Premier League kan meget vel blive i hvert fald en dansker rigere i løbet af sommeren.
Forleden blev Will Osula på rygtebasis sendt til Newcastle i en stor handel, og fredag missede han Sheffield Uniteds testkamp mod Huddersfield. Nu bekræfter Sheffield United-træner Chris Wilder så også, at der er noget om snakken.
Han ønsker dog ikke at sælge sin angriber for enhver pris.
– Der har været snakke. Will har været ude med en hjernerystelse, så han havde været med, hvis han ikke havde haft den, og han havde også været med i Skotland (i sidste uge, red.). Men han var nødt til at gennemgå protokollen, siger han til Chronicle Live.
– Der har været meget snak og støj (om en transfer, red.), og vi må vente og se med den. Vi har snakket om det før. Vi er en klub i en position, hvor vi må være forsigtige med at ødelægge unge spilleres mulighed for at tage til Premier League, og hvis der er interesse, uanset om de har et år tilbage som med Jayden (Bogle, der blev solgt til Leeds, red.) eller er på længere kontrakter, skal vi sørge for at få den bedst mulige pris.
– Det er ret svært at holde på spillere, når Premier League-klubber kommer og banker på døre. Jeg oplevede det samme i Middlesbrough, da Bournemouth kom efter Marcus Tavernier, og uheldigvis er Premier Leagues og klubbens tiltrækningskraft for stor til at afvise.
Newcastle-træner Eddie Howe blev også spurgt ind til klubbens transferplaner efter rygtet om Will Osula og interessen i Marc Guehi fra Crystal Palace.
– Vores indsats på transfermarkedet er undervejs. Jeg er ude af trit med alle handlerne, men jeg ved, at vi forsøger. Forhåbentlig kan vi snart komme med nogle nyheder. Jeg kommer ikke til at snakke om individuelle handler.
Will Osula lavede i sidste sæson tre mål i 24 kampe for Sheffield United.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED