Thomas Frank holdt møder med PL-giganter

Thomas Frank har de seneste uger været i kikkerten hos to af Premier Leagues største klubber.



Tidligere i år kunne Tipsbladet afsløre, at Brentfords danske cheftræner Thomas Frank var et særdeles godt bud på en afløser til Jürgen Klopp og var med i kandidatfeltet til de sidste døgn, før Liverpool endte med at vælge Feyenoords Arne Slot.

Og Liverpools sportslige ledelse er ikke de eneste, der på det seneste har set lyset i Thomas Frank og de præstationer og underliggende data, der ligger på den danske Brentford-chef.

I det seneste døgn er det kommet frem, at Manchester United har haft kig på Thomas Frank, hvilket stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.

Mediet The Athletic beretter om et møde mellem Thomas Frank, hans agent Allan Bak Jensen og Manchester Uniteds sportslige ledelse.

Det fandt tilsyneladende sted i London i nærheden af, hvor Manchester Uniteds kommercielle afdeling allerede har et kontor, dagen før FA Cup-finalen mellem Manchester United og Manchester City, en kamp United overraskende vandt midt i intense spekulationer og meldinger om, at Erik Ten Hag reelt var færdig som cheftræner for klubben.

Her havde Manchester United også møder trænerne Roberto De Zerbi (der er stoppet i Brighton), Mauricio Pochettino (fyret i Chelsea) og Thomas Tuchel.

Manchester Uniteds ledelse var i denne måned tæt på en løsning med netop den tyske træner, som dog endte med at afvise United og nu tilsyneladende tager en pause fra fodbold efter nogle intense år, senest som cheftræner i Bayern München.

Men ifølge Tipsbladets oplysninger har også Chelsea været på banen omkring Thomas Frank i det sene forår.

254878

Thomas Frank efter slutfløjtet i Brentfords kamp mod Newcastle 19. maj. Foto: Alamy

Her endte Chelsea blandt andet på italienske Enzo Maresca fra Leicester City, der tilsyneladende var billigere at få fri af det kommende Premier League-hold, end Frank forventes at være pt efter sin forlængelse af Brentford-kontrakten i december 2022, hvor parterne fik papir på hinanden indtil udgangen af sæsonen 2026/27.

Chelseas ledelse og ejerkreds overvejede også Thomas Frank i sommeren 2022, da man endte med at ansætte Graham Potter fra Brighton, og det lader til, danskeren var tættere på jobbet i London end i Manchester, hvor Jim Ratcliffe altså endte med at beholde Erik Ten Hag og nu muligvis giver hollænderen en kontraktforlængelse som plaster på såret.

Thomas Frank sagde i et interview i sidste måned med The Athletic, at han regnede med at blive i Brentford men var åben for, at der kunne ske noget, mens han i et andet interview med London Evening Standard i december fortalte, at han havde afvist konkrete jobtilbud.

– Kan jeg blive her i syv år mere? Det ved jeg ikke, og det er ikke, fordi jeg ikke elsker Brentford. Det er bare: vil jeg prøve noget andet? Men jeg er meget bevidst om, at græsset ikke er grønnere i naboens have, selvom det ser sådan ud, sagde Thomas Frank i interviewet med The Athletic i sidste måned.

Den danske Brentford-chef og klubbens sportslige ledelse står sandsynligvis foran endnu en interessant og udfordrende transfer-sommer, hvor landsholdsangriberen Ivan Toney står til at blive solgt ekstremt dyrt, nok for en klubrekord, til en af topklubberne i Premier League med Arsenal og Chelsea som to fornuftige bud på købere.

Thomas Frank er efter Josep Guardiola den Premier League-cheftræner, der har siddet længst i sit nuværende job med Arsenals Mikel Arteta og Marco Silva i Fulham på de efterfølgende pladser.

Manchester United har i denne uge foretaget en u-vending og beholder altså alligevel Erik Ten Hag, efter klubbens ledelse og ejer Jim Ratcliffe tilsyneladende havde besluttet sig for at afskedige hollænderen.

Tipsbladet har kontaktet Thomas Franks agent Allan Bak Jensen telefonisk og per sms, hvor han meddeler, at han ikke har nogen kommentarer til Thomas Franks situation og eventuelle henvendelser fra andre klubber.



Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Nu kan han spille for FC København

Medier fælder dom over Dorgu

Målkongen Biereth på vild liste

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Falske Brøndby-rygter i omløb

Trist melding om Emil Højlund

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Stor hæder til Suzuki

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

FCK starter op uden tre spillere

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Barcelona sejrer i lokalopgør

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Baskere basker afmægtige asturianere

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Her er Superligaens bedste stadion

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne