Da FCM droppede Chelsea-stjerne

Tipsbladet har i anledningen af aftenens kamp været i arkiverne for at genopfriske, da FC Midtjylland blev tilbudt en senere verdensstjerne.



Gennem årene har flere udenlandske spillere brugt den danske Superliga som springbræt til en succesfuld karrieren i større ligaer.

Johan Elmander, Brede Hangeland, Mohamed Zidan og Femi er blot nogle af dem.

Men et af de navne, der i dag er en reel verdensstjerne, kunne også have været forbi Superligaen. Tirsdag aften løber han på banen sammen med John Terry, Frank Lampard, Didier Drogba, Fernando Torres og alle de andre Chelsea-stjerner, der skal prøve kræfter med FC København i Champions League.

Navnet er Michael Essien.

På den defensive midtbane er han et yderst vigtigt omdrejningspunkt for Chelseas opspil og er en af de spillere, som Ståle Solbakken meget gerne vil have lukket ned for at øge chancen for at godt resultat.

LÆS OGSÅ: Kom helt tæt på Chelsea-spillerne

Om Essiens karriere ville være blevet anderledes, hvis han var kommet på kontrakt i FC Midtjylland er svært at spå om. Men sandheden er, at den bomstærke Ghaneser rent faktisk blev sorteret fra af sportsdirektør Jens Ørgaard og daværende træner Ove Pedersen tilbage i 1999.

– Da jeg som Herning Fremad-træner var med Jens Ørgaard i Nigeria for at finde en angriber, blev vi tilbudt midtbanespilleren Michael Essien for 100.000 dollars. Men det var en angriber, vi var ude efter, sagde Ove Pedersen til Fyns Amts Avis tilbage i 2007.

I stedet for at komme til Danmark røg Essien i stedet til franske Bastia året efter, hvor han hurtigt etablerede sig og blev solgt videre til Lyon, hvor han udviklede sig til en verdensklasse-spiller og blev solgt til Chelsea.

I aften bliver det formentlig Cesar Santin og Dame N’Doyes opgave at forsøge at stække den Michael Essien, når Chelsea bryder FCK’s angreb.

Michael Essien
Nationalitet: Ghaneser
Født: 3. december 1982
Klubkarriere:
1999-2000: Liberty Professionals
2000-2003: Bastia
2003-2005: Olympique Lyonnais
2005-????: Chelsea
Landsholdet:
2002-????: Ghana







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Kalder tronskifte i Danmark

Så du det? Wass i helt vild aktion

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

FC Nordsjælland – AGF

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’