Cristiano Ronaldo har i sin karriere stort set altid været førstevalget som frisparksskytte i sine klubber. Det har også været tilfældet, selvom han ikke altid havde så meget tur i den, men alligevel stod han oftest med den opgave.
Sådan var det også i hans seneste periode i Manchester United, hvor han spillede sammen med den danske landsholdsstjerne Christian Eriksen. Sidstnævnte husker godt en situation, hvor han sparkede et frispark.
Det fortæller han om i et interview med Uniteds tv-kanal MUTV.
– Jeg tog vist et (i stedet for Ronaldo red.), men han var ikke alt for tilfreds med det. Men med de tre skytter, vi har, så kommer det an på, hvor vi er på banen – og hvordan folk har det, siger han og fortsætter:
– Og så er det som 'du tog det sidste, så tager jeg det næste', lyder det fra Eriksen, som også kun se Bruno Fernandes og Marcus Rashford som mulige skytter ved frisparkssituationer for storklubben.
Derudover er han, når han ikke er skadet, en del af en trio på midtbanen med Casemiro og førnævnte Fernandes.
– Jeg synes, at vi fra dag ét har koblet rigtig godt sammen. Vi er tre forskellige spillere, men vi er tre gutter, der ikke er bange for at tage bolden og forsøge at skabe noget med den, fortæller Christian Eriksen.
Selv var han skadet, da klubben vandt Carabao Cup-finalen tidligere på året, og han håber på, at han kan blive klar fra sin skade til FA Cup-finalen mod lokalrivalerne fra Manchester City, som spilles 3. juni.
Senest er Eriksen også blevet udpeget som en af de få United-spillere, som vil kunne tage kampen op mod klubber som Real Madrid. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
Afslører dansk toptræners millionløn
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER