City-fans skuffede over Pep: Nægter at undskylde

Det var ifølge Pep Guardiola ikke en kritik af tilhængerne, da han opfordrede til større fremmøde på stadion.



Manchester City-manager Pep Guardiola vil ikke sige undskyld for sine kommentarer om tilskuerfremmødet til klubbens hjemmekamp mod RB Leipzig i Champions League.

Det siger han ifølge AFP på et pressemøde fredag eftermiddag.

– Jeg kommer ikke til at sige undskyld. Hvad jeg sagde var, at vi ville elske – og har brug for – støtte, siger Guardiola.

Onsdag efter 6-3-sejren over Leipzig udtalte han, at han håbede på flere fans til lørdagens kamp mod Southampton end de 38.000, der var mødt frem mod tyskerne. Etihad Stadium har plads til 55.000 tilskuere.

Spanierens fokus på de tomme sæder vakte ikke begejstring i Manchester Citys officielle fanklub, hvor generalsekretær Kevin Parker påpegede, at den spanske manager burde udvise større forståelse for tilhængerne.

– Han forstår ikke de udfordringer, nogle folk kan have med at nå frem til en kamp på Etihad onsdag aften klokken 20.

– Nogle har børn, nogle har måske ikke råd, og der er stadig nogle problemer med corona. Jeg kan ikke forstå, hvorfor han skal kommentere det.

– Han er uden tvivl den bedste træner i verden, men sagt på den venligste måde, så synes jeg måske, at han bør holde sig til det, siger fanformanden.

Guardiola slår fast, at han aldrig ville kritisere fans for ikke at være i stand til at komme til kampene.

– Jeg er yderst taknemmelig for den støtte, vi fik mod Leipzig. Jeg spørger aldrig folk, hvorfor de ikke kommer.

– Hvis du kommer, er det dejligt. Hvis du ikke kan komme, så lad være, siger Guardiola.

Manchester City har indledt Premier League-sæsonen med tre sejre og et nederlag.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

AGF – Sønderjyske

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

FC Fredericia – FC København



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Færdig i Real Madrid

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

10. gang i træk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

OB – Silkeborg IF

Randers FC – Vejle Boldklub

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Et markant problem for Silkeborg

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Manchester United – Liverpool

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Kultklub jagtede Brøndby-flop