Meget skal gå galt, hvis det danske U21-landshold i fodbold ikke skal være med ved næste års EM-slutrunde.
Holdet med flere af landets største fodboldtalenter har sejret lystigt, siden spanieren Albert Capellas sidste år blev den første udenlandske U21-landstræner.
I løbet af de første syv af i alt ti kvalifikationskampe har Danmark vundet seks og spillet en enkelt uafgjort, og EM-billetten kan komme i hus ved den igangværende samling.
Fredag møder Danmark upåagtede Malta på udebane, mens det tirsdag gælder Finland hjemme i Aalborg. I princippet kan mindre end to sejre sikre EM-billetten, da kvalifikationsturneringen som så mange andre fodboldturneringer er pandemipåvirket.
Danmark duellerer med Rumænien om gruppesejren, men da en komprimeret kalender ikke rummer terminer til playoffkampe, er der også en EM-billet til de fem bedste toere på tværs af de ni kvalifikationsgrupper.
I et sådant regnskab har Danmark allerede så mange point, at der ikke bør være tvivl om EM-deltagelsen.
Men U21-landstræner Albert Capellas afviser, at han allerede er begyndt at planlægge frem mod en EM-slutrunde.
– Jeg kan ikke lide at snakke om, hvad der skal ske, hvis vi kvalificerer os. Jeg ved, at vi har muligheden for at kvalificere os, men jeg er træner, og jeg fokuserer på den næste kamp. Jeg vil ikke miste fokus og tale om EM, for der er vi ikke endnu. Det er også min besked til spillerne, siger spanieren.
Som fodbolduddannet på Barcelonas akademi og med en fortid i udviklingsstærke Dortmund har han selvfølgelig en EM-plan. Men den er der altså ingen grund til at udbasunere i hverken omklædningsrum eller i offentligheden.
Læs også:DBU forlænger med U21-landstræner frem til 2023
– Vi har altid både planer for, hvad vi skal rette fokus mod på kort, mellemlangt og langt sigt, men de planer holder jeg internt i staben, siger Capellas.
Midtbanespilleren Magnus Kofod er fast mand i U21-landsholdstruppen. Han medgiver, at det ser godt ud, men fredagens opgave på Malta handler stadig om at vinde en fodboldkamp, ikke om en svømmetur i Middelhavet eller poolen.
– Vi må aldrig sige, at det ikke kan gå galt. Heldigvis har vi en stærk mentalitet på holdet, så jeg er sikker på, at ingen tror, at vi har kvalificeret os endnu, siger FC Nordsjælland-spilleren.
Han roser U21-landstræneren for at have skabt rammerne for en ærgerrig kultur på holdet.
– Albert udvikler os hele tiden som spillere og som hold. Han er meget tydelig og har mange spændende idéer, siger Kofod.
DBU’s ledelse har også kunnet lide, hvad de har set. Derfor forlængede unionen onsdag kontrakterne med både U21-landstræner Capellas og assistenttræner Steffen Højer til 2023.
– De er topprofessionelle trænere, der står for god og offensiv fodbold, sammenholdt med at de har leveret stærke resultater, siger DBU’s talentudviklingschef, Flemming Berg.
U21-truppen indeholder offensive profiler som Jacob Bruun Larsen, Mohamed Daramy og Mikkel Damsgaard. Dertil kommer aktuelt forfremmede A-landsholdsspillere som Jonas Wind og Andreas Skov Olsen.
Det er navne, der overstråler defensivspillerne, hvor flere gør sig i 1. division eller generelt bare har spillet få seniorkampe – anfører Victor Nelsson undtaget.
Læs også:To kampe venter for U21-landsholdet: Her er truppen
– Vi har en helt vanvittig offensiv, som skaber chancer i hver kamp uanset hvad, siger en imponeret Magnus Kofod.
Landstræner Albert Capellas advarer dog mod at tro, at han kun kommer til at levere offensive spillere til A-landsholdet.
– Vi indkasserer næsten ingen chancer, påpeger han.
Men hvor godt er U21-landsholdet egentlig i en europæisk målestok? Danmark kan komme til U21-EM for fjerde gang i træk, men ved de tre seneste slutrunder er det kun lykkedes at gå videre fra gruppen én gang.
Det nuværende hold bør kunne måle sig med de allerbedste, mener Capellas.
– Selvfølgelig kender vi styrken på Spanien, Holland og England, der har en fantastisk generation af spillere, men med vores spillere og den måde, vi spiller på, så vil jeg som træner mene, at vi godt vil kunne matche dem.
– Jeg kan ikke garantere, at vi kan slå dem, men vi kan yde dem ligeværdig modstand, siger Capellas.
Kampen mod Malta spilles fredag klokken 18.
/ritzau/
Læs også:Engelsk U21-landstræner efter kæmpe fiasko: Ros til Andorra
Læs også:Udtaget for første gang: Horsens-spiller på Albaniens U21-landshold
Læs også:Silkeborg IF tæt på islandsk U21-landsholdsspiller
STORT INTERVIEW
‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’
NYHEDER
Froholdt i stor hovedrolle
TIPSBLADETS DOM
Det er useriøst, FCK!
TOPNYHED
Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
NYHEDER
Krisen kradser for Bo Henriksen
INTERVIEW
– Det er jeg mest bekymret for
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!
NYHEDER
Brøndby gør topkampen helt åben
AGF lider sjældent nederlag
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
EKSKLUSIVT
Sådan kollapsede det mellem FCK og Pione Sisto
TOPNYHED
FCK-boss med fuld opbakning til Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
– Intet mindre end en kæmpe genistreg
INTERVIEW
Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’
Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren
NYHEDER
– Det gør bare så ondt
NYHEDER
Frank mødt af massive buh-råb
Har stor klausul på FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’
INTERVIEW
Sydsiden tom i aften: ‘Vi tænker meget på det’
LIGE NU
De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
TRANSFER
Arbejder på køb af William Osula
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
TOPNYHED
Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
TRANSFER
Voldsomme rygter i udlandet
Manchester City rundbarberer Liverpool
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
INTERVIEW
Nu vil han snart score et mål for Brøndby
TOPNYHED
U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt
Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner
Stor triumf i Nørreskoven: ‘Det er lidt uvirkeligt
Real Madrid spiller uafgjort
Forrygende Franculino på pletten igen
Sen udligning sikrer AaB point i Hvidovre
Viborg FF isolerer FC Fredericia under stregen
Vejle forværrer FCK’s krise
TOPNYHED
Tysk storklub på plads til FCK-kamp i Vejle
TOPNYHED
Superliga-klub: Forhandlingerne er strandet
Her kan du se Brøndby IF mod FC Nordsjælland
LIGE NU
Skifter fire mand fra London-massakren
OPTAKT
