Christian Eriksen: Gjorde Ronaldo irriteret

Når det kommer til frispark, så er sagen klar med Cristiano Ronaldo.



Cristiano Ronaldo har i sin karriere stort set altid været førstevalget som frisparksskytte i sine klubber. Det har også været tilfældet, selvom han ikke altid havde så meget tur i den, men alligevel stod han oftest med den opgave.

Sådan var det også i hans seneste periode i Manchester United, hvor han spillede sammen med den danske landsholdsstjerne Christian Eriksen. Sidstnævnte husker godt en situation, hvor han sparkede et frispark.

Det fortæller han om i et interview med Uniteds tv-kanal MUTV.

– Jeg tog vist et (i stedet for Ronaldo red.), men han var ikke alt for tilfreds med det. Men med de tre skytter, vi har, så kommer det an på, hvor vi er på banen – og hvordan folk har det, siger han og fortsætter:

– Og så er det som 'du tog det sidste, så tager jeg det næste', lyder det fra Eriksen, som også kun se Bruno Fernandes og Marcus Rashford som mulige skytter ved frisparkssituationer for storklubben.

Derudover er han, når han ikke er skadet, en del af en trio på midtbanen med Casemiro og førnævnte Fernandes.

– Jeg synes, at vi fra dag ét har koblet rigtig godt sammen. Vi er tre forskellige spillere, men vi er tre gutter, der ikke er bange for at tage bolden og forsøge at skabe noget med den, fortæller Christian Eriksen.

Selv var han skadet, da klubben vandt Carabao Cup-finalen tidligere på året, og han håber på, at han kan blive klar fra sin skade til FA Cup-finalen mod lokalrivalerne fra Manchester City, som spilles 3. juni.

Senest er Eriksen også blevet udpeget som en af de få United-spillere, som vil kunne tage kampen op mod klubber som Real Madrid. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Stjerne vraget – prank gik for vidt

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Køber snart Brøndby-angriber

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

FC København sælger Nathan Trott

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Barcelona – Real Madrid

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

– Det var en af de værste dage

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!