Chelsea havde tirsdag aften muligheden for at stryge op på en aktuel førsteplads i Premier League på bedre målscore end Tottenham og Liverpool, men Chelsea forpassede chancen.
Trods en føring i anden halvleg endte Chelsea med at tabe 1-2 i udekampen mod Wolverhampton. Det skete på et sejrsmål af Pedro Neto i tillægstiden.
Dermed ligger Chelsea i stedet på femtepladsen med 22 point, mens Tottenham og Liverpool begge har 25 og Leicester og Southampton har henholdsvis 24 og 23 point for en kamp færre.
Wolverhampton ligger nummer 9 med 20 point.
Potentielt kunne det have været et danskermøde, men Chelsea var uden Andreas Christensen, og Wolverhampton havde heller ikke Oskar Buur i truppen.
Læs også:Engelske medier: London-klubberne mister sine tilskuere
Chelsea havde overtaget i størstedelen af første halvleg, men de store chancer lod vente på sig.
Kort før pausen var det dog meget tæt på en Chelsea-føring, da Kurt Zouma højt svævende i luften headede på overliggeren, men det forblev målløst i første halvleg.
Til gengæld skulle man bare fire minutter ind i anden halvleg, før målet kom. Ben Chilwell gik mod baglinjen og sendte bolden ind foran mål, hvor formstærke Olivier Giroud flugtede bolden mod mål.
Keeper Rui Patrício fik hænderne på, men bolden passerede lige netop målstregen, afslørede målkameraet.
Kort efter havde Wolverhampton bolden i nettet, men helt korrekt blev scoringen annulleret for offside.
Læs også:Lodtrækning: Her er ottendedelsfinalerne i Champions League
Hjemmeholdet fortsatte dog jagten på udligningen, og det gav gevinst efter 65 minutter, da holdet ellers spillede i undertal på grund af en skadet spiller.
I det tætbefolkede felt lavede Daniel Podence et par smarte sparkefinter, inden han sparkede udligningen ind via en modstander.
Kampbilledet var vendt på hovedet, og nu var det Wolverhampton, der var i teten. Et kvarter før tid var det tæt på at give føring til værterne.
Fem minutter senere blev Wolverhampton også tilkendt et straffespark, men dommeren ændrede mening efter at have set episoden på VAR.
Det lignede en pointdeling, men i femte tillægsminut tillod Chelsea et kontraangreb, og Pedro Neto brød formidabelt igennem og scorede til 2-1 med et fladt spark.
/ritzau/
Læs også:Søndagens rygtebørs: Gjorde ondt på FCM – Nu er han på vej væk
Læs også:Tottenham smider sejr til slut mod London-rival
Læs også:Italiensk angriberikon: Tror Eriksen skifter i januar
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
LIVE
Superliga-LIVE: Stor FCM-bet: Ramt af ny skade
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
AGF fandt vej til comeback gennem delmål
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Surt show – dumpet!
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
EKSKLUSIVT
