Da Sivebæk mødte Fergusons hårtørrer

John Sivebæk har stor respekt for sin tidligere manager i Man. United, jubilaren Sir Alex Ferguson, også selv det engang blev til skideballe.



På søndag kan Sir Alex Ferguson fejrer 25 års jubilæum som manager i Manchester United, og det har den danske spilleragent John Sivebæk også godt kunne mærke på sin telefon. For der har været flere opkald fra England, hvor journalister vil høre historien om, dengang Sivebæk scorede det første mål for Manchester United i Fergusons regeringstid.

Den historie fortæller vejlenseren gerne, for han kan stadig huske målet, og så handler det også om en mand, som han kun har respekt for, nemlig Sir Alex Ferguson. Ja, faktisk blev landsholdsbackens møde med skottens berømte hårtørrer også hurtigt forvandlet til endnu et element i respekten for chefen.

– Det var sidst på sæsonen, og vi spillede nede på White Hart Lane mod Tottenham, hvor vi gik til pause bagud med 1-0. Vi havde ikke spillet specielt godt, og Ferguson var ikke tilfreds. Han er jo kendt for den der hårtørrer, når han råber højt af en spiller, og den eftermiddag stod jeg for tur. Efter pausen begår jeg så et straffe og bliver skiftet ud, mens vi taber 4-0, så det havde jeg det selvfølgelig ikke godt med.

– Men efter den næste træning tog han en snak med mig og forklarede hvordan og hvorfor på stille og rolig vis, og det synes jeg virkelig viser format. Det er selvfølgelig nemt at sige nu, hvor han har siddet 25 år med de resultater, men allerede dengang kunne man mærke, at han gjorde tingene på den rigtige måde. Han havde de rigtige ideer, og derfor er han klart en person, jeg har fulgt og set op til gennem årene, fortæller John Sivebæk til Tipsbladet.

Men hvad var historien så om det mål mod Queens Park Rangers, hvad var det for et United Alex Ferguson overtog efter Big Ron Atkinson, hvordan håndterede Ferguson de første dage og uger, hvorfor forlod backen Manchester et halvt år efter chefskiftet og hvordan endte Sivebæk mange år senere med en kop te på managerens kontor?

Læs mere: Tipsbladet Fodbold sætter fokus på den jubilerende Sir Alex Ferguson, blandt andet i form af en snak med den tidligere Manchester United-back John Sivebæk. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din pc ved at klikke her.





Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn




LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Kontant transfermelding fra FCK

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Ingen kontakt med AGF



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Afsløring: FCM bokser om historisk handel



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

LIVE: FCK taber i Barcelona

– Et kanon sted for ham

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Engelsk dominans i toppen af Champions League

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Han var HELT væk – men så stak det af!

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

FCK færdige i Champions League

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings