Da Jürgen Klopp for nylig forlængede kontrakten i Liverpool fra 2024 til 2026, var glæden blandt Liverpools fans stor, og efter en håndfuld sæsoner med triumfer i Champions League og Premier League har den tyske toptræner da også bevist, at han kan styre traditionsklubben til lige så store højder som nogle af de mest ikoniske forgængere.
Liverpool spiller lørdag sen eftermiddag FA Cup-finale mod Chelsea, og om to uger er modstanderen i Champions League-finalen Real Madrid, mens man stadig hænger på i titelkampen i Premier League mod Josep Guardiolas Manchester City.
Danske Thomas Grønnemark har snart i en håndfuld år hjulpet Liverpool som indkasttræner og specialist i spilsituationerne omkring egne og modstandernes indkast.
Og danskeren fortæller i et interview med Tipsbladet, hvordan han især har bidt mærke i kulturen i klubben, når han skal forstå og forklare den succes, der følger Liverpool i disse år.
– Det er jo fedt at synge ‘You’ll never walk alone’ og skrive det online efter en sejr. Men det skal også betyde noget i hverdagen i klubben, og det har ejerne og ledelsen forstået, siger Thomas Grønnemark til Tipsbladet.
– Liverpool er fyldt med ekstremt flinke mennesker, og det er noget, der starter fra toppen og ikke mindst forankret i Jürgen Klopp. Det betyder bare meget, når en leder går forrest, og det gør han.
– Jeg er selvfølgelig farvet, fordi jeg arbejder i Liverpool, men jeg synes, forlængelsen med Jürgen er så vigtig, fordi han er det perfekte udtryk for, at brandet og kulturen i klubben hænger sammen. Og der synes jeg simpelthen, Liverpool er de bedste i verden, siger Thomas Grønnemark.
Når Jürgen Klopp råber af egne spillere, modspillere, trænere og dommere, er man ikke i tvivl om, hvorvidt tyskeren er utilfreds eller ej.
Men ved siden af alvoren trives en positiv ånd, som efter Thomas Grønnemarks vurdering er essentiel for at forstå Liverpool i dag.
– I Liverpool forstår man at veksle mellem at arbejde fokuseret, have det skægt sammen, og så kunne fokusere på arbejdet igen lige efter. Nogle steder kommer man til at have det for sjovt, andre steder kommer man til at tage arbejdet for alvorligt, og skaber en kultur, hvor man bliver bange for at begå den mindste fejl, siger Thomas Grønnemark.
Du kan læse hele interviewet med Thomas Grønnemark i vores trykte udgave af Tipsbladet, der er på gaden i dag fredag og fås sammen med Ekstra Bladet.
Her kan du også høre en vurdering af Liverpools taktik og spillervalg fra den mangeårige Liverpool-fan og danske toptræner Glen Riddersholm.
Læs også mere om Premier League-interesse for et køb af Kasper Schmeichel i Leicester – læs den historie her.
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
