Da Leicester City i foråret på forskellig vis forsøgte at kæmpe sig til overlevelse og kickstarte en underpræsterende defensiv, var et af midlerne at smide Daniel Iversen i ilden efter flere sæsoner som reserve.
Individuelt klarede Iversen, der kom til Leicester fra Esbjerg helt tilbage i 2016, udfordringen fornuftigt, men det endte alligevel i en meget skuffende nedrykning for det underpræsterende mandskab.
I sommermånederne har Leicester trykket resetknappen i bund, og ind er kommet blandt andre Mads Hermansen fra Brøndby IF, der nu er den nye cheftræner Enzo Marescas foretrukne mand i buret.
At gå fra at spille Premier League-kampe til at være tilskuer i Championship er naturligvis hverken ideelt for Daniel Iversen eller for Leicester, der har en stor udfordring foran sig med et af de højeste budgetter nogensinde for et nedrykkerhold og et entydigt krav om omgående at rykke tilbage op i Premier League.
Flere stjerner er solgt fra, og Daniel Iversen kan meget vel slutte sig til det selskab her i de sidste 10 døgn i transfervinduet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har flere Premier League-klubber Iversen i kikkerten oven på danskerens to måneder som starter for Leicester under meget svære omstændigheder i april og maj.
Nottingham Forest, Brentford og West Ham er blandt de klubber, der er på markedet med et blik på målmandsposten, og ifølge Tipsbladets oplysninger skal Crystal Palace være aktivt interesseret i Daniel Iversen som en af flere muligheder, man overvejer i London-klubben.
Her er tidligere FC København-cheftræner Roy Hodgson kommet i en lille knibe, da den erfarne spanier Vicente Guaita er særdeles utilfreds med at være havnet i en reserverolle bag Sam Johnstone, og den 36-årige veteran skal derfor ønske sig et skifte tilbage til Spanien, hvor Guaitas eksklub Getafe er et bud på en aftager.
Det åbner en dør for Daniel Iversen i en ikke umenneskelig konkurrencesituation med Sam Johnstone, der ligesom Iversen stod de sidste par måneder af foråret, efter Hodgson havde erstattet Patrick Vieira på trænerbænken.
Daily Mail har tidligere meldt om et prisskilt omkring fem millioner pund, svarende til omtrent 45 millioner kroner.
Daniel Iversen har masser af engelsk fodbolderfaring som fast mand i halvanden sæson for Preston North End i Championship i 2021 og 2022, og i sæsonerne inden hos først Oldham i League Two og dernæst Rotherham i League One.
Iversen har også været et kort smut forbi OH Leuven i Belgien, en klub der ligesom Leicester City er ejet af den thailandske familievirksomhed King Power.
Daniel Iversen fyldte 26 år i sidste måned og er inde i billedet omkring en reserverolle på A-landsholdet, hvor Frederik Rønnow og Oliver Christensen i skrivende stund dog lader til at være et pænt stykke foran.
Leicester har denne sommer hevet op mod 700 millioner kroner i kassen ved at sælge James Maddison til Tottenham og Harvey Barnes til Newcastle, to spillere, der har bevæget sig i udkanten af den engelske landsholdstrup, og som illustrerer, hvor overraskende Leicesters nedrykning var.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
Superligaen dropper det
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
MEDIE