Kristian Pedersen har gjort en god figur for Birmingham, siden han kom til Championship-klubben 2018.
Af den grund har der været snak om et skifte til en større klub, og her blev Watford på et tidspunkt nævnt. I sommer var det så Newcastle, der ville have den danske venstreback, men Pedersen fik aldrig sit skifte.
Birmingham-træner Lee Bowyer kan mærke, det har gjort ondt på Pedersen, der nu afviser at forlænge sin kontrakt, der udløber til sommer.
– Kristians kontrakt udløber til sommer. Som jeg har forstået det, har vi tilbudt ham en forlængelse. Hans agent siger, at han ikke vil underskrive noget i øjeblikket. Det har han ret til, det er hans beslutning. Ingen kan bestemme over ham, siger Bowyer til Birmingham Mail.
– Jeg har læst et sted, at der var interesse fra Newcastle i sommer. Jeg blev ringet op af Steve Bruce, men længere nåede det ikke. Der var ikke kontakt på nogen anden måde, og der kom ikke et tilbud. Det bliver svært for Kristian.
– Jeg tror, det gjorde ondt på ham i sommer, for han troede måske, han kunne skifte til Premier League, men nu skal han bare glemme det og gøre sit arbejde.
Kristian Pedersen har også været fast mand for Birmingham i denne sæson, men hvis han begynder at fokusere for meget på et skifte, ryger han af holdet. Det slår Lee Bowyer fast.
– Hvis han beslutter sig for at skifte, er det hans valg, men så længe vi begge to er her, skal han give 100 procent for holdet og gøre det rigtige. Hvis der kommer et punkt, hvor han stopper med det, og hvor det påvirker os, kommer han ikke til at spille.
Kristian Pedersen står noteret for 138 optrædener i Birmingham-trøjen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
