Dansk keeper imponerer: Overgår Ederson og Raya

Selvom han spiller på et midterhold, så bliver der igen og igen leveret clean sheets fra Lukas Jensen



Det er nok ikke den liga, som bliver fulgt tættest fra Danmark, men i den tredjebedste engelske række har den danske keeper Lukas Jensen gang i en helt forrygende sæson. Det er gået så godt, at han blander sig blandt de målmænd med flest cleansheets i de fem bedste engelske rækker.

Her er det kun Leeds' Illan Meslier, West Bromwich' Alex Palmer samt Portsmouths Will Norris, der har flere med henholdsvis 15, 15 og 16 udgaver af rent bur. Selv har Lukas Jensen 13 styks.

Det skriver Portsmouth-mediet The News.

De 13 er næstbedst i League One, hvor han sammen med Lincoln-holdet er på 10. pladsen, hvilket gør hans præstation endnu mere bemærkelsesværdig.

Det er ikke meget, Lukas Jensen har spillet i dansk fodbold, hvor det højeste niveau har været en Superliga-kamp med Helsingør i 2018. Ellers har han spillet størstedelen af sine kampe i League One, som han også har spillet for i Accrington. I sidste sæson lavede han 10 clean sheets for dem.

Jensen har kontrakt med Lincoln frem til sommeren 2025.

Lukas Jensen er dog ikke den eneste dansker på listen. På en delt ottendeplads finder man Mads Hermansen, som har leveret 11 gange rent bur i løbet af denne sæson for Championship-topholdet Leicester.

Hermansen er i den forbindelse nummer tre i den næstbedste engelske række med førnævnte Meslier og Palmer foran sig.

Øverst på listen blandt Premier League-målmænd er Manchester Citys Ederson, som har ni clean sheets i 25 kampe. Han er lige foran Arsenals David Raya, der har otte clean sheets i 21 kampe. De øverste på listen har alle spillet mindst 32 kampe.







LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Serie A-klubber jagter Randers-profil

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Her er FC Københavns vej i Europa

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt