Thomas Tuchels første 14 kampe som cheftræner for Chelsea bød på 10 sejre og fire uafgjort, men lørdag løb den tyske manager ind i en ordentligt lussing.
På hjemmebanen Stamford Bridge fik Chelsea således bank af bundholdet West Bromwich, der er næstsidst i Premier League.
Chelsea startede ellers kampen godt med at komme foran efter 27 minutters spil. Her sendte Marcos Alonso et frispark på stolpen, hvorefter bolden havnede hos Christian Pulisic, der kunne dirigere bolden i netmaskerne.
Minuttet efter begyndte det dog at gå nedad bakke for London-klubben. Thiago Silva modtog sit andet gule kort, og dermed en udvisning, for en tackling og måtte gå ud.
I første halvlegs overtid udlignede brasilianske Matheus Pereira så for West Bromwich. Målmand Sam Johnstone sendte en lang bold frem, og den havnede hos brasilianeren, som lobbede bolden fint over Chelseas keeper og i mål.
To minutter senere var Matheus Pereira på spil igen, da han med en flad afslutning sendte bolden i mål igen. Dermed sørgede han for, at West Bromwich kunne gå til pause med en fyring.
Efter pausen fortsatte West Bromwich med at straffe Chelsea, og her gjorde Callum Robinson det til 3-1 med en forrygende kasse. Darnell Furlong sendte et indlæg ind i boksen, som Robinson bragede i mål med en flugter.
Fem minutter senere gjorde Mbaye Diagne det også til 4-1 efter et velspillet kontraangreb.
Chelsea fik reduceret med tyve minutter igen ved Mason Mount på en fin assist af Timo Werner, og de pressede efterfølgende på for flere mål. De kom dog ikke, og i stedet scorede West Bromwich til 5-2 i overtiden på et fint lob af Callum Robinson.
Thomas Tuchels mandskab risikerer nu at miste fjerdepladsen til West Ham eller Tottenham.
I den anden ende har Sam Allardyce og West Bromwich stadig et stykke op til overlevelse i ligaen. De er fortsat nummer 19 med syv point op til Newcastle på den anden side af nedrykningsstregen.
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
