu var det Wolverhampton, der var i teten. Et kvarter før tid var det tæt på at give føring til værterne.
Fem minutter senere blev Wolverhampton også tilkendt et straffespark, men dommeren ændrede mening efter at have set episoden på VAR.
Det lignede en pointdeling, men i femte tillægsminut tillod Chelsea et kontraangreb, og Pedro Neto brød formidabelt igennem og scorede til 2-1 med et fladt spark.
/ritzau/
Læs også:Søndagens rygtebørs: Gjorde ondt på FCM – Nu er han på vej væk
Læs også:Tottenham smider sejr til slut mod London-rival
Læs også:Italiensk angriberikon: Tror Eriksen skifter i januar
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid sætter duo til salg
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
OPTAKT
Belgien – Egypten
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Spottet i København
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TOPNYHED
