Da Leicester City i foråret på forskellig vis forsøgte at kæmpe sig til overlevelse og kickstarte en underpræsterende defensiv, var et af midlerne at smide Daniel Iversen i ilden efter flere sæsoner som reserve.
Individuelt klarede Iversen, der kom til Leicester fra Esbjerg helt tilbage i 2016, udfordringen fornuftigt, men det endte alligevel i en meget skuffende nedrykning for det underpræsterende mandskab.
I sommermånederne har Leicester trykket resetknappen i bund, og ind er kommet blandt andre Mads Hermansen fra Brøndby IF, der nu er den nye cheftræner Enzo Marescas foretrukne mand i buret.
At gå fra at spille Premier League-kampe til at være tilskuer i Championship er naturligvis hverken ideelt for Daniel Iversen eller for Leicester, der har en stor udfordring foran sig med et af de højeste budgetter nogensinde for et nedrykkerhold og et entydigt krav om omgående at rykke tilbage op i Premier League.
Flere stjerner er solgt fra, og Daniel Iversen kan meget vel slutte sig til det selskab her i de sidste 10 døgn i transfervinduet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har flere Premier League-klubber Iversen i kikkerten oven på danskerens to måneder som starter for Leicester under meget svære omstændigheder i april og maj.
Nottingham Forest, Brentford og West Ham er blandt de klubber, der er på markedet med et blik på målmandsposten, og ifølge Tipsbladets oplysninger skal Crystal Palace være aktivt interesseret i Daniel Iversen som en af flere muligheder, man overvejer i London-klubben.
Her er tidligere FC København-cheftræner Roy Hodgson kommet i en lille knibe, da den erfarne spanier Vicente Guaita er særdeles utilfreds med at være havnet i en reserverolle bag Sam Johnstone, og den 36-årige veteran skal derfor ønske sig et skifte tilbage til Spanien, hvor Guaitas eksklub Getafe er et bud på en aftager.
Det åbner en dør for Daniel Iversen i en ikke umenneskelig konkurrencesituation med Sam Johnstone, der ligesom Iversen stod de sidste par måneder af foråret, efter Hodgson havde erstattet Patrick Vieira på trænerbænken.
Daily Mail har tidligere meldt om et prisskilt omkring fem millioner pund, svarende til omtrent 45 millioner kroner.
Daniel Iversen har masser af engelsk fodbolderfaring som fast mand i halvanden sæson for Preston North End i Championship i 2021 og 2022, og i sæsonerne inden hos først Oldham i League Two og dernæst Rotherham i League One.
Iversen har også været et kort smut forbi OH Leuven i Belgien, en klub der ligesom Leicester City er ejet af den thailandske familievirksomhed King Power.
Daniel Iversen fyldte 26 år i sidste måned og er inde i billedet omkring en reserverolle på A-landsholdet, hvor Frederik Rønnow og Oliver Christensen i skrivende stund dog lader til at være et pænt stykke foran.
Leicester har denne sommer hevet op mod 700 millioner kroner i kassen ved at sælge James Maddison til Tottenham og Harvey Barnes til Newcastle, to spillere, der har bevæget sig i udkanten af den engelske landsholdstrup, og som illustrerer, hvor overraskende Leicesters nedrykning var.
Her er alle VM-puljerne
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
– Det har man nok aldrig set før
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
Her er Danmarks VM-gruppe
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
OPTAKT
FC Fredericia – OB
MEDIE
Jonas Wind er i København
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
Her er alle VM-grupperne
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
Her kan du se VM-lodtrækningen
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
På rov i FC København
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
Vil være en af verdens største klubber om fem år
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER