Chelsea og AC overvandt Palace i tæt opgør

Chelsea sikrede sig vigtige point i kampen om Champions League-fodbold i næste sæson, da de tirsdag besejrede Crystal Palace med 3-2. Andreas Christensen spillede hele kampen.



Det engelske mesterskab er afgjort, men det er kampen om Champions League-pladserne i Premier League så langt fra.

Særligt Leicester, Chelsea, Manchester United og Wolverhampton er i spil til at kunne tage de sidste to pladser i top fire, så Frank Lampards tropper var pisket til sejr, da de tirsdag aften besøgte Crystal Palace.

Det begyndte godt for de blåblusede gæster, der inden for en halv time allerede kom på 1-0 og 2-0 ved henholdsvis Olivier Giroud og Christian Pulisic, men få minutter senere bragede Wilfried Zaha bolden ind fra lang afstand, og så var opgøret åbent igen.

Med 20 minutter igen bragte indskiftede Tammy Abraham dog gæsterne på 3-1, og så lignede det, at kampen endelig var afgjort. Endnu engang svarede hjemmeholdet dog hurtigt igen, og allerede minuttet efter reducerede Christian Benteke til 3-2.

Crystal Palace pressede på for en udligning, og de døende sekunder var Scott Dann da også få millimeter for at sikre hjemmeholdet et point. Afslutningen prellede dog af på stolpen, og så kunne Chelsea glæde sig over tre vigtige point i topkampen. Danske Andreas Christensen spillede hele kampen for Chelsea.

Næste opgave for Lampards tropper er en udekamp mod Sheffield United.





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Barcelona – Real Madrid

FC København sælger Nathan Trott

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Wolfsburg – Bayern

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’