Dansk topkeeper er i spil i flere PL-klubber

Daniel Iversen har ufrivilligt være tilskuer til Leicesters første kampe i Championship, og danskeren er nu i spil til en transfer tilbage op i Premier League.



Da Leicester City i foråret på forskellig vis forsøgte at kæmpe sig til overlevelse og kickstarte en underpræsterende defensiv, var et af midlerne at smide Daniel Iversen i ilden efter flere sæsoner som reserve.

Individuelt klarede Iversen, der kom til Leicester fra Esbjerg helt tilbage i 2016, udfordringen fornuftigt, men det endte alligevel i en meget skuffende nedrykning for det underpræsterende mandskab.

I sommermånederne har Leicester trykket resetknappen i bund, og ind er kommet blandt andre Mads Hermansen fra Brøndby IF, der nu er den nye cheftræner Enzo Marescas foretrukne mand i buret.

At gå fra at spille Premier League-kampe til at være tilskuer i Championship er naturligvis hverken ideelt for Daniel Iversen eller for Leicester, der har en stor udfordring foran sig med et af de højeste budgetter nogensinde for et nedrykkerhold og et entydigt krav om omgående at rykke tilbage op i Premier League.

Flere stjerner er solgt fra, og Daniel Iversen kan meget vel slutte sig til det selskab her i de sidste 10 døgn i transfervinduet.

204255

Ifølge Tipsbladets oplysninger har flere Premier League-klubber Iversen i kikkerten oven på danskerens to måneder som starter for Leicester under meget svære omstændigheder i april og maj.

Nottingham Forest, Brentford og West Ham er blandt de klubber, der er på markedet med et blik på målmandsposten, og ifølge Tipsbladets oplysninger skal Crystal Palace være aktivt interesseret i Daniel Iversen som en af flere muligheder, man overvejer i London-klubben.

Her er tidligere FC København-cheftræner Roy Hodgson kommet i en lille knibe, da den erfarne spanier Vicente Guaita er særdeles utilfreds med at være havnet i en reserverolle bag Sam Johnstone, og den 36-årige veteran skal derfor ønske sig et skifte tilbage til Spanien, hvor Guaitas eksklub Getafe er et bud på en aftager.

Det åbner en dør for Daniel Iversen i en ikke umenneskelig konkurrencesituation med Sam Johnstone, der ligesom Iversen stod de sidste par måneder af foråret, efter Hodgson havde erstattet Patrick Vieira på trænerbænken.

Daily Mail har tidligere meldt om et prisskilt omkring fem millioner pund, svarende til omtrent 45 millioner kroner.

Daniel Iversen har masser af engelsk fodbolderfaring som fast mand i halvanden sæson for Preston North End i Championship i 2021 og 2022, og i sæsonerne inden hos først Oldham i League Two og dernæst Rotherham i League One.

Iversen har også været et kort smut forbi OH Leuven i Belgien, en klub der ligesom Leicester City er ejet af den thailandske familievirksomhed King Power.

Daniel Iversen fyldte 26 år i sidste måned og er inde i billedet omkring en reserverolle på A-landsholdet, hvor Frederik Rønnow og Oliver Christensen i skrivende stund dog lader til at være et pænt stykke foran.

Leicester har denne sommer hevet op mod 700 millioner kroner i kassen ved at sælge James Maddison til Tottenham og Harvey Barnes til Newcastle, to spillere, der har bevæget sig i udkanten af den engelske landsholdstrup, og som illustrerer, hvor overraskende Leicesters nedrykning var.





Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Verdensstjerne roser Højlund

Kasper Dolberg i choktransfer?

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Viborg FF – AGF

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Simeone fatter det ikke

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Langer ud efter Superliga-stjerne

– Han fik et lortetilbud fra OB

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

FC København – Silkeborg IF

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Roser Superliga-træners søn



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Hvad f….. sker der Tullberg?

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Blandt dette årtusindes bedste



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

OB – FC Fredericia

Spotpris – så billig er Højbjerg

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Højlund stjæler overskrifter

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Vejle Boldklub – Randers FC

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Transferpres på Albert Grønbæk