De 19 øvrige Premier League-klubbers tro på at indhente Manchester City i mesterskabskampen har i et stykke tid været meget lille.
Da Pep Guardiolas tropper lørdag vandt topkampen ude mod Leicester med 2-0, nærmer det sig også, at de teoretiske muligheder så småt fordufter.
Med sejren har City nu 17 point ned til Manchester United på andenpladsen.
Selv om United har spillet to kampe færre og skulle vinde sine resterende ni kampe, skal City blot hente 11 point i de sidste 7 kampe for at lukke alle matematiske muligheder.
De første 45 minutter lørdag i Leicester var præget af total Manchester City-dominans i boldbesiddelse.
Brendan Rodgers havde instrueret sit Leicester-mandskab i at stå kompakt, så City ikke kunne finde plads til at kombinere sig igennem.
Den mission lykkedes, da kun en stor chance til Riyad Mahrez fem minutter fra pause tvang Kasper Schmeichel til en god fodparade.
Gæsternes anden store chance var et drøn af et frispark fra Kevin De Bruyne, som prellede af på overliggeren.
Leicester havde så til gengæld heller ikke et eneste skud på mål, før Jamie Vardy i overtiden af første halvleg scorede på en kontra i klar offsideposition.
Scoringen blev korrekt annulleret, og 0-0 var status ved pausen.
Kampen åbnede sig mere op efter pausen, og hjemmeholdet begyndte også at få sat flere og bedre kontrastød sammen.
Alligevel var det fortjent Manchester City, som efter en lille times spil kom i front.
Backen Benjamin Mendy samlede en bold op i feltet, lavede en effektiv sparkefinte og lagde roligt bolden forbi Schmeichel i det fjerneste hjørne.
Scoringen tvang Leicester til at løsne lidt på skruerne i det defensive bolværk for at jagte en udligning. Den slags er guf for Manchester City.
Et kvarter før tid udnyttede Kevin De Bruyne den bedre plads til at skære leicesterbagkæden op med en sublim stikning, der endte med en scoring fra Gabriel Jesus.
Kort efter sparkede Riyad Mahrez en friløber forbi Schmeichels mål, men der kom aldrig spænding om udfaldet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER
