Da Leicester City i foråret på forskellig vis forsøgte at kæmpe sig til overlevelse og kickstarte en underpræsterende defensiv, var et af midlerne at smide Daniel Iversen i ilden efter flere sæsoner som reserve.
Individuelt klarede Iversen, der kom til Leicester fra Esbjerg helt tilbage i 2016, udfordringen fornuftigt, men det endte alligevel i en meget skuffende nedrykning for det underpræsterende mandskab.
I sommermånederne har Leicester trykket resetknappen i bund, og ind er kommet blandt andre Mads Hermansen fra Brøndby IF, der nu er den nye cheftræner Enzo Marescas foretrukne mand i buret.
At gå fra at spille Premier League-kampe til at være tilskuer i Championship er naturligvis hverken ideelt for Daniel Iversen eller for Leicester, der har en stor udfordring foran sig med et af de højeste budgetter nogensinde for et nedrykkerhold og et entydigt krav om omgående at rykke tilbage op i Premier League.
Flere stjerner er solgt fra, og Daniel Iversen kan meget vel slutte sig til det selskab her i de sidste 10 døgn i transfervinduet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har flere Premier League-klubber Iversen i kikkerten oven på danskerens to måneder som starter for Leicester under meget svære omstændigheder i april og maj.
Nottingham Forest, Brentford og West Ham er blandt de klubber, der er på markedet med et blik på målmandsposten, og ifølge Tipsbladets oplysninger skal Crystal Palace være aktivt interesseret i Daniel Iversen som en af flere muligheder, man overvejer i London-klubben.
Her er tidligere FC København-cheftræner Roy Hodgson kommet i en lille knibe, da den erfarne spanier Vicente Guaita er særdeles utilfreds med at være havnet i en reserverolle bag Sam Johnstone, og den 36-årige veteran skal derfor ønske sig et skifte tilbage til Spanien, hvor Guaitas eksklub Getafe er et bud på en aftager.
Det åbner en dør for Daniel Iversen i en ikke umenneskelig konkurrencesituation med Sam Johnstone, der ligesom Iversen stod de sidste par måneder af foråret, efter Hodgson havde erstattet Patrick Vieira på trænerbænken.
Daily Mail har tidligere meldt om et prisskilt omkring fem millioner pund, svarende til omtrent 45 millioner kroner.
Daniel Iversen har masser af engelsk fodbolderfaring som fast mand i halvanden sæson for Preston North End i Championship i 2021 og 2022, og i sæsonerne inden hos først Oldham i League Two og dernæst Rotherham i League One.
Iversen har også været et kort smut forbi OH Leuven i Belgien, en klub der ligesom Leicester City er ejet af den thailandske familievirksomhed King Power.
Daniel Iversen fyldte 26 år i sidste måned og er inde i billedet omkring en reserverolle på A-landsholdet, hvor Frederik Rønnow og Oliver Christensen i skrivende stund dog lader til at være et pænt stykke foran.
Leicester har denne sommer hevet op mod 700 millioner kroner i kassen ved at sælge James Maddison til Tottenham og Harvey Barnes til Newcastle, to spillere, der har bevæget sig i udkanten af den engelske landsholdstrup, og som illustrerer, hvor overraskende Leicesters nedrykning var.
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
– En gigantisk nedtur!
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
AGF smider sejren i de døende sekunder
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT
Liverpool – Tottenham