City-ikon undskyldte til Guardiola: Fik intet svar

Yaya Touré vil gerne mødes med Pep Guardiola, men Manchester City-legenden har ikke spanierens telefonnummer. Ivorianeren er til gengæld gode venner med Jürgen Klopp.



Yaya Touré havde en stor karriere som spiller, og ivorianeren drømmer nu om at få succes som træner. 

Touré er således i gang med at tage en træneruddannelse, og i et interview med avisen The Times har Manchester City-legenden nu afsløret, at han forgæves har forsøgt at få råd fra sin gamle chef, Pep Guardiola. 

Touré havde en svær tid under Guardiola i både FC Barcelona og Manchester City, og den tidligere midtbanestjerne anklagede på et tidspunkt den spanske stjernetræner for at ‘have problemer med afrikanere’. Efterfølgende har Touré så skrevet et undskyldningsbrev til Pep Guardiola. Et brev, som Manchester City-bossen dog har valgt at ignorere. 

– Jeg lader det ligge i fortiden, og jeg forklarer det med hele covid-situationen. Jeg vil gerne se ham. Det ville glæde mig. Jeg er nødt til at tale med folk, der har en passion for fodbold. Jeg har ikke været i kontakt med ham, for jeg har ikke hans nummer, lyder det således fra Yaya Touré. 

Mens Guardiola altså har lagt Touré på is, så har Manchester City-ikonet et glimrende forhold til Jürgen Klopp.

– Jeg skriver til Klopp, når han vinder en kamp. Og han bliver glad, og han inviterer mig altid [til at mødes, red.], og han skriver tilbage. Hviler den fyr nogensinde? Det tror jeg ikke. Han elsker fodbold. Han er en top-top-top fyr, siger Yaya Touré således. 

Yaya Touré spillede for Manchester City fra 2010 til 2018, hvor ivorianeren nåede at vinde tre Premier League-trofæer. 





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Transferbombe på vej

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

FCK-profil med hattrick i målfest

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Supercomputer: Her er VM-finalen

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Sydafrika – Canada

FC København jagter Romane Amane