Dansk keeper imponerer: Overgår Ederson og Raya

Selvom han spiller på et midterhold, så bliver der igen og igen leveret clean sheets fra Lukas Jensen



Det er nok ikke den liga, som bliver fulgt tættest fra Danmark, men i den tredjebedste engelske række har den danske keeper Lukas Jensen gang i en helt forrygende sæson. Det er gået så godt, at han blander sig blandt de målmænd med flest cleansheets i de fem bedste engelske rækker.

Her er det kun Leeds' Illan Meslier, West Bromwich' Alex Palmer samt Portsmouths Will Norris, der har flere med henholdsvis 15, 15 og 16 udgaver af rent bur. Selv har Lukas Jensen 13 styks.

Det skriver Portsmouth-mediet The News.

De 13 er næstbedst i League One, hvor han sammen med Lincoln-holdet er på 10. pladsen, hvilket gør hans præstation endnu mere bemærkelsesværdig.

Det er ikke meget, Lukas Jensen har spillet i dansk fodbold, hvor det højeste niveau har været en Superliga-kamp med Helsingør i 2018. Ellers har han spillet størstedelen af sine kampe i League One, som han også har spillet for i Accrington. I sidste sæson lavede han 10 clean sheets for dem.

Jensen har kontrakt med Lincoln frem til sommeren 2025.

Lukas Jensen er dog ikke den eneste dansker på listen. På en delt ottendeplads finder man Mads Hermansen, som har leveret 11 gange rent bur i løbet af denne sæson for Championship-topholdet Leicester.

Hermansen er i den forbindelse nummer tre i den næstbedste engelske række med førnævnte Meslier og Palmer foran sig.

Øverst på listen blandt Premier League-målmænd er Manchester Citys Ederson, som har ni clean sheets i 25 kampe. Han er lige foran Arsenals David Raya, der har otte clean sheets i 21 kampe. De øverste på listen har alle spillet mindst 32 kampe.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kæmpekøb retur til FC København?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kalder tronskifte i Danmark

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arsenal skal til Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Bombe på vej i Real Madrid?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?