Da Jürgen Klopp for nylig forlængede kontrakten i Liverpool fra 2024 til 2026, var glæden blandt Liverpools fans stor, og efter en håndfuld sæsoner med triumfer i Champions League og Premier League har den tyske toptræner da også bevist, at han kan styre traditionsklubben til lige så store højder som nogle af de mest ikoniske forgængere.
Liverpool spiller lørdag sen eftermiddag FA Cup-finale mod Chelsea, og om to uger er modstanderen i Champions League-finalen Real Madrid, mens man stadig hænger på i titelkampen i Premier League mod Josep Guardiolas Manchester City.
Danske Thomas Grønnemark har snart i en håndfuld år hjulpet Liverpool som indkasttræner og specialist i spilsituationerne omkring egne og modstandernes indkast.
Og danskeren fortæller i et interview med Tipsbladet, hvordan han især har bidt mærke i kulturen i klubben, når han skal forstå og forklare den succes, der følger Liverpool i disse år.
– Det er jo fedt at synge ‘You’ll never walk alone’ og skrive det online efter en sejr. Men det skal også betyde noget i hverdagen i klubben, og det har ejerne og ledelsen forstået, siger Thomas Grønnemark til Tipsbladet.
– Liverpool er fyldt med ekstremt flinke mennesker, og det er noget, der starter fra toppen og ikke mindst forankret i Jürgen Klopp. Det betyder bare meget, når en leder går forrest, og det gør han.
– Jeg er selvfølgelig farvet, fordi jeg arbejder i Liverpool, men jeg synes, forlængelsen med Jürgen er så vigtig, fordi han er det perfekte udtryk for, at brandet og kulturen i klubben hænger sammen. Og der synes jeg simpelthen, Liverpool er de bedste i verden, siger Thomas Grønnemark.
Når Jürgen Klopp råber af egne spillere, modspillere, trænere og dommere, er man ikke i tvivl om, hvorvidt tyskeren er utilfreds eller ej.
Men ved siden af alvoren trives en positiv ånd, som efter Thomas Grønnemarks vurdering er essentiel for at forstå Liverpool i dag.
– I Liverpool forstår man at veksle mellem at arbejde fokuseret, have det skægt sammen, og så kunne fokusere på arbejdet igen lige efter. Nogle steder kommer man til at have det for sjovt, andre steder kommer man til at tage arbejdet for alvorligt, og skaber en kultur, hvor man bliver bange for at begå den mindste fejl, siger Thomas Grønnemark.
Du kan læse hele interviewet med Thomas Grønnemark i vores trykte udgave af Tipsbladet, der er på gaden i dag fredag og fås sammen med Ekstra Bladet.
Her kan du også høre en vurdering af Liverpools taktik og spillervalg fra den mangeårige Liverpool-fan og danske toptræner Glen Riddersholm.
Læs også mere om Premier League-interesse for et køb af Kasper Schmeichel i Leicester – læs den historie her.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
MEDIE
Choktransfer?
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Medie peger på FC København
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
Real Madrid raser efter anklager om racisme
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
Forlænger med stortalent
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
OPTAKT
