Da Sivebæk mødte Fergusons hårtørrer

John Sivebæk har stor respekt for sin tidligere manager i Man. United, jubilaren Sir Alex Ferguson, også selv det engang blev til skideballe.



På søndag kan Sir Alex Ferguson fejrer 25 års jubilæum som manager i Manchester United, og det har den danske spilleragent John Sivebæk også godt kunne mærke på sin telefon. For der har været flere opkald fra England, hvor journalister vil høre historien om, dengang Sivebæk scorede det første mål for Manchester United i Fergusons regeringstid.

Den historie fortæller vejlenseren gerne, for han kan stadig huske målet, og så handler det også om en mand, som han kun har respekt for, nemlig Sir Alex Ferguson. Ja, faktisk blev landsholdsbackens møde med skottens berømte hårtørrer også hurtigt forvandlet til endnu et element i respekten for chefen.

– Det var sidst på sæsonen, og vi spillede nede på White Hart Lane mod Tottenham, hvor vi gik til pause bagud med 1-0. Vi havde ikke spillet specielt godt, og Ferguson var ikke tilfreds. Han er jo kendt for den der hårtørrer, når han råber højt af en spiller, og den eftermiddag stod jeg for tur. Efter pausen begår jeg så et straffe og bliver skiftet ud, mens vi taber 4-0, så det havde jeg det selvfølgelig ikke godt med.

– Men efter den næste træning tog han en snak med mig og forklarede hvordan og hvorfor på stille og rolig vis, og det synes jeg virkelig viser format. Det er selvfølgelig nemt at sige nu, hvor han har siddet 25 år med de resultater, men allerede dengang kunne man mærke, at han gjorde tingene på den rigtige måde. Han havde de rigtige ideer, og derfor er han klart en person, jeg har fulgt og set op til gennem årene, fortæller John Sivebæk til Tipsbladet.

Men hvad var historien så om det mål mod Queens Park Rangers, hvad var det for et United Alex Ferguson overtog efter Big Ron Atkinson, hvordan håndterede Ferguson de første dage og uger, hvorfor forlod backen Manchester et halvt år efter chefskiftet og hvordan endte Sivebæk mange år senere med en kop te på managerens kontor?

Læs mere: Tipsbladet Fodbold sætter fokus på den jubilerende Sir Alex Ferguson, blandt andet i form af en snak med den tidligere Manchester United-back John Sivebæk. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din pc ved at klikke her.



Nu trækkes der lod til Danmarks VM-playoff

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Her trækkes der lod til VM

Riemer svarer på Tøftings kritik

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Millionregn over Ståle Solbakken

Alle storroser Dario Osorio

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Lukas Lerager er færdig i FC København

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…