Da Sivebæk mødte Fergusons hårtørrer

John Sivebæk har stor respekt for sin tidligere manager i Man. United, jubilaren Sir Alex Ferguson, også selv det engang blev til skideballe.



På søndag kan Sir Alex Ferguson fejrer 25 års jubilæum som manager i Manchester United, og det har den danske spilleragent John Sivebæk også godt kunne mærke på sin telefon. For der har været flere opkald fra England, hvor journalister vil høre historien om, dengang Sivebæk scorede det første mål for Manchester United i Fergusons regeringstid.

Den historie fortæller vejlenseren gerne, for han kan stadig huske målet, og så handler det også om en mand, som han kun har respekt for, nemlig Sir Alex Ferguson. Ja, faktisk blev landsholdsbackens møde med skottens berømte hårtørrer også hurtigt forvandlet til endnu et element i respekten for chefen.

– Det var sidst på sæsonen, og vi spillede nede på White Hart Lane mod Tottenham, hvor vi gik til pause bagud med 1-0. Vi havde ikke spillet specielt godt, og Ferguson var ikke tilfreds. Han er jo kendt for den der hårtørrer, når han råber højt af en spiller, og den eftermiddag stod jeg for tur. Efter pausen begår jeg så et straffe og bliver skiftet ud, mens vi taber 4-0, så det havde jeg det selvfølgelig ikke godt med.

– Men efter den næste træning tog han en snak med mig og forklarede hvordan og hvorfor på stille og rolig vis, og det synes jeg virkelig viser format. Det er selvfølgelig nemt at sige nu, hvor han har siddet 25 år med de resultater, men allerede dengang kunne man mærke, at han gjorde tingene på den rigtige måde. Han havde de rigtige ideer, og derfor er han klart en person, jeg har fulgt og set op til gennem årene, fortæller John Sivebæk til Tipsbladet.

Men hvad var historien så om det mål mod Queens Park Rangers, hvad var det for et United Alex Ferguson overtog efter Big Ron Atkinson, hvordan håndterede Ferguson de første dage og uger, hvorfor forlod backen Manchester et halvt år efter chefskiftet og hvordan endte Sivebæk mange år senere med en kop te på managerens kontor?

Læs mere: Tipsbladet Fodbold sætter fokus på den jubilerende Sir Alex Ferguson, blandt andet i form af en snak med den tidligere Manchester United-back John Sivebæk. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din pc ved at klikke her.







INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Barcelona køber Rashford – her er prisen

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Ekspert: De rykker op i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Traditionsklub henter Stephen Odey

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Stor overraskelse til FCM-træning



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Første gang nogensinde for Eriksen

Henter 16-årig i FC København

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Vil gøre det onde ved Brøndby

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Froholdt-video trækker overskrifter

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

‘Han er tilgivet’

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Liverpool – West Ham United

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke