Dansker i stor transfer? Der har været snakke

Chris Wilder antyder, at Will Osula kan være på vej væk fra Sheffield United.



Premier League kan meget vel blive i hvert fald en dansker rigere i løbet af sommeren.

Forleden blev Will Osula på rygtebasis sendt til Newcastle i en stor handel, og fredag missede han Sheffield Uniteds testkamp mod Huddersfield. Nu bekræfter Sheffield United-træner Chris Wilder så også, at der er noget om snakken.

Han ønsker dog ikke at sælge sin angriber for enhver pris.

– Der har været snakke. Will har været ude med en hjernerystelse, så han havde været med, hvis han ikke havde haft den, og han havde også været med i Skotland (i sidste uge, red.). Men han var nødt til at gennemgå protokollen, siger han til Chronicle Live.

– Der har været meget snak og støj (om en transfer, red.), og vi må vente og se med den. Vi har snakket om det før. Vi er en klub i en position, hvor vi må være forsigtige med at ødelægge unge spilleres mulighed for at tage til Premier League, og hvis der er interesse, uanset om de har et år tilbage som med Jayden (Bogle, der blev solgt til Leeds, red.) eller er på længere kontrakter, skal vi sørge for at få den bedst mulige pris.

– Det er ret svært at holde på spillere, når Premier League-klubber kommer og banker på døre. Jeg oplevede det samme i Middlesbrough, da Bournemouth kom efter Marcus Tavernier, og uheldigvis er Premier Leagues og klubbens tiltrækningskraft for stor til at afvise.

Newcastle-træner Eddie Howe blev også spurgt ind til klubbens transferplaner efter rygtet om Will Osula og interessen i Marc Guehi fra Crystal Palace.

– Vores indsats på transfermarkedet er undervejs. Jeg er ude af trit med alle handlerne, men jeg ved, at vi forsøger. Forhåbentlig kan vi snart komme med nogle nyheder. Jeg kommer ikke til at snakke om individuelle handler.

Will Osula lavede i sidste sæson tre mål i 24 kampe for Sheffield United.






Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Mexico – Ecuador

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Superliga-klub tæt på FCK’er

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Frankrig – Sverige

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afviste Premier League-klubber

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM