Da Leicester City i foråret på forskellig vis forsøgte at kæmpe sig til overlevelse og kickstarte en underpræsterende defensiv, var et af midlerne at smide Daniel Iversen i ilden efter flere sæsoner som reserve.
Individuelt klarede Iversen, der kom til Leicester fra Esbjerg helt tilbage i 2016, udfordringen fornuftigt, men det endte alligevel i en meget skuffende nedrykning for det underpræsterende mandskab.
I sommermånederne har Leicester trykket resetknappen i bund, og ind er kommet blandt andre Mads Hermansen fra Brøndby IF, der nu er den nye cheftræner Enzo Marescas foretrukne mand i buret.
At gå fra at spille Premier League-kampe til at være tilskuer i Championship er naturligvis hverken ideelt for Daniel Iversen eller for Leicester, der har en stor udfordring foran sig med et af de højeste budgetter nogensinde for et nedrykkerhold og et entydigt krav om omgående at rykke tilbage op i Premier League.
Flere stjerner er solgt fra, og Daniel Iversen kan meget vel slutte sig til det selskab her i de sidste 10 døgn i transfervinduet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har flere Premier League-klubber Iversen i kikkerten oven på danskerens to måneder som starter for Leicester under meget svære omstændigheder i april og maj.
Nottingham Forest, Brentford og West Ham er blandt de klubber, der er på markedet med et blik på målmandsposten, og ifølge Tipsbladets oplysninger skal Crystal Palace være aktivt interesseret i Daniel Iversen som en af flere muligheder, man overvejer i London-klubben.
Her er tidligere FC København-cheftræner Roy Hodgson kommet i en lille knibe, da den erfarne spanier Vicente Guaita er særdeles utilfreds med at være havnet i en reserverolle bag Sam Johnstone, og den 36-årige veteran skal derfor ønske sig et skifte tilbage til Spanien, hvor Guaitas eksklub Getafe er et bud på en aftager.
Det åbner en dør for Daniel Iversen i en ikke umenneskelig konkurrencesituation med Sam Johnstone, der ligesom Iversen stod de sidste par måneder af foråret, efter Hodgson havde erstattet Patrick Vieira på trænerbænken.
Daily Mail har tidligere meldt om et prisskilt omkring fem millioner pund, svarende til omtrent 45 millioner kroner.
Daniel Iversen har masser af engelsk fodbolderfaring som fast mand i halvanden sæson for Preston North End i Championship i 2021 og 2022, og i sæsonerne inden hos først Oldham i League Two og dernæst Rotherham i League One.
Iversen har også været et kort smut forbi OH Leuven i Belgien, en klub der ligesom Leicester City er ejet af den thailandske familievirksomhed King Power.
Daniel Iversen fyldte 26 år i sidste måned og er inde i billedet omkring en reserverolle på A-landsholdet, hvor Frederik Rønnow og Oliver Christensen i skrivende stund dog lader til at være et pænt stykke foran.
Leicester har denne sommer hevet op mod 700 millioner kroner i kassen ved at sælge James Maddison til Tottenham og Harvey Barnes til Newcastle, to spillere, der har bevæget sig i udkanten af den engelske landsholdstrup, og som illustrerer, hvor overraskende Leicesters nedrykning var.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
OPTAKT
Fulham – Newcastle
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
OPTAKT
Liverpool – Brentford
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Færdig som cheftræner i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT