Tidligere i år kunne Tipsbladet afsløre, at Brentfords danske cheftræner Thomas Frank var et særdeles godt bud på en afløser til Jürgen Klopp og var med i kandidatfeltet til de sidste døgn, før Liverpool endte med at vælge Feyenoords Arne Slot.
Og Liverpools sportslige ledelse er ikke de eneste, der på det seneste har set lyset i Thomas Frank og de præstationer og underliggende data, der ligger på den danske Brentford-chef.
I det seneste døgn er det kommet frem, at Manchester United har haft kig på Thomas Frank, hvilket stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.
Mediet The Athletic beretter om et møde mellem Thomas Frank, hans agent Allan Bak Jensen og Manchester Uniteds sportslige ledelse.
Det fandt tilsyneladende sted i London i nærheden af, hvor Manchester Uniteds kommercielle afdeling allerede har et kontor, dagen før FA Cup-finalen mellem Manchester United og Manchester City, en kamp United overraskende vandt midt i intense spekulationer og meldinger om, at Erik Ten Hag reelt var færdig som cheftræner for klubben.
Her havde Manchester United også møder trænerne Roberto De Zerbi (der er stoppet i Brighton), Mauricio Pochettino (fyret i Chelsea) og Thomas Tuchel.
Manchester Uniteds ledelse var i denne måned tæt på en løsning med netop den tyske træner, som dog endte med at afvise United og nu tilsyneladende tager en pause fra fodbold efter nogle intense år, senest som cheftræner i Bayern München.
Men ifølge Tipsbladets oplysninger har også Chelsea været på banen omkring Thomas Frank i det sene forår.

Her endte Chelsea blandt andet på italienske Enzo Maresca fra Leicester City, der tilsyneladende var billigere at få fri af det kommende Premier League-hold, end Frank forventes at være pt efter sin forlængelse af Brentford-kontrakten i december 2022, hvor parterne fik papir på hinanden indtil udgangen af sæsonen 2026/27.
Chelseas ledelse og ejerkreds overvejede også Thomas Frank i sommeren 2022, da man endte med at ansætte Graham Potter fra Brighton, og det lader til, danskeren var tættere på jobbet i London end i Manchester, hvor Jim Ratcliffe altså endte med at beholde Erik Ten Hag og nu muligvis giver hollænderen en kontraktforlængelse som plaster på såret.
Thomas Frank sagde i et interview i sidste måned med The Athletic, at han regnede med at blive i Brentford men var åben for, at der kunne ske noget, mens han i et andet interview med London Evening Standard i december fortalte, at han havde afvist konkrete jobtilbud.
– Kan jeg blive her i syv år mere? Det ved jeg ikke, og det er ikke, fordi jeg ikke elsker Brentford. Det er bare: vil jeg prøve noget andet? Men jeg er meget bevidst om, at græsset ikke er grønnere i naboens have, selvom det ser sådan ud, sagde Thomas Frank i interviewet med The Athletic i sidste måned.
Den danske Brentford-chef og klubbens sportslige ledelse står sandsynligvis foran endnu en interessant og udfordrende transfer-sommer, hvor landsholdsangriberen Ivan Toney står til at blive solgt ekstremt dyrt, nok for en klubrekord, til en af topklubberne i Premier League med Arsenal og Chelsea som to fornuftige bud på købere.
Thomas Frank er efter Josep Guardiola den Premier League-cheftræner, der har siddet længst i sit nuværende job med Arsenals Mikel Arteta og Marco Silva i Fulham på de efterfølgende pladser.
Manchester United har i denne uge foretaget en u-vending og beholder altså alligevel Erik Ten Hag, efter klubbens ledelse og ejer Jim Ratcliffe tilsyneladende havde besluttet sig for at afskedige hollænderen.
Tipsbladet har kontaktet Thomas Franks agent Allan Bak Jensen telefonisk og per sms, hvor han meddeler, at han ikke har nogen kommentarer til Thomas Franks situation og eventuelle henvendelser fra andre klubber.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
LIVE: AGF klarede presset!
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
EKSKLUSIVT