Da Jürgen Klopp for nylig forlængede kontrakten i Liverpool fra 2024 til 2026, var glæden blandt Liverpools fans stor, og efter en håndfuld sæsoner med triumfer i Champions League og Premier League har den tyske toptræner da også bevist, at han kan styre traditionsklubben til lige så store højder som nogle af de mest ikoniske forgængere.
Liverpool spiller lørdag sen eftermiddag FA Cup-finale mod Chelsea, og om to uger er modstanderen i Champions League-finalen Real Madrid, mens man stadig hænger på i titelkampen i Premier League mod Josep Guardiolas Manchester City.
Danske Thomas Grønnemark har snart i en håndfuld år hjulpet Liverpool som indkasttræner og specialist i spilsituationerne omkring egne og modstandernes indkast.
Og danskeren fortæller i et interview med Tipsbladet, hvordan han især har bidt mærke i kulturen i klubben, når han skal forstå og forklare den succes, der følger Liverpool i disse år.
– Det er jo fedt at synge ‘You’ll never walk alone’ og skrive det online efter en sejr. Men det skal også betyde noget i hverdagen i klubben, og det har ejerne og ledelsen forstået, siger Thomas Grønnemark til Tipsbladet.
– Liverpool er fyldt med ekstremt flinke mennesker, og det er noget, der starter fra toppen og ikke mindst forankret i Jürgen Klopp. Det betyder bare meget, når en leder går forrest, og det gør han.
– Jeg er selvfølgelig farvet, fordi jeg arbejder i Liverpool, men jeg synes, forlængelsen med Jürgen er så vigtig, fordi han er det perfekte udtryk for, at brandet og kulturen i klubben hænger sammen. Og der synes jeg simpelthen, Liverpool er de bedste i verden, siger Thomas Grønnemark.
Når Jürgen Klopp råber af egne spillere, modspillere, trænere og dommere, er man ikke i tvivl om, hvorvidt tyskeren er utilfreds eller ej.
Men ved siden af alvoren trives en positiv ånd, som efter Thomas Grønnemarks vurdering er essentiel for at forstå Liverpool i dag.
– I Liverpool forstår man at veksle mellem at arbejde fokuseret, have det skægt sammen, og så kunne fokusere på arbejdet igen lige efter. Nogle steder kommer man til at have det for sjovt, andre steder kommer man til at tage arbejdet for alvorligt, og skaber en kultur, hvor man bliver bange for at begå den mindste fejl, siger Thomas Grønnemark.
Du kan læse hele interviewet med Thomas Grønnemark i vores trykte udgave af Tipsbladet, der er på gaden i dag fredag og fås sammen med Ekstra Bladet.
Her kan du også høre en vurdering af Liverpools taktik og spillervalg fra den mangeårige Liverpool-fan og danske toptræner Glen Riddersholm.
Læs også mere om Premier League-interesse for et køb af Kasper Schmeichel i Leicester – læs den historie her.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
OPTAKT
