Da Sivebæk mødte Fergusons hårtørrer

John Sivebæk har stor respekt for sin tidligere manager i Man. United, jubilaren Sir Alex Ferguson, også selv det engang blev til skideballe.



På søndag kan Sir Alex Ferguson fejrer 25 års jubilæum som manager i Manchester United, og det har den danske spilleragent John Sivebæk også godt kunne mærke på sin telefon. For der har været flere opkald fra England, hvor journalister vil høre historien om, dengang Sivebæk scorede det første mål for Manchester United i Fergusons regeringstid.

Den historie fortæller vejlenseren gerne, for han kan stadig huske målet, og så handler det også om en mand, som han kun har respekt for, nemlig Sir Alex Ferguson. Ja, faktisk blev landsholdsbackens møde med skottens berømte hårtørrer også hurtigt forvandlet til endnu et element i respekten for chefen.

– Det var sidst på sæsonen, og vi spillede nede på White Hart Lane mod Tottenham, hvor vi gik til pause bagud med 1-0. Vi havde ikke spillet specielt godt, og Ferguson var ikke tilfreds. Han er jo kendt for den der hårtørrer, når han råber højt af en spiller, og den eftermiddag stod jeg for tur. Efter pausen begår jeg så et straffe og bliver skiftet ud, mens vi taber 4-0, så det havde jeg det selvfølgelig ikke godt med.

– Men efter den næste træning tog han en snak med mig og forklarede hvordan og hvorfor på stille og rolig vis, og det synes jeg virkelig viser format. Det er selvfølgelig nemt at sige nu, hvor han har siddet 25 år med de resultater, men allerede dengang kunne man mærke, at han gjorde tingene på den rigtige måde. Han havde de rigtige ideer, og derfor er han klart en person, jeg har fulgt og set op til gennem årene, fortæller John Sivebæk til Tipsbladet.

Men hvad var historien så om det mål mod Queens Park Rangers, hvad var det for et United Alex Ferguson overtog efter Big Ron Atkinson, hvordan håndterede Ferguson de første dage og uger, hvorfor forlod backen Manchester et halvt år efter chefskiftet og hvordan endte Sivebæk mange år senere med en kop te på managerens kontor?

Læs mere: Tipsbladet Fodbold sætter fokus på den jubilerende Sir Alex Ferguson, blandt andet i form af en snak med den tidligere Manchester United-back John Sivebæk. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din pc ved at klikke her.



Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

– Den her sidder dybt i sjælen

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Millionregn over Ståle Solbakken

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

– En humørdræber

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Alle storroser Dario Osorio

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM