Dansker scorede forgæves i Premier League

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen scorede sit første mål for Brentford, da London-klubben tabte 2-1 til Leicester.



Der var masser af danskere på banen, da Brentford søndag eftermiddag fik besøg af Leicester i Premier League.

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen, Mathias Jensen, Christian Nørgaard og Kasper Schmeichel spillede alle fra start, og både Nørgaard og Schmeichel kom i fokus efter mindre end to minutter.

Brentford-styrmanden kom til en farlig afslutning i Leicester-feltet, og Schmeichel måtte diske op med en stærk redning for at holde bolden ude af målet.

Efter seks minutter fik Ivan Toney omvendt bolden i mål, men angriberens scoring blev annulleret for offside.

Kampens første tællende scoring kom i stedet fra det gæstende mandskab. Et indlæg fra højre blev svagt clearet, og nogle meter uden for feltet kom Youri Tielemans løbende og bragede bolden op i det ene målhjørne. 1-0 til Leicester.

35 minutter inde i opgøret viste Kasper Schmeichel atter prøver på sine stærke evner på stregen.

Et indlæg fra Brentfords højre side blev sendt ind i panden på Ivan Toney, som steg til vejrs og headede mod mål. Hovedstødet var kraftfuldt, men Schmeichel reagerede hurtigt og vippede bolden til hjørnespark.

Stillingen var derfor 1-0 til Leicester ved pausefløjt.

Første større mulighed i anden halvleg noterede Boubakary Soumaré sig for, men midtbanespillerens afslutning fra kanten af feltet sad midt i målet, og Brentford-keeper David Raya kunne styre forsøget til hjørnespark.

Kort efter blev der til gengæld scoret i den anden ende, og manden bag målet var Mathias ‘Zanka’ Jørgensen.

Den danske forsvarsspiller steg til vejrs i forreste område og stangede Mathias Jensens hjørnespark i nettet uden chance for Kasper Schmeichel. Det var Zankas første scoring for Brentford.

Nogle minutter senere blev Jannik Vestergaard sendt på banen på bekostning af Çağlar Söyüncü.

Brentford pressede på for endnu en scoring, men efter 74 minutter blev det 2-1 til Leicester ved James Maddison. Patson Daka blev spillet fri i dybden efter et lynhurtigt kontraangreb, og meget uselvisk lagde han bolden til venstre til Maddison, som med en simpel inderside trillede bolden i kassen.

Scoringen blev også opgørets sidste, og Leicester rykker derfor op på niendepladsen i Premier League. Brentford ligger nummer 12.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Raser: Det er latterligt!

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

LIVE: Slutfløjt i Parken

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn