Efter alt at dømme bliver tyske Ralf Rangnick den næste mand i trænersædet hos Manchester United.
Det skriver flere engelske medier torsdag aften, hvor det lader til at være et spørsgmål om tid, før den 63-årige tysker præsenteres som Manchester Uniteds kommende træner. Kun for resten af sæsonen dog, for det er kun det midlertidige trænersæde han lander. Derefter får han angiveligt to år i klubben som konsulent, hvor han er med omkring beslutninger om en kommende cheftræner og sportsdirektør blandt andet.
Tyskeren er i fodboldmunde ofte blevet kaldt for “Fodboldprofessoren”, og det er kendt, at flere tyske toptrænere som Jürgen Klopp, Julian Nagelsmann og Thomas Tuchel er inspireret af hans tanker. Én dansker, som kender Ralf Rangnick, er den tidligere bomber Søren Larsen. Angriberen blev hentet til Schalke 04 i 2005 af netop Rangnick, og han nåede at spille under ham i et halvt års tid. Han har kun positive ord at sige om den måske kommende Manchester United-træner.
– Jeg kunne godt lide ham. Han er rolig, veltalende, velformulerende og pædagogisk, men først og fremmest enormt fodboldklog. Han virker også til at være god ved mennesker, siger Søren Larsen til tipsbladet.dk.
Han fortæller også, at det ærgrer ham, at samarbejdet mellem de to blev så kort, for han var en god træner. Han kan også godt genkende billedet af, at Rangnick er særdeles fodboldklog.
– Han var god til at lære fra sig og god til at snakke med den enkelte og til gruppen. Han virker til at være enormt fodboldkyndig og fagligt stærk inden for fodbolden. Det er der ingen tvivl om. Du kan hurtigt komme til at virke klog uden nødvendigvis at være det, men ikke desto mindre føler man med Ralf Rangnick, at der er noget substans i de ting, han siger.
– Han har også den der, som jeg godt kan lide, at når han snakker, så tier man stille. Meget a la Morten Olsen. Altså enormt autoritær, men vellidt. Det er ikke leading by fear, men bare en respekt for den autoritet.
– Det afspejlede sig også i de øvelser, vi lavede, at igen, hvis man skal drage en lille parallel til Morten Olsen, fodbold langs græsset, masser af pasningsøvelser, op-ned-op, vende spil. Altså spil på en berøring eller to berøringer. Hele tiden spil, spil, spil. Han vil gerne være boldbesiddende og presse højt, siger Søren Larsen, som dog har det forbehold, at det er 16 år siden, at Rangnick trænede ham, og at der er sket meget siden da.
Han kan godt se for sig, at tyskeren kan blive permanent træner i klubben, hvis han præsterer så godt. Han ser dog en enkelt mulig udfordring.
– Det eneste, der kunne være et problem, men jeg tror det ikke, er spørgsmålet, om han er et stort nok navn til sådan en trup. Altså om han vil tabe dem lidt. Det tror jeg ikke, for han er som sagt autoritær. Han er stærk. Han er tysker på den gode måde. Så jeg er ret sikker på, at hvis der er nogle, der stikker snuden lidt for meget til siden, når han beder dem om at kigge frem, så skal han nok på sin måde få rettet dem til. Men det kan jo blive et problem, hvis man har en spillertrup, der er lidt for large on life.
– Men jeg sidder faktisk og tænker, at det kunne være et meget fedt match. Det kan godt vise sig at være rigtig godt, siger Søren Larsen.
Først skal Ralf Rangnick dog lige skifte til klubben, og det kræver, at hans russiske klub Lokomotiv Moskva lader ham gå.
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
RYGTEBØRSEN
FCM meldes interesseret – bud fra England
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
MEDIE
Danske klubber vil have ham
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
