Dansker arbejder for Klopp: Det er hemmeligheden

INSIDER: Danske Thomas Grønnemark har i flere år været tilknyttet Liverpool. I et stort interview fortæller han Tipsbladet om kulturen i klubben.



Da Jürgen Klopp for nylig forlængede kontrakten i Liverpool fra 2024 til 2026, var glæden blandt Liverpools fans stor, og efter en håndfuld sæsoner med triumfer i Champions League og Premier League har den tyske toptræner da også bevist, at han kan styre traditionsklubben til lige så store højder som nogle af de mest ikoniske forgængere.

Liverpool spiller lørdag sen eftermiddag FA Cup-finale mod Chelsea, og om to uger er modstanderen i Champions League-finalen Real Madrid, mens man stadig hænger på i titelkampen i Premier League mod Josep Guardiolas Manchester City.

Danske Thomas Grønnemark har snart i en håndfuld år hjulpet Liverpool som indkasttræner og specialist i spilsituationerne omkring egne og modstandernes indkast.

Og danskeren fortæller i et interview med Tipsbladet, hvordan han især har bidt mærke i kulturen i klubben, når han skal forstå og forklare den succes, der følger Liverpool i disse år.

– Det er jo fedt at synge ‘You’ll never walk alone’ og skrive det online efter en sejr. Men det skal også betyde noget i hverdagen i klubben, og det har ejerne og ledelsen forstået, siger Thomas Grønnemark til Tipsbladet.

– Liverpool er fyldt med ekstremt flinke mennesker, og det er noget, der starter fra toppen og ikke mindst forankret i Jürgen Klopp. Det betyder bare meget, når en leder går forrest, og det gør han.

– Jeg er selvfølgelig farvet, fordi jeg arbejder i Liverpool, men jeg synes, forlængelsen med Jürgen er så vigtig, fordi han er det perfekte udtryk for, at brandet og kulturen i klubben hænger sammen. Og der synes jeg simpelthen, Liverpool er de bedste i verden, siger Thomas Grønnemark.

Når Jürgen Klopp råber af egne spillere, modspillere, trænere og dommere, er man ikke i tvivl om, hvorvidt tyskeren er utilfreds eller ej.

Men ved siden af alvoren trives en positiv ånd, som efter Thomas Grønnemarks vurdering er essentiel for at forstå Liverpool i dag.

– I Liverpool forstår man at veksle mellem at arbejde fokuseret, have det skægt sammen, og så kunne fokusere på arbejdet igen lige efter. Nogle steder kommer man til at have det for sjovt, andre steder kommer man til at tage arbejdet for alvorligt, og skaber en kultur, hvor man bliver bange for at begå den mindste fejl, siger Thomas Grønnemark.

Du kan læse hele interviewet med Thomas Grønnemark i vores trykte udgave af Tipsbladet, der er på gaden i dag fredag og fås sammen med Ekstra Bladet.

Her kan du også høre en vurdering af Liverpools taktik og spillervalg fra den mangeårige Liverpool-fan og danske toptræner Glen Riddersholm.

Læs også mere om Premier League-interesse for et køb af Kasper Schmeichel i Leicester – læs den historie her.






Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby




LIVE

LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Kæmpe røgslør af Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

AGF kan ende med millionregning, men…

Harry Maguire i chok

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er