Da FCM droppede Chelsea-stjerne

Tipsbladet har i anledningen af aftenens kamp været i arkiverne for at genopfriske, da FC Midtjylland blev tilbudt en senere verdensstjerne.



Gennem årene har flere udenlandske spillere brugt den danske Superliga som springbræt til en succesfuld karrieren i større ligaer.

Johan Elmander, Brede Hangeland, Mohamed Zidan og Femi er blot nogle af dem.

Men et af de navne, der i dag er en reel verdensstjerne, kunne også have været forbi Superligaen. Tirsdag aften løber han på banen sammen med John Terry, Frank Lampard, Didier Drogba, Fernando Torres og alle de andre Chelsea-stjerner, der skal prøve kræfter med FC København i Champions League.

Navnet er Michael Essien.

På den defensive midtbane er han et yderst vigtigt omdrejningspunkt for Chelseas opspil og er en af de spillere, som Ståle Solbakken meget gerne vil have lukket ned for at øge chancen for at godt resultat.

LÆS OGSÅ: Kom helt tæt på Chelsea-spillerne

Om Essiens karriere ville være blevet anderledes, hvis han var kommet på kontrakt i FC Midtjylland er svært at spå om. Men sandheden er, at den bomstærke Ghaneser rent faktisk blev sorteret fra af sportsdirektør Jens Ørgaard og daværende træner Ove Pedersen tilbage i 1999.

– Da jeg som Herning Fremad-træner var med Jens Ørgaard i Nigeria for at finde en angriber, blev vi tilbudt midtbanespilleren Michael Essien for 100.000 dollars. Men det var en angriber, vi var ude efter, sagde Ove Pedersen til Fyns Amts Avis tilbage i 2007.

I stedet for at komme til Danmark røg Essien i stedet til franske Bastia året efter, hvor han hurtigt etablerede sig og blev solgt videre til Lyon, hvor han udviklede sig til en verdensklasse-spiller og blev solgt til Chelsea.

I aften bliver det formentlig Cesar Santin og Dame N’Doyes opgave at forsøge at stække den Michael Essien, når Chelsea bryder FCK’s angreb.

Michael Essien
Nationalitet: Ghaneser
Født: 3. december 1982
Klubkarriere:
1999-2000: Liberty Professionals
2000-2003: Bastia
2003-2005: Olympique Lyonnais
2005-????: Chelsea
Landsholdet:
2002-????: Ghana






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Roser Superliga-klub: Godt set! 

De vil have Victor Nelsson

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Stolt over dansk transfer

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Chok – henter første VM-point nogensinde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Ny kontrakt før VM-åbner

Tyskland – Curacao

Australien – Tyrkiet

VM-vækkeuret: Han kan blive et KÆMPE salg

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sverige – Tunesien

Elfenbenskysten – Ecuador