– Chido Obi er klar til at overtage hans plads

Et januarexit for Joshua Zirkzee kan blive guld værd for Chido Obi, skriver engelsk medie.



Han fik otte førsteholdskampe i sidste sæson, men i denne sæson har Chido Obi endnu ikke været udtaget til Manchester Uniteds førstehold.

Den 17-årige dansker har i stedet optrådt for Manchester Uniteds U21-mandskab, hvor det er blevet til tre mål i syv kampe.

Ifølge mediet Manchester World kan der dog snart blive åbnet en dør til førsteholdsfodbold for Chido Obi.

I sidste uge kom det frem, at Joshua Zirkzee ønsker at forlade Manchester United, fordi hollænderen ikke spiller særligt meget og er bange for at blive vraget til VM-slutrunden næste år af den grund. Zirkzee har blot spillet sammenlagt 74 minutters Premier League-fodbold i denne sæson.

Og ifølge Manchester World kan et vinterexit for Joshua Zirkzee være glimrende nyt for Chido Obi.

– Den 17-årige har stadig ikke været udtaget til førsteholdstruppen i denne sæson, men han har allerede optrådt otte gange for førsteholdet og han imponerede under turen til Asien efter sidste sæson. Han fik tildelt trøje nummer 32 i sommer som belønning for sin udvikling, men indtil videre har han scoret tre mål i syv U21-kampe, hvilket understreger, at han stadig har arbejde foran sig, hvis han skal slå igennem på det her niveau, skriver Manchester World og fortsætter:

– Det er vigtigt ikke at overdrive forventningerne til et så uslebent talent, men et Zirkzee-exit i vinterens transfervindue kan rykke Obi et hak op i hierarkiet og give ham den involvering på seniorholdet, som han ønsker.

– På trods af sin unge alder er Obi i udgangspunktet den mest naturlige erstatning for Sesko i den klassiske angriberrolle, og han ville give Amorim en mulighed mere fra bænken, selvom han ikke ville spille regelmæssigt.

Manchester World peger endvidere på, at en udlejning i januar kan være en mulighed for Chido Obi, hvis Joshua Zirkzee ikke ryger af sted, og derudover peger mediet på, at den manglende europæiske fodbold og det tidlige Carabao Cup-exit begrænser Ruben Amorims muligheder for at give minutter til spillere i periferien af holdet.

– Zirkzee har mest brug for de minutter og hvis han smutter, står Obi klar til at overtage hans plads, lyder det afslutningsvist fra Manchester World.







LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’