Dansker i stor transfer? Der har været snakke

Chris Wilder antyder, at Will Osula kan være på vej væk fra Sheffield United.



Premier League kan meget vel blive i hvert fald en dansker rigere i løbet af sommeren.

Forleden blev Will Osula på rygtebasis sendt til Newcastle i en stor handel, og fredag missede han Sheffield Uniteds testkamp mod Huddersfield. Nu bekræfter Sheffield United-træner Chris Wilder så også, at der er noget om snakken.

Han ønsker dog ikke at sælge sin angriber for enhver pris.

– Der har været snakke. Will har været ude med en hjernerystelse, så han havde været med, hvis han ikke havde haft den, og han havde også været med i Skotland (i sidste uge, red.). Men han var nødt til at gennemgå protokollen, siger han til Chronicle Live.

– Der har været meget snak og støj (om en transfer, red.), og vi må vente og se med den. Vi har snakket om det før. Vi er en klub i en position, hvor vi må være forsigtige med at ødelægge unge spilleres mulighed for at tage til Premier League, og hvis der er interesse, uanset om de har et år tilbage som med Jayden (Bogle, der blev solgt til Leeds, red.) eller er på længere kontrakter, skal vi sørge for at få den bedst mulige pris.

– Det er ret svært at holde på spillere, når Premier League-klubber kommer og banker på døre. Jeg oplevede det samme i Middlesbrough, da Bournemouth kom efter Marcus Tavernier, og uheldigvis er Premier Leagues og klubbens tiltrækningskraft for stor til at afvise.

Newcastle-træner Eddie Howe blev også spurgt ind til klubbens transferplaner efter rygtet om Will Osula og interessen i Marc Guehi fra Crystal Palace.

– Vores indsats på transfermarkedet er undervejs. Jeg er ude af trit med alle handlerne, men jeg ved, at vi forsøger. Forhåbentlig kan vi snart komme med nogle nyheder. Jeg kommer ikke til at snakke om individuelle handler.

Will Osula lavede i sidste sæson tre mål i 24 kampe for Sheffield United.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Braithwaite del af stor transferplan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Atletico Madrid – Arsenal

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Sådan bør strukturen i Superligaen være

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort