Efter alt at dømme bliver tyske Ralf Rangnick den næste mand i trænersædet hos Manchester United.
Det skriver flere engelske medier torsdag aften, hvor det lader til at være et spørsgmål om tid, før den 63-årige tysker præsenteres som Manchester Uniteds kommende træner. Kun for resten af sæsonen dog, for det er kun det midlertidige trænersæde han lander. Derefter får han angiveligt to år i klubben som konsulent, hvor han er med omkring beslutninger om en kommende cheftræner og sportsdirektør blandt andet.
Tyskeren er i fodboldmunde ofte blevet kaldt for “Fodboldprofessoren”, og det er kendt, at flere tyske toptrænere som Jürgen Klopp, Julian Nagelsmann og Thomas Tuchel er inspireret af hans tanker. Én dansker, som kender Ralf Rangnick, er den tidligere bomber Søren Larsen. Angriberen blev hentet til Schalke 04 i 2005 af netop Rangnick, og han nåede at spille under ham i et halvt års tid. Han har kun positive ord at sige om den måske kommende Manchester United-træner.
– Jeg kunne godt lide ham. Han er rolig, veltalende, velformulerende og pædagogisk, men først og fremmest enormt fodboldklog. Han virker også til at være god ved mennesker, siger Søren Larsen til tipsbladet.dk.
Han fortæller også, at det ærgrer ham, at samarbejdet mellem de to blev så kort, for han var en god træner. Han kan også godt genkende billedet af, at Rangnick er særdeles fodboldklog.
– Han var god til at lære fra sig og god til at snakke med den enkelte og til gruppen. Han virker til at være enormt fodboldkyndig og fagligt stærk inden for fodbolden. Det er der ingen tvivl om. Du kan hurtigt komme til at virke klog uden nødvendigvis at være det, men ikke desto mindre føler man med Ralf Rangnick, at der er noget substans i de ting, han siger.
– Han har også den der, som jeg godt kan lide, at når han snakker, så tier man stille. Meget a la Morten Olsen. Altså enormt autoritær, men vellidt. Det er ikke leading by fear, men bare en respekt for den autoritet.
– Det afspejlede sig også i de øvelser, vi lavede, at igen, hvis man skal drage en lille parallel til Morten Olsen, fodbold langs græsset, masser af pasningsøvelser, op-ned-op, vende spil. Altså spil på en berøring eller to berøringer. Hele tiden spil, spil, spil. Han vil gerne være boldbesiddende og presse højt, siger Søren Larsen, som dog har det forbehold, at det er 16 år siden, at Rangnick trænede ham, og at der er sket meget siden da.
Han kan godt se for sig, at tyskeren kan blive permanent træner i klubben, hvis han præsterer så godt. Han ser dog en enkelt mulig udfordring.
– Det eneste, der kunne være et problem, men jeg tror det ikke, er spørgsmålet, om han er et stort nok navn til sådan en trup. Altså om han vil tabe dem lidt. Det tror jeg ikke, for han er som sagt autoritær. Han er stærk. Han er tysker på den gode måde. Så jeg er ret sikker på, at hvis der er nogle, der stikker snuden lidt for meget til siden, når han beder dem om at kigge frem, så skal han nok på sin måde få rettet dem til. Men det kan jo blive et problem, hvis man har en spillertrup, der er lidt for large on life.
– Men jeg sidder faktisk og tænker, at det kunne være et meget fedt match. Det kan godt vise sig at være rigtig godt, siger Søren Larsen.
Først skal Ralf Rangnick dog lige skifte til klubben, og det kræver, at hans russiske klub Lokomotiv Moskva lader ham gå.
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
Her kan du se Danmark mod Belarus
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
GOG buldrer forbi bundhold
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Belgien skuffer mod Kasakhstan
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Medie med Kamil Grabara-afsløring
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
Landstræner uenig med Ronaldo
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
Superliga-profil får trænerlicens
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
Chok i OB – siger op efter seks dage
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Danmark jagter pligtsejr over Belarus
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
NYHEDER
