På søndag kan Sir Alex Ferguson fejrer 25 års jubilæum som manager i Manchester United, og det har den danske spilleragent John Sivebæk også godt kunne mærke på sin telefon. For der har været flere opkald fra England, hvor journalister vil høre historien om, dengang Sivebæk scorede det første mål for Manchester United i Fergusons regeringstid.
Den historie fortæller vejlenseren gerne, for han kan stadig huske målet, og så handler det også om en mand, som han kun har respekt for, nemlig Sir Alex Ferguson. Ja, faktisk blev landsholdsbackens møde med skottens berømte hårtørrer også hurtigt forvandlet til endnu et element i respekten for chefen.
– Det var sidst på sæsonen, og vi spillede nede på White Hart Lane mod Tottenham, hvor vi gik til pause bagud med 1-0. Vi havde ikke spillet specielt godt, og Ferguson var ikke tilfreds. Han er jo kendt for den der hårtørrer, når han råber højt af en spiller, og den eftermiddag stod jeg for tur. Efter pausen begår jeg så et straffe og bliver skiftet ud, mens vi taber 4-0, så det havde jeg det selvfølgelig ikke godt med.
– Men efter den næste træning tog han en snak med mig og forklarede hvordan og hvorfor på stille og rolig vis, og det synes jeg virkelig viser format. Det er selvfølgelig nemt at sige nu, hvor han har siddet 25 år med de resultater, men allerede dengang kunne man mærke, at han gjorde tingene på den rigtige måde. Han havde de rigtige ideer, og derfor er han klart en person, jeg har fulgt og set op til gennem årene, fortæller John Sivebæk til Tipsbladet.
Men hvad var historien så om det mål mod Queens Park Rangers, hvad var det for et United Alex Ferguson overtog efter Big Ron Atkinson, hvordan håndterede Ferguson de første dage og uger, hvorfor forlod backen Manchester et halvt år efter chefskiftet og hvordan endte Sivebæk mange år senere med en kop te på managerens kontor?
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan
Brian Riemer peger på tre årsager
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Snart kan det give rødt kort
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER