Da Sivebæk mødte Fergusons hårtørrer

John Sivebæk har stor respekt for sin tidligere manager i Man. United, jubilaren Sir Alex Ferguson, også selv det engang blev til skideballe.



På søndag kan Sir Alex Ferguson fejrer 25 års jubilæum som manager i Manchester United, og det har den danske spilleragent John Sivebæk også godt kunne mærke på sin telefon. For der har været flere opkald fra England, hvor journalister vil høre historien om, dengang Sivebæk scorede det første mål for Manchester United i Fergusons regeringstid.

Den historie fortæller vejlenseren gerne, for han kan stadig huske målet, og så handler det også om en mand, som han kun har respekt for, nemlig Sir Alex Ferguson. Ja, faktisk blev landsholdsbackens møde med skottens berømte hårtørrer også hurtigt forvandlet til endnu et element i respekten for chefen.

– Det var sidst på sæsonen, og vi spillede nede på White Hart Lane mod Tottenham, hvor vi gik til pause bagud med 1-0. Vi havde ikke spillet specielt godt, og Ferguson var ikke tilfreds. Han er jo kendt for den der hårtørrer, når han råber højt af en spiller, og den eftermiddag stod jeg for tur. Efter pausen begår jeg så et straffe og bliver skiftet ud, mens vi taber 4-0, så det havde jeg det selvfølgelig ikke godt med.

– Men efter den næste træning tog han en snak med mig og forklarede hvordan og hvorfor på stille og rolig vis, og det synes jeg virkelig viser format. Det er selvfølgelig nemt at sige nu, hvor han har siddet 25 år med de resultater, men allerede dengang kunne man mærke, at han gjorde tingene på den rigtige måde. Han havde de rigtige ideer, og derfor er han klart en person, jeg har fulgt og set op til gennem årene, fortæller John Sivebæk til Tipsbladet.

Men hvad var historien så om det mål mod Queens Park Rangers, hvad var det for et United Alex Ferguson overtog efter Big Ron Atkinson, hvordan håndterede Ferguson de første dage og uger, hvorfor forlod backen Manchester et halvt år efter chefskiftet og hvordan endte Sivebæk mange år senere med en kop te på managerens kontor?

Læs mere: Tipsbladet Fodbold sætter fokus på den jubilerende Sir Alex Ferguson, blandt andet i form af en snak med den tidligere Manchester United-back John Sivebæk. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din pc ved at klikke her.







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

AGF-profil overvejer karrierestop

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Iskold Xabi Alonso afviser topklub



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Høgh hyldes af UEFA

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Færdig i FC Midtjylland?

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

OB straffer angriber

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Yoram Zague sigtet i Danmark

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Vejle får fredagstæv i Farum

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket