• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Sebastian Stanbury

Dansk Brentford-træner: Derfor hentede vi Zanka

Foto: Getty Images

I de kommende uger i Tipsbladet tjekker vi op på danskerne i Europas store ligaer og ser, hvordan de er kommet fra land i den nye sæson. Og det er helt oplagt at starte i England, hvor oprykkerne fra Brentford er spækket med danske spillere. Vi har talt med assistenttræner Brian Riemer om den første tid i Premier League og om hans mange landsmænd i spillertruppen.

Af Sebastian Stanbury

Da Brentford FC i tredje spillerunde af årets Premier League-sæson spillede på Villa Park, kom holdet en smule for sent ud til anden halvleg. Den slags kan jo ske.

”Du skal forestille dig, at vi spiller på Villa Park, og vi klæder om i et eller andet bestyrelseslokale oppe bagved, fordi Covid-reglerne gør, at man ikke må være nede i omklædningsrummet. Så skal vi gå mellem halvandet og to minutter for at komme ned på banen, og du ved, hvordan spillere er. Når klokken går, er der altid nogen, der lige skal på toilettet, og en, der skal sætte hår. Sådan har jeg oplevet det i hele min fodboldkarriere. Det er jo normalt bare sådan, at så står der en linjevogter og siger 'kom så, kom så, kom så!' Her er der ikke nogen, der siger ret meget, men til gengæld får man bare sådan en over lampen bagefter,” fortæller Brian Riemer, assistenttræner i oprykkerklubben Brentford.

”Vi var ét minut og 12 sekunder for sent på banen, og det får man en røffel og en advarsel om bøde næste gang for. De detaljer bliver ikke overladt tilfældighederne. Det er selvfølgelig, fordi de har solgt tv-rettighederne for nogle fuldstændig vanvittige beløb. Derfor er deres interesse i at sørge for, at tv er glade, enormt stor – hvilket også er fair nok,” siger Riemer.

Assistenttræneren bruger forsinkelsen på Villa Park som et eksempel på den nye virkelighed, der har mødt Brentford Football Club, efter klubben i maj vandt oprykningsfinalen på Wembley og nu spiller i den bedste række for første gang siden midten af 1940'erne. Riemer kalder Premier League for den største og måske også bedste liga i verden, og han fortæller også om tv-studier hele vejen ned langs sidelinjen på Brentford Community Stadium, om centimetertykke og detaljerede dommerrapporter – og om modstandere, der alle sammen har 28 spillere på højt niveau.

”Pointmæssigt synes jeg, vi har haft en god start,” siger Brian Riemer om Brentford, der ligger nummer 10 med fem point for fire runder.

”Norwich har ikke fået point endnu, og der ligger også hold med ét point – Burnley og Newcastle. Det er klubber, som har markant større budgetter og Premier League-erfaring, end vi har. Der er jo kampe i Championship, hvor man siger: 'I dag skal vi vinde.' I Premier League er der ikke nogen nemme kampe. Det er en hylde, hvor man virkelig mærker, at man spiller i en topliga. Der er ikke nogen svage punkter. Det er topspillere, man møder på stort set alle positioner. Hvert point, man får i Premier League, er fantastisk, og hver sejr er det samme,” siger Riemer, der netop derfor glæder sig ekstra meget over sæsonpremieren, som gav en 2-0-sejr over Arsenal.

”Det var jo en fantastisk dag. Det var vores første hjemmekamp på det nye stadion i Premier League, vi mødte et London-hold – et lokalopgør kan vi godt kalde det, selv om de nok ikke ser det som det storerivalry ... Stadion var fyldt for første gang i mands minde, og så gik vi ud og vandt vores første Premier League-kamp med 2-0 mod en traditionsrig klub. Det er jo tæt på at være et drømmescenarie. Når man er oprykker, er det jo så vigtigt, at man tror på tingene. At man allerede i første runde får et signal om, at 'vi er gode nok, vi kan sagtens være med.' Nu fik vi ryddet den ad vejen og fik den første sejr, som alle lige skulle se, om vi kunne få. Og at vi fortjente at vinde, det var faktisk det allervigtigste.”

”Vi kommer også til at have perioder, hvor vi vil have problemer. Vi har en rigtig svær periode foran os lige nu. Vi skal til Wolves, hvilket er en supersvær kamp, så har vi Liverpool, så har vi West Ham ude, og så har vi Chelsea. Jeg var sindssygt glad for, at vi fik den start, så spillerne fik en tro på det, og der kan komme ro på i klubben. Alle tror på, at det sgu nok skal blive godt. Det betyder bare meget.”

Et halvt hold af danskere
Brentford har i denne sæson haft fem danskere på banen i Premier League, og tallet kan øges, hvis Mathias ”Zanka” Jørgensen eller en af klubbens unge også får spilletid. Faktisk har klubben så mange, at den alene har flere spillere ved navn Mads, end nogen anden Premier League-klub har danskere i det hele taget.

Mest dominerende har Christian Nørgaard været. Han har spillet samtlige mulige minutter på midtbanen.

”Han er jo vores styrmand. Christian er måske ikke ham, der dribler otte mand og smider bolden op i krogen, men han samler vores hold både med og uden bold. Vi kan se, at når han er på banen, har han meget positiv effekt på de andre spillere. Han har fået en rigtig fin start i Premier League og scorede også et mål mod Arsenal. Det var en fantastisk debut for ham, og han er en spiller, vi forventer os meget af,” siger Brian Riemer, der forventer, at Nørgaard hen ad vejen får Mathias Jensen som midtbanemakker.

”Vores klare billede af Mathias er, at hans stil passer rigtig godt til det, vi vil i Premier League. Tempoet er højere på bolden, men der er måske mindre fysik end i Championship. Det klæder egentlig Mathias' spil godt, fordi han tænker så hurtigt, som han gør. Fysikken i Championship kunne godt drille ham lidt, når vi mødte Millwall, som bare pløjede bolde afsted til dueller. Så håber vi bare, at han får en kontinuerlig periode, for hans start har været lidt anderledes, end vi alle sammen havde håbet på, inden han tog afsted til EM,” siger Riemer om den tidligere FC Nordsjælland-spiller, hvis opstart blev ødelagt af den flænge i foden, som han fik i EM-semifinalen mod England.

Mathias Jensen er tilbage, men til gengæld er en anden dansker nu ude. I Liga Cup-sejren over Forest Green fik stopperen Mads Bech Sørensen en ledbåndsskade.

”Men han kommer tilbage, og han er helt klart en spiller, som jeg tror på. Han er fysisk stærk, og mange tror, at Mads er langsom, men Mads er sindssygt hurtig. Han er en af de hurtigste spillere, vi har i vores trup. Han er bare en rigtig stærk forsvarsspiller, for han kan faktisk både magte det tungere spil imod os, men også løbene ind bag vores kæder. En spiller, som vi forhåbentlig kan se mere til efter jul,” siger Brian Riemer.

Blandt andet fordi Mads Bech Sørensen er skadet, har Brentford lavet en etårig aftale med Mathias ”Zanka” Jørgensen. Han er den ældste spiller i truppen og har spillet to Premier League-sæsoner for Huddersfield, så han kommer med rutine, men det skader heller ikke, at han og Brian Riemer kender hinanden fra deres fælles tid i FC København.

”Mit store ansvar herovre er den defensive del, og den er selvfølgelig voldsomt inspireret af FCK. ”Zanka” er opdraget ligesom mig; af FCK-tiden med Ståle Solbakken i spidsen. De principper, vi arbejder ud fra, er faktisk ret anderledes, fordi vi er så rendyrkede i vores måde at se zoneforsvaret på. Vi får en spiller ind, som jeg ikke skulle til at lære vores måde at gøre tingene på.”

”Han er helt klart en spiller, som vi har en tro på og et håb om kommer til at spille en betydningsfuld rolle, både som gardering, men også i løbet af sæsonen som en, der kommer til at spille. Det er i sidste ende op til ”Zanka”, men der har vi en spiller, som vi ved, at vi kan stole på.”

Det er næsten umuligt ikke at være fascineret af Mads Roerslevs historie. I 2019 kunne han ikke bruges hos Vendsyssels Superliga-nedrykkere. Sidste weekend fik han debut i Premier League, da han i 1-0-nederlaget mod Brighton erstattede Sergi Canós. Den 24-årige spanier er hans store konkurrent til pladsen som højre wingback.

”Mads er den uddannede forsvarer, som spiller en wingback. Hvis han spiller wingback, er det med et mere defensivt udgangspunkt. Og så har vi Sergi Canós der er uddannet wing i Barcelona. De to spillere kommer til at ligge og slås om den plads. Vores billede af kampen er afgørende for, om vi vælger den lidt mere offensive end defensive type på banen. Mads er en supersolid højre back, som vi stoler 100 procent på defensivt, og som kender til det, vi gerne vil. Han har en stor arbejdsradius og er meget, meget troværdig i sit spil, men han har måske ikke lige så stor gennembrudsstyrke som Sergi Canós,” siger Brian Riemer.

Den sidste dansker, der har spillet Premier League-fodbold for Brentford – og den tredje ved navn Mads – har assistenttræneren et særligt forhold til. Brian Riemer var U/19-træner i FC København, da stortalentet Mads Bidstrup blev solgt til RB Leipzig. Det ophold blev totalt ødelagt af en genstridig skade, og i 2020 blev Riemer og Bidstrup så genforenet i England.

”Fire en halv dag inde i opholdet i Brentford brød hans skade i knæet op igen. Han var ude i et halvt år, og det var simpelthen så dramatisk. Du kan næsten forestille dig, at det både var med gråd og tårer. Men så kom han, som den fighter han er, stærkt tilbage og nåede at få en del kampe for os inden sommer. Mads har en fantastisk mentalitet. Alene det, at han står her i dag, fortæller alt om, hvor stærk han er.”

”Mads er jo en sublim presspiller. Han er en pestilens at spille over for og virkelig, virkelig dygtig til specielt erobring af bolde og det første pres. Samtidig har han en motor, så han kan løbe i en evighed. Vores fysiske træner siger, at han aldrig har set noget lignende. Det er en kæmpe fordel at have en spiller, der kan frigive rum til andre ved at dække så store områder. I år har han en rolle, hvor han er en indskifter, vi kan bruge, når vi skal lukke en kamp. Det betyder ikke, at han ikke kan starte inde, men uanset om han er starter eller indskifter, så er det rollen som midtbanemotor, som bolderobrer, som presspiller han skal udfylde. Han super, super stærk fyr, som vi har en stor tro på kommer til at få en rigtig stærk Brentford-fremtid,” siger Brian Riemer om den yngste af Premier League-oprykkernes mange danskere.

LÆS MED SENERE I DAG, NÅR VI BRINGER OVERSIGTEN OVER DANSKERNE I PREMIER LEAGUE

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020