Da Jürgen Klopp for nylig forlængede kontrakten i Liverpool fra 2024 til 2026, var glæden blandt Liverpools fans stor, og efter en håndfuld sæsoner med triumfer i Champions League og Premier League har den tyske toptræner da også bevist, at han kan styre traditionsklubben til lige så store højder som nogle af de mest ikoniske forgængere.
Liverpool spiller lørdag sen eftermiddag FA Cup-finale mod Chelsea, og om to uger er modstanderen i Champions League-finalen Real Madrid, mens man stadig hænger på i titelkampen i Premier League mod Josep Guardiolas Manchester City.
Danske Thomas Grønnemark har snart i en håndfuld år hjulpet Liverpool som indkasttræner og specialist i spilsituationerne omkring egne og modstandernes indkast.
Og danskeren fortæller i et interview med Tipsbladet, hvordan han især har bidt mærke i kulturen i klubben, når han skal forstå og forklare den succes, der følger Liverpool i disse år.
– Det er jo fedt at synge ‘You’ll never walk alone’ og skrive det online efter en sejr. Men det skal også betyde noget i hverdagen i klubben, og det har ejerne og ledelsen forstået, siger Thomas Grønnemark til Tipsbladet.
– Liverpool er fyldt med ekstremt flinke mennesker, og det er noget, der starter fra toppen og ikke mindst forankret i Jürgen Klopp. Det betyder bare meget, når en leder går forrest, og det gør han.
– Jeg er selvfølgelig farvet, fordi jeg arbejder i Liverpool, men jeg synes, forlængelsen med Jürgen er så vigtig, fordi han er det perfekte udtryk for, at brandet og kulturen i klubben hænger sammen. Og der synes jeg simpelthen, Liverpool er de bedste i verden, siger Thomas Grønnemark.
Når Jürgen Klopp råber af egne spillere, modspillere, trænere og dommere, er man ikke i tvivl om, hvorvidt tyskeren er utilfreds eller ej.
Men ved siden af alvoren trives en positiv ånd, som efter Thomas Grønnemarks vurdering er essentiel for at forstå Liverpool i dag.
– I Liverpool forstår man at veksle mellem at arbejde fokuseret, have det skægt sammen, og så kunne fokusere på arbejdet igen lige efter. Nogle steder kommer man til at have det for sjovt, andre steder kommer man til at tage arbejdet for alvorligt, og skaber en kultur, hvor man bliver bange for at begå den mindste fejl, siger Thomas Grønnemark.
Du kan læse hele interviewet med Thomas Grønnemark i vores trykte udgave af Tipsbladet, der er på gaden i dag fredag og fås sammen med Ekstra Bladet.
Her kan du også høre en vurdering af Liverpools taktik og spillervalg fra den mangeårige Liverpool-fan og danske toptræner Glen Riddersholm.
Læs også mere om Premier League-interesse for et køb af Kasper Schmeichel i Leicester – læs den historie her.
LIVE
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
LIVE: Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Danske stjerner kan være fortid
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
