Da Sivebæk mødte Fergusons hårtørrer

John Sivebæk har stor respekt for sin tidligere manager i Man. United, jubilaren Sir Alex Ferguson, også selv det engang blev til skideballe.



På søndag kan Sir Alex Ferguson fejrer 25 års jubilæum som manager i Manchester United, og det har den danske spilleragent John Sivebæk også godt kunne mærke på sin telefon. For der har været flere opkald fra England, hvor journalister vil høre historien om, dengang Sivebæk scorede det første mål for Manchester United i Fergusons regeringstid.

Den historie fortæller vejlenseren gerne, for han kan stadig huske målet, og så handler det også om en mand, som han kun har respekt for, nemlig Sir Alex Ferguson. Ja, faktisk blev landsholdsbackens møde med skottens berømte hårtørrer også hurtigt forvandlet til endnu et element i respekten for chefen.

– Det var sidst på sæsonen, og vi spillede nede på White Hart Lane mod Tottenham, hvor vi gik til pause bagud med 1-0. Vi havde ikke spillet specielt godt, og Ferguson var ikke tilfreds. Han er jo kendt for den der hårtørrer, når han råber højt af en spiller, og den eftermiddag stod jeg for tur. Efter pausen begår jeg så et straffe og bliver skiftet ud, mens vi taber 4-0, så det havde jeg det selvfølgelig ikke godt med.

– Men efter den næste træning tog han en snak med mig og forklarede hvordan og hvorfor på stille og rolig vis, og det synes jeg virkelig viser format. Det er selvfølgelig nemt at sige nu, hvor han har siddet 25 år med de resultater, men allerede dengang kunne man mærke, at han gjorde tingene på den rigtige måde. Han havde de rigtige ideer, og derfor er han klart en person, jeg har fulgt og set op til gennem årene, fortæller John Sivebæk til Tipsbladet.

Men hvad var historien så om det mål mod Queens Park Rangers, hvad var det for et United Alex Ferguson overtog efter Big Ron Atkinson, hvordan håndterede Ferguson de første dage og uger, hvorfor forlod backen Manchester et halvt år efter chefskiftet og hvordan endte Sivebæk mange år senere med en kop te på managerens kontor?

Læs mere: Tipsbladet Fodbold sætter fokus på den jubilerende Sir Alex Ferguson, blandt andet i form af en snak med den tidligere Manchester United-back John Sivebæk. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din pc ved at klikke her.







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Hammers kan slå impotente Whites

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Højlund stjæler overskrifter

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Roser Superliga-træners søn

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Hvad f….. sker der Tullberg?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

– Han fik et lortetilbud fra OB

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen med dyster melding

FC København – Silkeborg IF

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Store spørgsmålstegn inden FCK

Transferpres på Albert Grønbæk

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Hvem fanden ringer man til?’

Vejle Boldklub – Randers FC

Det er han ekstremt god til

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

AaB i vildt comeback

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Spotpris – så billig er Højbjerg

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil